1. Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka
Wielospecjalistyczne, kompleksowe i intensywne działania, mające na celu stymulowanie funkcji odpowiedzialnych za rozwój psychomotoryczny i komunikację małego dziecka, od chwili wykrycia niepełnosprawności do czasu podjęcia przez dziecko nauki w szkole, a także pomoc i wsparcie udzielane rodzicom i rodzinie w nabywaniu przez nich umiejętności postępowania z dzieckiem. Wszystkie dzieci od momentu wykrycia u nich dysfunkcji i nieprawidłowości rozwojowych mają prawo do bezpłatnej, kompleksowej, profesjonalnej pomocy.
Opinia o Wczesnym Wspomaganiu Rozwoju Dziecka (WWRD)
Jak uzyskać WWRD?
Konieczna jest wizyta z dzieckiem u lekarza pediatry/lekarza specjalisty lub psychologa/pedagoga/logopedy. Lekarz wydaje zaświadczenie lekarskie stwierdzające opóźnienie/zaburzenie/niepełnosprawność występującą u dziecka, które jest podstawą do wydania opinii WWRD. Konieczne jest, aby lekarz wyszczególnił rodzaj zaburzenia lub niepełnosprawność oraz stwierdził potrzebę wczesnego wspomagania rozwoju ze względu na jedną lub kilka następujących przyczyn:
- opóźniony lub zaburzony rozwój psychoruchowy;
- niepełnosprawność ruchową w tym z afazją;
- niepełnosprawność intelektualną;
- niepełnosprawność sprzężoną (kilka niepełnosprawności równocześnie);
- autyzm i zespół Aspergera;
- zaburzenia wzroku, słuchu, mowy.
Kto wydaje orzeczenie i opinie o WWRD?
Orzeczenie i opinie o potrzebie wczesnego wspomagania wydawane są przez zespoły orzekające w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Wymagane dokumenty
Należy wypełnić wniosek o wydanie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju (wniosek dostępny w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej). Do wniosku należy dołączyć dokumenty – zaświadczenie lekarskie stwierdzające potrzebę wczesnego wspomagania rozwoju, wcześniejsze opinie psychologiczne lub pedagogiczne – jeżeli są, dokumenty medyczne.
Ile godzin przysługuje dziecku w ramach WWRD?
Miesięczny wymiar godzin zajęć w ramach wczesnego wspomagania – w zależności
od potrzeb i możliwości psychofizycznych dziecka określonych przez zespół – ustala dyrektor podmiotu organizującego zajęcia. Wynosi od 4 do 8 godz. w miesiącu.
W przypadkach uzasadnionych potrzebami dziecka i jego rodziny, za zgodą organu prowadzącego podmiot realizujący zajęcia, miesięczny wymiar godzin zajęć w ramach wczesnego wspomagania może być wyższy niż 8 godzin.
Kto prowadzi zajęcia WWRD?
Rodzice składają wniosek wyłącznie w jednej placówce organizującej zajęcia WWRD. Zajęcia wczesnego wspomagania prowadzą wykwalifikowani specjaliści, terapeuci posiadający przygotowanie merytoryczne i praktyczne, odpowiednie do rodzaju niepełnosprawności dziecka (logopeda, pedagog, fizjoterapeuta, terapeuta SI, psycholog), którzy tworzą zespół wczesnego wspomagania. Zajęcia prowadzone są indywidualnie z dzieckiem i jego rodziną, a w celu rozwijania kompetencji społecznych i komunikacyjnych przygotowujących do funkcjonowania w życiu społecznym zajęcia w ramach WWRD mogą być prowadzone w grupie, z udziałem rodzin dzieci lub innych dzieci objętych wczesnym wspomaganiem.
Lista placówek edukacyjnych (publicznych i niepublicznych) realizujących w Gliwicach opinie WWRD.
2. Zajęcia rewalidacyjne i rewalidacyjno-wychowawcze
Zajęcia rewalidacyjne organizuje się dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością, posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Zajęcia rewalidacyjne mają pomóc uczniom usprawnić zaburzone funkcje rozwojowe i intelektualne. Zajęcia mogą być zarówno indywidualne, jak i zespołowe. Zajęcia rewalidacyjne organizuje się w każdym typie i rodzaju szkoły.
Natomiast zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze organizuje się dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim, posiadających orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wydane przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w tym publicznych poradniach specjalistycznych. W Gliwicach funkcjonuje Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy nr 1 który zapewnia dzieciom i młodzieży w wieku od 3 do 25 roku życia z głębokim stopniem niepełnosprawności intelektualnej oraz sprzężeniami, udział w zajęciach rewalidacyjno–wychowawczych, rekreacyjnych oraz specjalistycznych prowadzonych zespołowo lub indywidualnie w wymiarze 8 godzin dziennie. Zajęcia odbywają się w 4 osobowych grupach, od godziny 7:30 do 15:30. Placówka oferuje szeroką gamę różnorodnych form i metod terapii oraz rehabilitacji. Nauczyciele i terapeuci dokonują szczegółowej diagnozy możliwości dziecka oraz zapewniają pełne dostosowanie form i metod pracy do zindywidualizowanych potrzeb dziecka. Wszelkie podejmowane działania skierowane są na stymulowanie rozwoju dzieci i młodzieży. Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli specjalistów w profesjonalnie i estetycznie wyposażonych pracowniach i salach. Wychowankowie biorą udział w imprezach okolicznościowych, wycieczkach, ważnych wydarzeniach w życiu placówki oraz środowiska lokalnego.
Placówka oferuje:
- Wysoko wykwalifikowaną kadrę;
- Różnorodne, specjalistyczne formy i metody terapii i rehabilitacji;
- Specjalistyczną diagnozę potrzeb i możliwości dziecka;
- Pełne dostosowanie form i metod pracy do zindywidualizowanych potrzeb wychowanków;
- Codzienną terapię indywidualną;
- Opiekę dostosowaną do potrzeb dziecka;
- Integrację z rówieśnikami;
- Spotkania w zespole do spraw planowania, koordynowania i udzielania pomocy dziecku.
Główne zadania realizowane w Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym to:
- Wspieranie rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim oraz ułatwienie im funkcjonowania w środowisku rodzinnym i lokalnym, poprzez prowadzenie całego spektrum działań;
- Objęcie opieką edukacyjną i terapeutyczną dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
- Stymulacja wielozmysłowa;
- Zapewnienie opieki dostosowanej do potrzeb, wynikających z niepełnosprawności dziecka;
- Przysposobienie do samodzielnego (na miarę możliwości wychowanka) życia w społeczeństwie.
Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy nr 1
ul. Gierymskiego 7
44-100 Gliwice
kontakt@zso7-gliwice.pl
Telefon: telefon: 32 231 42 01