Menu Zamknij

To był piękny czas! Podsumowanie Gliwickich Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością

Zdjęcie zrobione w plenerze. Grupka dzieci w odblaskowych kamizelkach stoi przy dużym płótnie na sztalugach. Kolorują litery w napisie akceptacja, a wokół malują kwiaty, motyle, serduszka.

Gliwickie Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością dobiegły końca. Od 5 do 15 maja 2023 r. w mieście odbywały się wydarzenia w duchu tolerancji, akceptacji, integracji i równości. Przez jedenaście dni osoby z niepełnosprawnością miały możliwość uczestniczenia w wielu wydarzeniach kulturalnych i artystycznych. Celem obchodów było również uwrażliwienie i zwrócenie uwagi na potrzeby osób z niepełnosprawnościami w życiu codziennym.

Inauguracją Gliwickich Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością był wernisaż wystawy prac Katarzyny Warachim – artystki z niepełnosprawnością, malującej ustami – w którym wziął udział Prezydent Miasta Gliwice Adam Neumann. W ramach obchodów odbyły się warsztaty, panele dyskusyjne, spektakl teatralny adresowany do publiczności ze specjalnymi potrzebami, spotkania z aktorami: Arturem Barcisiem oraz Dorotą Segdą i Jackiem Romanowskim, a także z podróżnikiem Michałem Worochem, targi pracy dla osób z niepełnosprawnościami, finał konkursu czytelniczego, dni otwarte w placówkach zajmujących się osobami z niepełnosprawnościami, wystawy, spotkania kulturalne, spacer i imprezy integracyjne – w Parku Chopina oraz w Warsztatach Terapii Zajęciowej „Tęcza”. Różnorodne działania i aktywności wpisujące się w obchody zrealizowały również gliwickie szkoły. W przygotowanie poszczególnych wydarzeń z sercem i otwartością zaangażowały się miejskie jednostki organizacyjne, w tym placówki oświatowe i instytucje kultury, oraz organizacje pozarządowe. To był piękny, pełen wzruszeń i radości, czas.

Link do relacji filmowej z Gliwickich Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością.