Menu Zamknij

Świetne wyniki gliwickich pływaków z zespołem Downa na światowych igrzyskach we Francji

Zdjęcie przedstawia Elżbietę Sieber, Grzegorza Krzemień i Jakuba Muszyńskiego. Wszyscy ubrani są w biało-czerwone stroje reprezentacji Polski i ciemne okulary. Elżbieta układa palce w literę V - gest zwycięstwa.

Od 2 do 11 czerwca 2023 r. w francuskim mieście Vichy odbywały się Virtus Global Games, w których rywalizowali sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną z całego świata. Polskę reprezentowało prawie 100 zawodników, w tym trójka gliwickich pływaków: Elżbieta Sieber, Grzegorz Krzemień i Jakub Muszyński. Podopieczni trenera Bartłomieja Kuziary startowali w klasie II2, obejmującej osoby z niepełnosprawnością intelektualną i znaczną dodatkową niepełnosprawnością. 

Elżbieta Sieber zajęła 4. miejsce w wyścigu na 1500 m stylem dowolnym oraz osiągnęła wysokie lokaty płynąc stylem grzbietowym na dystansach 50 m (5. miejsce) i 200 m (7. miejsce). Z kolei Jakub Muszyński pobił rekord Polski na długim basenie w wyścigu na 50 metrów stylem dowolnym. Satysfakcję może mieć także Grzegorz Krzemień, który w swoich konkurencjach poprawił rekordy życiowe. Sukcesem zakończył się udział gliwiczan w sztafecie 4×100 stylem zmiennym mixt – Polska uplasowała się na 5. pozycji. Wszystkim zawodnikom gratulujemy wspaniałych wyników i życzymy dalszego rozwoju sportowego oraz kolejnych osiągnięć.

Elżbieta Sieber, Grzegorz Krzemień i Jakub Muszyński należą do sekcji pływackiej SONI Gliwice. Fundacja SONI działa na rzecz upowszechnienia sportu osób niepełnosprawnych. Wspiera sportowców, organizując treningi, obozy sportowe i wyjazdy na mistrzostwa krajowe oraz międzynarodowe. Wyszukuje osoby wyróżniające się potencjałem w określonych dyscyplinach i chcące związać ze sportem swoją przyszłość. Szkoli i informuje nauczycieli, opiekunów i rodziców osób z niepełnosprawnościami, poruszając tematykę aktywności fizycznej osób niepełnosprawnych. Komunikuje się z z instytucjami publicznymi w celu zwiększania wsparcia i nakładów finansowych na sport osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz poprawy regulacji prawnych w tym zakresie. Wspiera działania na rzecz włączenia sportowców z niepełnosprawnością intelektualną do ruchu igrzysk paraolimpijskich.