Menu Zamknij

Gliwickie Centrum Przesiadkowe z ogólnopolską nagrodą Lider Dostępności 2023

Statuetki nagród Lider Dostępności ustawione na stole. Statuetki mają kształt przejrzystych sześcianów z pomarańczowym dołem. Na części przeźroczystej znajduje się delikatny szkic obiektów architektonicznych i dostosowań dla osób z niepełnosprawnościami.

W tegorocznej edycji konkursu Lider Dostępności, którego organizatorami są Fundacja Integracja i Towarzystwo Urbanistów Polskich, nagrodę otrzymało gliwickie Centrum Przesiadkowe. Oprócz centrum w kategorii „Duży obiekt użyteczności publicznej” nominowane były kieleckie Centrum Geoedukacji oraz terminal pasażerski lotniska Warszawa – Radom. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 28 czerwca 2023 w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Wśród rozwiązań zastosowanych w Centrum Przesiadkowym, które zyskały uznanie kapituły konkursu można wymienić m.in.:

  • dostosowanie obiektu do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących, które konsultowane było z Polskim Związkiem Niewidomych – w centrum zamontowano 2,5 km ścieżek naprowadzających i pól uwagi, siedem tyflomap, które ułatwiają poruszanie się po obiekcie osobom niewidomym i niedowidzącym, oraz tabliczki z  wypukłym tekstem i w alfabecie Braille’a na drzwiach do pomieszczeń;
  • windę dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnością (wyposażoną m.in. w system głosowy, wypukłe przyciski i pasy ostrzegawcze na drzwiach);
  • oddzielne toalety dla osób z niepełnosprawnościami oraz rodziców z małymi dziećmi;
  • elementy ułatwiające poruszanie po obiekcie takie jak automatycznie otwierane drzwi, obniżone krawężniki przy przejściach dla pieszych, pasy ostrzegawcze na krawędziach schodów i przy różnicach poziomów, oznaczenia kontrastowe na szklanych drzwiach, liczne piktogramy oraz sygnalizacja świetlna z komunikatami głosowym.