Menu Zamknij

15 października – Międzynarodowy Dzień Białej Laski

Aleją parkową wśród drzew idzie niewidomy mężczyzna. Ma ciemne włosy i brodę, jest ubrany w czarny t-shirt i jeansy. Nosi ciemne okulary, używa białej laski. Na smyczy prowadzi psa w biszkoptowym kolorze w typie rasy golden retriever.

15 października przypada Międzynarodowy Dzień Białej Laski, czyli święto osób niewidomych i niedowidzących ustanowione już w 1964 roku.

Międzynarodowy Dzień Białej Laski to dobra okazja do zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby i sytuację osób niewidomych i niedowidzących. Ten dzień pozwala na integrację osób niewidomych i niedowidzących z osobami pełnosprawnymi, otwiera ludzi na akceptację i empatię wobec osób niewidomych. Osoby pozbawione zmysłu wzroku, często „widzą” więcej niż inni. Uczą nas doceniać codzienność, okazywać wrażliwość wobec innych, pokazują, że świat może być barwny, pomimo dysfunkcji wzroku, można odnosić sukcesy zawodowe, rodzinne, spełniać swoje marzenia.

W Gliwicach swoją działalność prowadzi Polski Związek Niewidomych Okręg Śląski Koło w Gliwicach, który od wielu lat aktywnie działa, przy wsparciu finansowym miasta Gliwice, na rzecz osób niewidomych i niedowidzących. Polskim Związek Niewidomych dysponuje odpowiednio wyszkoloną kadrą instruktorów, pedagogów, psychologów, audytora dostępności, sprzętem rehabilitacyjnym, ośrodkami szkoleniowo-rehabilitacyjnymi. Natomiast Koło w Gliwicach istnieje od 1959 roku i ma bogate doświadczenie w działaniach na rzecz osób niewidomych i niedowidzących.

Koło gliwickie w ramach dotowanego przez miasto zadania prowadzi zajęcia dla osób niewidomych zmierzające do osiągnięcia  przez osoby niewidome samodzielności, zaradności i niezależności. Udziela wsparcia z zakresu umiejętności samodzielnego poruszania się z białą laską. Organizuje szereg imprez integracyjnych i tematycznych, kursów samoobsługi, wyjazdy na aktywną rehabilitację ruchową i orientację przestrzenno-ruchową w terenie, szkolenia opiekunów-przewodników, warsztaty manualno-sprawnościowe, konkurs Książki Mówionej, szkolenia z nowoczesnych technologii cyfrowych, wyjścia do teatru i kina z audiodeskrypcją. W siedzibie Stowarzyszenia funkcjonuje również Ośrodek Informacji Tyflologicznej służący gliwiczanom niewidomym i niedowidzącym w rozwiązywaniu wszelkich problemów związanych z ich dysfunkcją.

Z okazji Święta Białej Laski składamy wszystkim osobom niewidomym i niedowidzącym najlepsze życzenia wszelkiej pomyślności, wytrwałości, satysfakcji z osiąganych celów oraz ludzkiej życzliwości i wyrozumiałości.

Równocześnie informujemy, że od 1.11.2023 r. zmianie ulega numer telefonu do PZN Koła w Gliwicach. Nowy numer telefonu to: 791 448 417.