Menu Zamknij

Sprawozdanie z koncertu finałowego – Festiwal Zaczarowany Mikrofon 2023

W sobotę, 28 października 2023 roku, w Gliwicach odbył się V finał Ogólnopolskiego Festiwalu Wokalnego Osób z Niepełnosprawnościami „Zaczarowany Mikrofon”. To wyjątkowe wydarzenie daje możliwość osobom z niepełnosprawnościami wyrażenia siebie i swojego talentu.

32 śmiałków stanęło na scenie “Mrowiska”. Artyści, którzy zakwalifikowali się podczas marcowych, czerwcowych albo wrześniowych eliminacji, w sobotnie popołudnie i wieczór dali z siebie wszystko. Przyjechali z całej Polski – ze Szczecina, Krakowa, Tarnowa, Mielca czy Katowic. Nie zabrakło również reprezentacji Gliwic. Wszystko po to, aby stanąć przed publicznością i jurorami. Finał festiwalu odbył się w obiekcie Politechniki Śląskiej, w Centrum Kultury Studenckiej “Mrowisko”, które wypełniło się muzyką, emocjami i ogromnym wsparciem dla uczestników.

A co zaprezentowali uczestnicy? Hity polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej. Nie zabrakło także akcentów musicalowych czy nawet operowych. Licznie zgromadzona w “Mrowisku” publiczność była zachwycona występami i owacyjnie nagradzała każdego uczestnika. Koncert finałowy uświetnił swoją obecnością prezydent Gliwic, Adam Neumann, który gorąco powitał uczestników.

Koncert poprowadziła Agnieszka Baron-Twarkowska, dziennikarka związana z Radiem i Telewizją IMPERIUM z Gliwic.

Występy oceniali jak zwykle eksperci, przeszło 15. Na co dzień związani z muzyką, w gronie jurorów znaleźli się muzycy, pedagodzy, logopedzi i dziennikarz oraz Pełnomocnik Prezydenta Gliwic ds. osób niepełnosprawnych. To prawdopodobnie jedyny festiwal muzyczny w Polsce z tak licznym jury! Jak zwykle przewodniczyła mu Mirosława Sander, prezes Stowarzyszeń Muzycznych Chopin i Mozart.

Podczas gdy jury obradowało, aby wyłonić zwycięzców i osoby wyróżnione, publiczność doskonale się bawiła. Gwiazdą wieczoru był juror poprzednich edycji naszego festiwalu Dono (właśc. Tomasz Donocik), któremu towarzyszył DJ GETO. Raper ze Świętochłowic zaprezentował swoją twórczość i zaprosił do zabawy, rapowania na żywo. Niespodzianką dla widowni był występ Nefertari Anastasii. Artystka zaprezentowała taniec orientalny.

Tak prezentuje się lista zwycięzców w roku 2023 V Ogólnopolskiego Festiwalu Wokalnego Osób z Niepełnosprawnościami „Zaczarowany Mikrofon”

Grupa z niepełnosprawnością intelektualną:
1 miejsce – Pietralska Małgorzata
2 miejsce – Karkoszka Adrian
3 miejsce – Jurczak Filip
Wyróżnienie – Badura Szymon
Wyróżnienie – Urbaniak Filip

Grupa z niepełnosprawnością fizyczną
1 miejsce – Kujawski Kacper
2 miejsce – Kryś Joanna
3 miejsce – Kumorek Nina
Wyróżnienie – Wójcik Martyna
Wyróżnienie – Saniternik Jakub

Najstarsza z uczestniczek miała 92 lata. Panią Danielę Szram-Gwóźdź z Czeladzi poznaliśmy podczas wrześniowych przesłuchań. W wielkim finale piosenka “Miłość w Portofino” zapewniła pani Danieli nagrodę publiczności – dyplom i statuetkę przygotowaną przez wolontariusza fundacji Rytm pana Stanisława Łuczyńskiego. Pani Daniela nadała statuetce imię Kacper, to na cześć zwycięzcy w grupie osób z niepełnosprawnością fizyczną.

Każdy uczestnik koncertu finałowego otrzymał pamiątkowy dyplom. Osoby, które zajęły miejsca od 1 do 3, zostały nagrodzone statuetkami przedstawiającymi słowiki, bukietami kwiatów oraz nagrodami pieniężnymi. Wyróżnieni także mogli liczyć na drobny upominek.

Wyróżnienia, nagrody to ważne, ale sama możliwość spotkania dla uczestników jest nagrodą samą w sobie. Na scenie i poza sceną wokaliści dodawali sobie otuchy, motywowali i rozmawiali o muzyce i nie tylko. Robili pamiątkowe zdjęcia ze sobą, z jurorami i obiecywali sobie, że widzą się za niecały rok, na kolejnych przesłuchaniach.

W podsumowaniu finału nie mogło zabraknąć miejsca na podziękowania dla podmiotów wspierających naszą inicjatywę. Podziękowania składamy Centrum Kultury “Victoria” z Gliwic, Piekarni i Cukierni Sobczak, Leroy Merlin, firmie Florek, Politechnice Śląskiej oraz patronom medialnym. Gorące słowa uznania kierujemy do wolontariuszy Fundacji Rytm – pani Jagodzie, Annie, Monice, Krystynie i panu Stanisławowi. Obsłudze technicznej dziękujemy za profesjonalną oprawę koncertu finałowego. Występy na żywo zostały uwiecznione przez Andrzeja Bałuckiego. Wkrótce na kanale Youtube Fundacji Rytm pojawią się filmiki z soboty. Będzie to kolejna piękna cyfrowa pamiątka październikowego finału.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, ich opiekunom muzycznym, rodzinom i przyjaciołom, którzy wspierali artystów podczas przygotowań i dodawali otuchy w dniu koncertu! Wierzymy, że „Zaczarowany Mikrofon” nadal będzie inspiracją dla wielu osób z niepełnosprawnościami, które pragną wyrazić siebie poprzez muzykę.

Więcej informacji na stronie Fundacji Rytm – link do strony http://www.fundacjarytmgliwice.pl/

Autor: Marian Dragon/Fundacja Rytm

Na scenie grupa ok. 50 osób biorących udział w festiwalu Zaczarowany Mikrofon
Źródło: Fundacja Rytm