Menu Zamknij

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

grafika wyróżniająca

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami to doskonała okazja by pokazać, że wszyscy gliwiczanie – bez względu na stan zdrowia czy dysfunkcje – są sobie równi. Miasto na bieżąco stara się spełniać ich potrzeby. Działające w Gliwicach warsztaty terapii zajęciowej czy zakład aktywności zawodowej umożliwiają nie tylko praktyczną naukę zawodu, ale także bezcenną możliwość kontaktów społecznych, rehabilitacji oraz pracy zarobkowej. Niepełnosprawni gliwiczanie mogą liczyć na wsparcie m.in. Środowiskowego Domu Samopomocy czy warsztatów terapii zajęciowej, które prowadzi Caritas Diecezji Gliwickiej oraz Fundacja Różyczka. Pomoc świadczy wiele miejskich instytucji, m.in. Ośrodek Pomocy Społecznej, a wsparcie finansowe obejmuje istotne usługi np. pomoc asystenta osoby niepełnosprawnej oraz opiekę wytchnieniową. Miasto dba o to, by placówki oświatowe były dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych uczniów i finansuje dowóz kilkuset osób do szkół. Z myślą o potrzebach osób z niepełnosprawnościami utworzono również specjalny portal internetowy dla osób z niepełnosprawnościami „Gliwice-Razem”.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami, obchodzonego 3 grudnia, składam wszystkim osobom z niepełnosprawnością oraz ich rodzinom i opiekunom najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności oraz wytrwałości i siły w pokonywaniu trudności dnia codziennego.

Życzę Wam, byście mieli możliwość realizacji swoich planów, zainteresowań i marzeń, by otaczający Was świat i ludzie byli przyjaźni, życzliwi i pomocni. Niech w tym wyjątkowym dniu nie zabraknie radości i zadowolenia oraz ciepłych chwil spędzonych z bliskimi i przyjaciółmi.

Składam także podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, dziękując za ich pomoc i troskę.

Z wyrazami szacunku

Adam Neumann

Prezydent Miasta Gliwic