Menu Zamknij

Już wkrótce – dodatek do opłaty za energię elektryczną dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora

Rada Nadzorcza Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w dniu 19 czerwca 2024 roku wprowadziła do programu „Aktywny samorząd” nową formę pomocy tj. w kontynuowaniu rehabilitacji w formie wentylacji domowej (Obszar E). Po złożeniu wniosku będzie można otrzymać kwotę 100,00 zł miesięcznie w formie dodatku do opłaty za energię elektryczną.

Pomoc ta będzie przyznawana osobom posiadającym orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub – w przypadku dzieci do 16 roku życia – orzeczenie o niepełnosprawności i na podstawie skierowania Narodowego Funduszu Zdrowia potwierdzającego korzystanie z koncentratora tlenu lub respiratora. Dodatek nie będzie podlegał rozliczeniu – nie trzeba będzie okazywać opłaconych rachunków.

Nabór wniosków ruszy na przełomie października i listopada, ale dodatek może być przyznany na opłaty poniesione od dnia 1 lipca 2024 roku. W bieżącym roku wniosek będzie można złożyć do końca listopada 2024 r.

Wnioski będzie można składać elektronicznie na platformie SOW. Rozpatrywaniem wniosków będzie zajmować się Ośrodek Pomocy Społecznej.

Aktualnie PFRON przygotowuje szczegółowe zasady realizacji nowego zadania i modernizuje elektroniczny system rejestracji wniosków.

Więcej informacji na stronie PFRON.