Menu Zamknij

6.X Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego

Ilustracja dekoracyjna

Październik na całym świecie jest miesiącem solidarności z osobami cierpiącymi na mózgowe porażenie dziecięce, a 6 października obchodzony jest Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego (MPD). Kolor zielony – kolor nadziei stał się symbolem solidarności z osobami cierpiącymi na MPD i ich rodzin.

MPD to zespół objawów określający różnorodne zaburzenia ruchu i postawy, wynikające z trwałego, niepostępującego uszkodzenia mózgu we wczesnym stadium rozwoju dziecka. Na świecie żyje ponad 17 milionów osób z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym. W Polsce spośród wszystkich dzieci z niepełnosprawnością ruchową, ponad połowę – ok. 20 – 25 tys. stanowią dzieci z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym.

Podobnie jak w roku ubiegłym gliwicka Fundacja NieOdkładalni zaplanowała szereg działań by zapalić zielone światło na znak solidarności z osobami żyjącymi z MPD i ich rodzinami.

Ramowy Plan Wydarzeń:

6.X. – godz. 11.00 Zielone światło pod Radiostacją z dziećmi z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Specjalnych nr 7 w Gliwicach

6.X. – godz. 19.00 Zielone Światło pod Radiostacją z mieszkańcami Gliwic

7.X – podczas Gliwickiej ArtNocy, Zielone światło i wystawa prac dzieci z MPD

20.X. – godz. 18.00 Zielone Światło na meczu Piast Gliwice. Piast Gliwice „zapali” Zielone Światło dla osób z MPD. Dzieci z niepełnosprawnością wprowadzą piłkarzy na stadion i puszczą do nieba zielone baloniki.

23.X. – godz. 18.00 Charytatywny koncert w Cechowni – Michał Kowalonek

28.X. – godz. 9.00 Zielone Światło z Gliwicką Parkową Prowokacją Biegową.

Szczegóły można znaleźć na profilu Fundacji Nieodkładalni na portalu Facebook

Zapraszamy wszystkie chętne osoby do przyłączenia się do akcji, aby w ramach solidarności pamiętać 6 października o zielonych akcentach – zielonym stroju, zielonej wstążce, zielonym baloniku … zielonym kolorze, by zwrócić uwagę na osoby z mózgowym porażeniem dziecięcym.

Plakat informacyjny na zielonym tle. Opis wydarzeń w treści artykułu.
Źródło: Fundacja Nieodkładalni