Menu Zamknij

Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

Serce złożone z wielu niebieskich puzzli na tle mapy świata

Co roku 2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r.  przez ONZ. Obchody maja na celu m.in. podnoszenie świadomości społecznej na temat zaburzeń związanych ze spektrum autyzmu, integrację, budowanie wrażliwości społecznej oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i zrozumienia potrzeb osób ze spektrum autyzmu.

Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym o charakterze neurologicznym, wynikającym z niestandardowej pracy mózgu. Autyzm rozumiany jest jako spektrum, co oznacza, że ma inny przebieg w przypadku każdej osoby – nasilenie cech i zachowań charakterystycznych dla zaburzenia jest bardzo różne. Pierwsze symptomy mogące wskazywać na zaburzenia autystyczne pojawiają się już w wieku niemowlęcym. Zaburzenia dotyczą trzech głównych sfer, takich jak interakcje społeczne, komunikacja oraz powtarzalne, stereotypowe zachowania. Autyzm cechuje m.in. brak reakcji ze strony dziecka na polecenia, brak zabawy z rówieśnikami, trudności z wyrażaniem emocji czy porozumiewaniem się zarówno za pomocą gestów, jak i mowy.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Gliwicach będą miały miejsce w sobotę 1 kwietnia od 11:00 do 15:00 w Cechowni. W tym czasie odbędzie się, podobnie jak w ubiegłym roku, piknik integracyjny z mnóstwem atrakcji dla całej rodziny. Na uczestników wydarzenia czekają m.in.: alpaki, fotobudka, konkursy, rzucanie do celu, kiermasz ciast, malowanie twarzy, ścieżka sensoryczna, warsztaty plastyczne. Będzie można również zasięgnąć konsultacji u specjalistów m.in. z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gliwicach, Fundacji Sawanci, Fundacji Cała Naprzód, PM nr 21 w Gliwicach, ZSOS 7 w Gliwicach. Zaplanowano dyżury neurologopedy, psychologa, terapeuty żywienia. W trakcie imprezy prowadzona będzie akcja informacyjna dotycząca autyzmu.

29 kwietnia, również w Cechowni, odbędzie się spotkanie szkoleniowe „Autyzm a seksualność” prowadzone przez dr Izabelę Fornalik – seksuolożkę kliniczną, pedagożkę specjalną, certyfikowaną terapeutkę CBT. Zapisy: fundacja@sawanci.pl.

Obydwa wydarzenia organizowane są przez Fundację Sawanci i odbywają się pod patronatem Prezydenta Miasta Gliwice oraz zostały dofinansowane z budżetu Miasta.

Fundacja Sawanci działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami, przede wszystkim skupiając się na wsparciu dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i ich rodzin, m.in. organizuje szkolenia, turnusy rehabilitacyjne, służy radą i wiedzą, a także prowadzi działania edukacyjne i budujące świadomość społeczną. Prezeską fundacji jest Katarzyna Sielawa, z zawodu fotografka, a prywatnie mama córki z autyzmem.

Dzień świadomości autyzmu - plakat
Źródło: Fundacja Sawanci