Menu Zamknij

Kolejny etap prac nad dostosowaniem infrastruktury drogowej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

Kostka integracyjna z wypustkami, które pomagają osobom z dysfunkcją wzroku przechodzić przez jezdnię.

Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach informuje, że w przyszłym tygodniu ruszają prace związane z dostosowaniem infrastruktury drogowej do potrzeb osób z dysfunkcjami ruchowymi. Na początek będzie to pięć miejsc postojowych – w ścisłym centrum Gliwic – przeznaczonych do parkowania dla osób z niepełnosprawnościami. Prace, których zadaniem jest poprawa dostępności, polegać będą na obniżeniu krawężników między miejscem postojowym a chodnikiem. Od 10 kwietnia tego typu działania realizowane będą m.in. przy ulicy Berbeckiego w rejonie banku, przy ulicy Strzody w rejonie szkoły podstawowej, przy ulicy Wybrzeże Armii Krajowej, a także przy ul. Dworcowej w rejonie nr 25 i przy ulicy Gruszczyńskiego w rejonie nr 3.

Gliwice podejmują szereg działań zmierzających do zwiększenia dostępności przestrzeni miejskiej dla osób z niepełnosprawnościami. Dla ułatwienia w poruszaniu, a nade wszystko dla zapewnienia im bezpieczeństwa w pasach drogowych, wprowadzane są różnego rodzaju rozwiązania. Tylko w ostatnim czasie w rejonie skrzyżowania ulic: Kozielskiej i Okulickiego, przy przejściach dla pieszych, położono kostkę integracyjną z charakterystycznymi okrągłymi wypustkami. Są one informacją dla osoby niewidomej lub niedowidzącej, że zbliża się do jezdni. Podobne rozwiązanie wprowadzone zostanie przy przejściu dla pieszych w rejonie skrzyżowania ulicy Lutyckiej i Pszczyńskiej.

Pracownicy Zarządu Dróg Miejskich sukcesywnie weryfikują miejsca w przyulicznych pasach, gdzie należy zlikwidować bariery lub wprowadzić bezpieczne rozwiązania dla osób ze szczególnymi potrzebami.