Menu Zamknij

Cicha godzina w wojewódzkich oddziałach NFZ

Młoda uśmiechnięta dziewczyna z długimi włosami. Trzyma palec na ustach w geście uciszenia. W lewym górnym rogu połączone cztery puzzle. Na ich tle białe serce.

W salach obsługi klientów w wojewódzkich oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia raz w tygodniu obowiązuje cicha godzina. W każdy wtorek od 14:00 do 15:00 przygaszane są światła, wyciszane telefony i komunikaty głosowe, a rozmowy prowadzi się w cichej i spokojnej atmosferze. Jest to czas przeznaczony w szczególny sposób dla osób w spektrum autyzmu i innych klientów, dla których bodźce wzrokowe i słuchowe są wyjątkowo uciążliwe.

Dla osób ze szczególnymi potrzebami i ich opiekunów istnieje także możliwość skorzystania z dłuższej – 30-minutowej – wizyty, podczas której obsługa odbywa się w odizolowanym, wyciszonym pomieszczeniu. Można ją zarezerwować w swoim oddziale wojewódzkim:

  • przez stronę internetową (link do strony NFZ – linki do rejestracji na dole strony),
  • telefonicznie na infolinii NFZ: 800 190 590.

Dla mieszkańców Gliwic właściwy oddział wojewódzki mieści się w Katowicach przy ul. Kossutha 13.

***

Przypominamy również, że Punkt Obsługi Klienta NFZ w Gliwicach (ul. Jana Pawła II 10a) jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami, m.in. można w nim skorzystać z „pokoju wyciszeń” dla osób w spektrum autyzmu.