
„Polsko-syryjskie badania archeologiczne 1959–2010”
Opublikowane: 09.01.2020 / Sekcja: Kulturalne WykładCzas wydarzenia:
Miejsce wydarzenia: Willa Caro (ul. Dolnych Wałów 8a)
Organizator: Polska Akademia Umiejętności Muzeum w Gliwicach
Wykład prof. Piotra Bielińskiego z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Prelegent to polski archeolog, specjalizujący się w archeologii starożytnego Bliskiego Wschodu – zwłaszcza Mezopotamii, Syro-Palestyny, Anatolii i Półwyspu Arabskiego od epoki miedzi po epokę brązu.
Uczestnik i kierownik kilkunastu polskich misji archeologicznych na Bliskim Wschodzie, m.in. w Palmyrze (Syria), Tell Saadija (Irak), na wyspie Bidżan (Irak), na stanowiskach Tell Ridżim i Tell Raffaan (Irak), Tell Abu Hafur, Tell Dżassa, Tell Rad Szakra i Tell Arbid (Syria). Od 2007 roku kieruje Kuwejcko-Polską Misją Archeologiczną (od 2014 roku wspólnie z Hamidem al-Mutairim), która dokonała przełomowych odkryć podczas badań na stanowiskach Bahra 1 i Al-Subijah oraz na wyspie Fajlaka, w osadzie Charajb el-Deszt, a od 2015 roku w Dolinie Qumayrah.
Misję Archeologiczną prowadzą Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego (CAŚ UW) oraz kuwejcka Narodowa Rada ds. Kultury, Sztuki i Piśmiennictwa. W latach 2016–2017 prof. Bieliński kierował polską ekspedycją na stanowisku Saruq al-Hadid w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Jest autorem i współautorem licznych publikacji specjalistycznych.
Wstęp wolny.