Menu Zamknij

Projekty skierowane do osób z niepełnosprawnościami

Projekty skierowane do osób z niepełnosprawnościami realizowane przez organizacje pozarządowe, dofinansowane z budżetu miasta Gliwice w 2023r.

Otwarte konkursy ofert:

1. Projekt pn. „Być Aktywnym – Niewidomy w Społeczeństwie”

Realizator: Polski Związku Niewidomych Okręg Śląski Koło w Gliwicach

Kwota dotacji: 18.000,00 zł

Szereg działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami – niewidomych lub słabowidzących, w zakresie rehabilitacji podstawowej i społecznej (np. kursy samoobsługi, nauka chodzenia z białą laską, wyjazdy na orientację przestrzenną, działania integracyjne). Celem projektu jest stworzenie warunków by niewidomy był osobą samodzielną, zaradną i niezależną. Projekt daje również możliwość integracji osób z niepełnosprawnościami z osobami sprawnymi.

2. Projekt pn. „Tośka i Przyjaciele – MaMy tę MOC czyli kolorowe skarpetki w AKCJI”

Realizator: Fundacja Tośka i Przyjaciele

Kwota dotacji: 15.000,00 zł.

W ramach zadania w dn. 19 marca 2023 r. odbył się bieg integracyjny w kolorowych skarpetkach oraz rodzinny piknik sportowy z okazji obchodów światowego dnia zespołu Downa. W biegu uczestniczyły całe rodziny a wydarzenie było formą integracji z osobami z niepełnosprawnościami. W czasie pikniku można było dowiedzieć się na temat chorych z zespołem Downa. To druga edycja biegu zapoczątkowana w 2022 r.

Projekt obejmuje również zorganizowanie cyklicznych spotkań dla mam dzieci z niepełnosprawnościami pt. Razem zdobywamy kolejne szczyty – 12 spotkań o charakterze rozwojowo-warsztatowych z psychoterapeutą i coachem. Celem projektu jest wspieranie rodziny (przede wszystkim mam) z dzieckiem z niepełnosprawnością, a także wzmocnienie kompetencji psychospołecznych uczestników warsztatów

3. Projekt pn. „II Ogólnopolskie Zawody Wspinaczkowe Osób z Niepełną Sprawnością. Memoriał Ryśka Pilcha”

Realizator: Fundacja Różyczka

Kwota dotacji: 20.000,00 zł

Projekt przewiduje zorganizowanie ogólnopolskich zawodów wspinaczkowych dla osób niepełnosprawnych w dwóch kategoriach – na czas i wspinanie klasyczne. W zawodach weźmie udział ok. 150 osób z niepełnosprawnościami z całej Polski. Zawody odbędą się w Arenie Gliwice przy ul. Akademickiej 5. Celem zawodów jest promowanie aktywnego i zdrowego stylu życia osób z niepełnosprawnością, umożliwienie integracji i przełamywanie barier. Zawody są organizowane ku pamięci Ryszarda Pilcha, wieloletniego podopiecznego Fundacji Różyczka, który uprawiał taternictwo i wspinaczkę skałkową, był również osobą niepełnosprawną zmagającą się przez wiele lat ze stwardnieniem rozsianym. To druga edycja zawodów, zapoczątkowana w 2022 r.

4. Projekt pn. „Jak ryba w wodzie 2”

Realizator: Fundacja Tośka i Przyjaciele.

Kwota: 15.000,00 zł

Projekt zakłada realizację zajęć sportowo-rekreacyjnych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami mieszkających w Gliwicach. Celem projektu jest aktywizacja osób z niepełnosprawnościami poprzez zajęcia z nauki i doskonalenia pływania z elementami rehabilitacji na basenie. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu dla dwóch grup, łącznie 10 dzieci z niepełnosprawnościami.

5. Projekt pn. „I Integracyjny Festiwal Tańca dla Osób z Niepełną Sprawnością „Bez barier” Realizator: Fundacja Różyczka.

Kwota: 18.000,00 zł

Projekt przewiduje organizację jednodniowego, integracyjnego Festiwalu Tańca pn. „Bez Barier” dla osób z niepełnosprawnościami, w dwóch kategoriach tanecznych. Wydarzenie odbędzie się w Arenie Gliwice. Celem zawodów jest promowanie aktywnego i zdrowego stylu życia osób z niepełnosprawnością. Odbiorcami zadania jest grupa 70-100 osób z niepełnosprawnościami z całej Polski. Natomiast w wydarzeniu planuje uczestnictwo ok. 200 osób.

6. Projekt pn. „II Gliwicki Bieg – 1 kilometr dalej od cukrzycy”

Realizator: Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą.

Kwota dotacji: 3.000,00 zł.

Projekt przewiduje jednodniową sportowo-integracyjną imprezę na terenie boiska SP nr 6 w Gliwicach tj. 1 kilometrowy bieg osób z niepełnosprawnościami, w tym chorych na cukrzycę typu I. W trakcie wydarzenia będzie dostępny punkt edukacyjny, w którym będzie można uzyskać poradę edukatora diabetologicznego w zakresie zasad zdrowego żywienia oraz dokonać pomiaru poziomu cukru we krwi oraz ciśnienia tętniczego. Przewidywana grupa odbiorców zadania to 100 mieszkańców Gliwic, w tym 30 osób z niepełnosprawnościami.

Tzw. małe granty

1. Projekt pt. „Kwiecień miesiącem świadomości autyzmu”

Realizator: Fundacja Sawanci

Kwota dotacji: 9.000,00 zł

„Kwiecień miesiącem świadomości autyzmu” pod takim hasłem zaplanowano wydarzenia, mające na celu rozpowszechnienie wiedzy na temat autyzmu i integrację z osobami z niepełnosprawnością. 

– 1.04.2023 r. piknik integracyjny z okazji Dnia Świadomości Autyzmu. Wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Możliwość zasięgnięcia konsultacji u specjalistów m.in. Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Fundacji Sawanci. 

29.04.2023 r. w Cechowni w Gliwicach przy ul. Bojkowskiej 35 A odbędzie się spotkanie/szkolenie pt. „Autyzm a seksualność”. Prowadzącą spotkanie będzie dr Izabela Fornalik – seksuolożka kliniczna, pedagożka specjalna, certyfikowana terapeuta CBT. W szkoleniu mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani tematem, w szczególności rodziny dzieci w spektrum autyzmu, wychowawcy, nauczyciele.


2. Projekt pn. „W zwierciadle Teatru”

Realizator: Stowarzyszenie Na Rzecz Ochrony Zdrowia Psychicznego „Nasz Dom”

Kwota dotacji: 8.420,00 zł

W ramach projektu Stowarzyszenie planuje organizację tzw. „teatralnej podróży”, tj. dwa wyjścia osób z niepełnosprawnością z zaburzeniami psychicznymi do teatru, spotkanie z aktorami, wspólne dyskusje i interpretacje przedstawień – jako forma arteterapii. Ponadto planowana jest organizacja 8 spotkań – prób teatralnych celem stworzenia prezentacji teatralnej, która jesienią tego roku zostanie zaprezentowana na profesjonalnej scenie teatralnej. Zadanie jest skierowane do 30 osób cierpiących na zaburzenia psychiczne,  planuje się, że spektakl teatralny przygotowany przez uczestników projektu zobaczy ok. 300 widzów.