Światowy Dzień FAS

Światowy Dzień FAS

fot. Pexels

Światowy Dzień FAS

Opublikowane: 09.09.2022 / Sekcja: Zdrowie 

9 września obchodzimy Światowy Dzień Alkoholowego Zespołu Płodowego, którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na szkody jakie w organizmie dziecka może wyrządzić nawet mała dawka alkoholu spożyta przez kobietę w ciąży. 

Światowy Dzień FAS ma swoje początki w latach 90. Dzięki staraniom rodziców, których adoptowane dzieci cierpiały na niepełnosprawność spowodowaną piciem alkoholu przez matkę w trakcie ciąży, data 9 września stała się ogólnoświatowym dniem przypominającym o konsekwencjach spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży. Idea ta szybko uzyskała społeczne poparcie, szczególnie ze strony osób zaniepokojonych brakiem świadomości na temat Alkoholowego Zespołu Płodowego. Dziewiątki w dacie są nieprzypadkowe – mają symbolizować 9 miesięcy ciąży.

FAS to skrót oznaczający Alkoholowy Zespół Płodowy (ang. Fetal Alcohol Syndrome). Określa on szereg różnych wad wrodzonych, zarówno fizycznych, jak i psychicznych, zauważalnych u dzieci, których matki piły alkohol podczas ciąży. Może on wywoływać opóźnienia umysłowe, wiele dysfunkcji mózgu oraz anomalie rozwojowe. Alkohol spożywany przez kobietę w ciąży bardzo łatwo przenika przez łożysko, dostając się do krwiobiegu dziecka, powodując przede wszystkim obumieranie komórek nerwowych, dlatego też dzieci z FAS przychodzą na świat z dużo mniejszą ilością neuronów niż inne. Dziecko, którego matka w czasie ciąży spożywała alkohol, narażone jest nie tylko na niski poziom IQ, ale również na zaburzenia uwagi oraz liczne zaburzenia fizyczne i neurologiczne. Wiele dzieci z FAS doświadcza poważnych zaburzeń zachowania oraz z trudem przychodzi im funkcjonowanie w społeczeństwie. 

Szacuje się, że w Europie rodzi się więcej dzieci z dysfunkcjami wywołanymi alkoholem niż z zaburzeniami ze spektrum autyzmu czy zespołem Downa, a prawie 80% dzieci dotkniętych FAS wychowywanych jest poza rodzinami biologicznymi. FAS jest chorobą nieuleczalną, jednak można jej zapobiec, zachowując całkowitą abstynencję w ciąży.