Fot. Muszkieter Gliwice/Facebook
Gliwiczanie na podium Mistrzostw Polski Młodzików w szpadzie oraz Akademickich Mistrzostw Polski w szabli i szpadzie
Opublikowane: 15.06.2026 / Sekcja: SportZłota passa szpadzistów i szablistki z Gliwic. W miniony weekend drużyna Piasta wywalczyła tytuł mistrzów Polski młodzików. Indywidualną wicemistrzynią kraju została Aleksandra Kowalska z Muszkietera, a brązowy medal zdobył Aleksander Królikowski z Piasta. Dodatkowo na podium Akademickich Mistrzostw Polski stanęli reprezentanci Politechniki Śląskiej w Gliwicach – na 1. miejscu w szabli Gabriela Wójcik, a na 2. miejscu w szpadzie Błażej Kurowski. Gratulacje!
W dobiegającym końca sezonie 2025/2026 w szermierce swoją obecność wyraźnie zaznaczyli zawodnicy i zawodniczki z Gliwic, którzy stanęli na podium jednych z najważniejszych imprez – Mistrzostw Polski Młodzików oraz Akademickich Mistrzostw Polski.
Gliwiczanie zdominowali podium Mistrzostw Polski Młodzików
Podczas rozegranych 13 i 14 czerwca w Mielcu Mistrzostw Polski Młodzików z doskonałej strony zaprezentowali się reprezentanci i reprezentantki dwóch gliwickich klubów – Piasta i Muszkietera.
W sobotnim turnieju indywidualnym kobiet najmocniejsza okazała się Aleksandra Kowalska z Muszkietera, która wywalczyła tytuł wicemistrzyni Polski młodzików. W turnieju mężczyzn najmocniejszy spośród Gliwiczan okazał się natomiast Aleksander Królikowski z Piasta (wychowanek Jana Motyla z Kosyniera), który zdobył brązowy medal.
Powód do świętowania przyniósł także niedzielny turniej drużynowy, w którym rywalizowało aż 26 zespołów – w tym dwie męskie drużyny Piasta Gliwice i jeden Muszkietera oraz po jednej żeńskiej z każdego klubu. Najmocniejsza okazała się jednak ekipa Piast Gliwice 1. Zespół w składzie Tytus Kurowski, Bartosz Smolarczyk, Aleksander Królikowski i Ignacy Maziarz, pod kierownictwem trenerów Wojciecha Kozioła i Anny Ridzewskiej, wywalczył tytuł mistrzów Polski młodzików, wyprzedzając na podium Warszawiankę i RMKS Rybnik.
Mamy akademicką mistrzynię Polski w szabli i akademickiego wicemistrza kraju w szpadzie
Swoją doskonałą formę Gliwiczanie pokazali także podczas rozegranych w Katowicach Akademickich Mistrzostwach Polski w szpadzie, szabli i florecie, w których rywalizowała krajowa czołówka zawodników i zawodniczek z kategorii U23.
Najmocniejsza spośród reprezentantek Politechniki Śląskiej w Gliwicach okazała się Gabriela Wójcik, która wywalczyła tytuł akademickiej mistrzyni Polski w szabli, wyprzedzając na podium Ewę Wasilewską z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz ex aequo Agatę Sajnóg z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach i Gabrielę Markowską ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Najwyżej z reprezentantów gliwickiej uczelni zaszedł z kolei Błażej Kurowski – podopieczny Macieja Chudzikiewicza i były wychowanek Jana Motyla z Kosyniera, który kilka tygodni temu zdobył również brązowy medal mistrzostw Polski seniorów. Tym razem Kurowski zdobył tytuł akademickiego wicemistrza Polski w szpadzie, ustępując jedynie Jerzemu Giedrojciowi z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz pokonując ex aequo Michała Gładyszczaka z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Huberta Klughardta z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Był to pierwszy akademicki sukces Gliwiczanina.
Weekendowe sukcesy zawodników i zawodniczek z Gliwic to kolejne potwierdzenie, że szermierka – a w tym wypadku także szabla – stoi w naszym mieście na bardzo wysokim poziomie. (ml)