ZSE-T im. Cichociemnych w Gliwicach ponownie laureatem programu ZŁOTE SZKOŁY NBP

ZSE-T im. Cichociemnych w Gliwicach ponownie laureatem programu ZŁOTE SZKOŁY NBP

ZSE-T im. Cichociemnych w Gliwicach ponownie laureatem programu ZŁOTE SZKOŁY NBP

Opublikowane: 19.07.2024 / Sekcja: Oświata 

IV edycja programu Złote Szkoły NBP to kolejny sukces ZSE-T. W tym roku Zespół Szkół Ekonomiczno-Technicznych ponownie zdobył II miejsce w kategorii Lekcja z ekonomią. Tegoroczny temat POLSKI ZŁOTY W OBIEGU OD 100 LAT. NBP i jego funkcja emisyjna łączył dwie rocznice 100 rocznicę wprowadzenia do obiegu polskiej złotego oraz 100 rocznicę powstania Banku Centralnego.
To właśnie z tymi zagadnieniami zmierzyć się musieli uczestnicy IV edycji programu. Przez kilka kolejnych tygodni w szkole „rządził pieniądz”. Lekcje z ekonomią odbyły się praktycznie we wszystkich klasach. Temat IV edycji był obecny na przedsiębiorczości, historii, przedmiotach ekonomicznych, graficznych, fotografii, logistyce, reklamie a także geografii, informatyce, fizyce czy językach obcych. Uczniowie poznali historię pieniądza polskiego, śledząc jego losy nawet w bardziej odległych czasach niż tylko ostatnie 100 lat. Przygotowali prezentacje, animacje, quizy, prowadzili lekcje. Punktem kulminacyjnym były podchody, w których sprawdzali nie tylko swoją kondycję fizyczną, ale musieli wykorzystać zdobytą w ramach Lekcji wiedzę.
Uczniowie mieli okazję do pogłębienia wiedzy ekonomicznej, jednocześnie nabywali umiejętności pracy w zespole, odpowiedzialności, samodzielnego poszukiwania informacji, opracowywania i prezentacji materiałów informacyjnych. Rozwijali zdolności organizacyjne. Lekcje z ekonomią dały możliwość zaangażowania się w działania na rzecz szkoły bardzo wielu uczniów, nie tylko tych z Drużyny. Pokazały, w jak różnorodny sposób można podejść do jednego tematu i jak dobrze można bawić się i uczyć jednocześnie. 
Poza lekcją z ekonomią w szkole odbywały się także Warsztaty uczniowskie. Zorganizowano także Debatę Szkolną na temat: Polska bez gotówki? 
Uczestnicy debaty postawieni zostali przed dylematem: „Polska i świat bez gotówki. Gotówka całkowicie wycofana z obiegu – czy to w ogóle realne? Czy za jakiś czas banknoty i monety będziemy oglądać tylko w muzeum czy zbiorach kolekcjonerów?” Dwa zespoły zmierzyły się w pojedynku na argumenty czy pieniądz gotówkowy w przyszłości pozostanie podstawowym środkiem płatniczym czy też powinien ją całkowicie zastąpić pieniądz elektroniczny.
- Jak się okazuje ciężka praca przynosi owoce i 7 czerwca mogliśmy ponownie gościć na uroczystej Gali wręczenia nagród laureatom programu. Tegoroczna Gala odbyła się w siedzibie NBP w Warszawie w Sali im Władysława Grabskiego gdzie odebraliśmy nagrodę za zajęcia II miejsca w kategorii szkół ponadpodstawowych za zadanie Lekcja z ekonomią. - informuje Lesław Ogon dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych.

 

/źródło: ZSET/