Warto być przyzwoitym

Warto być przyzwoitym

Warto być przyzwoitym

Opublikowane: 21.12.2022 / Sekcja: Oświata 

"Warto być przyzwoitym" – te słowa Władysława Bartoszewskiego były inspiracją w konkursie literackim dla uczniów szkół podstawowych, zorganizowanym przez Senatora Rzeczpospolitej Polskiej Pana Zygmunta Frankiewicza. Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych w dwóch kategoriach wiekowych w Gliwicach, Tarnowskich Górach, powiecie gliwickim i tarnogórskim. Tematem konkursu było napisanie opowiadania zainspirowanego słowami Władysława Bartoszewskiego „Warto być przyzwoitym”.

Regulamin konkursu, zawierający cele, harmonogram i przede wszystkim sprecyzowane kryteria oceniania, trafił do szkół wraz ze scenariuszem lekcji, który mógł być wykorzystany przez wychowawców,a dotyczył wartości, jaką jest przyzwoitość. 
Na konkurs spłynęło 121 prac,  w dwóch kategoriach: uczniowie klas IV-VI oraz klas VII-VIII. Każda z nich była zakodowana. 
Komisja konkursowa pracowała w dwóch etapach. Najpierw członkowie komisji samodzielnie oceniali i wybierali 10 najlepszych opowiadań w każdej kategorii. Na wspólnym posiedzeniu komisji, w wyniku merytorycznej dyskusji, wybrano najlepsze prace. Przyznano 1.,2.,3. miejsce w kategorii uczniów starszych oraz 1.,2. i dwa trzecie miejsca w kategorii uczniów młodszych. Ponadto w obu kategoriach przyznano nagrody Grand Prix. Dopiero po wysłaniu protokołu do Biura Senatora prace zostały rozkodowane. Sprzyjało to niewątpliwie bezstronności prac komisji.
Warto dodać, że opowiadania młodych twórców bardzo często odnosiły się do rzeczywistych sytuacji z ich życia lub wydarzeń szkolnych. Bohaterami nierzadko były postacie autentyczne, bliskie sercu twórców, postacie, które stały się dla nich autorytetami. Uczestnicy konkursu nieraz tworzyli też własny, zaskakujący świat przedstawiony, wybiegając w odległą przyszłość lub wracając do przeszłości w oparciu o fakty historyczne. Na uwagę zasługuje dbałość o formę, bogactwo słownictwa, poprawność językowa. Prace były pełne autentycznych emocji i przemyśleń. Konkurs stał się okazją do prezentacji literackich umiejętności młodych pisarzy, stał się miejscem konfrontacji twórczych, stwarzał możliwość kreacji świata przedstawionego oraz rozwoju wyobraźni.Laureaci wraz z opiekunami zostali zaproszeni na podsumowanie, które miało miejsce w Biurze Senatora. Oprócz nagród oraz gratulacyjnych dyplomów dla zwycięzców, dla gości przygotowano słodki poczęstunek. Warto podkreślić, że laureaci przyszli na spotkanie w towarzystwie nie tylko swoich nauczycieli, ale i rodziców oraz rodzeństwa.

Podsumowanie konkursu było nie tylko uroczyste, ale i pełne wzruszeń, gdyż zdobywcy nagród Grand Prix zostali poproszeni o odczytanie swoich prac. Gromkie i szczere brawa zgromadzonych gości stanowiły dodatkowe potwierdzenie słuszności werdyktu jury. Niezwykle cenny czas miał miejsce po rozdaniu nagród - indywidualne rozmowy z autorami opowiadań i ich opiekunami, bardzo często dotyczyły hierarchii wartości. W wielu przypadkach zanim powstało opowiadanie w gronie rodzinnym lub w podczas lekcji rozmawiano o tym, co znaczą słowa Władysława Bartoszewskiego, co oznacza zwrot "być przyzwoitym”. 
Niewątpliwie z tych rozmów wynika też potrzeba organizowania takich wydarzeń. W naturalny sposób promują one młodych, zdolnych ludzi, dla których konkursy literackie są okazją do prezentacji ich talentów, a nade wszystko podkreślają rolę uniwersalnych wartości, o wadze których warto wciąż przypominać.

Wyniki konkursu:

I. Kategoria uczniów młodszych (klasy IV - VI): 

Grand Prix – KAROLINA PURZYŃSKA – Szkoła Podstawowa nr 10 
Miejsce I – TYMOTEUSZ KOPEL – Szkoła Podstawowa nr 27 
Miejsce II – JAKUB WIECZORKOWSKI – Szkoła Podstawowa nr 5 
Miejsce III – LENA KULA – Szkoła Podstawowa nr 9 
Miejsce III – KINGA PIWOWARCZYK – Szkoła Podstawowa nr 3 

II. Kategoria uczniów starszych (klasy VII - VIII): 

Grand Prix – ANNA BEŁZOWSKA – Szkoła Podstawowa nr 1 
Miejsce I – BARBARA PIĄTEK – Szkoła Podstawowa nr 6 
Miejsce II – ZUZANNA KUBALA - Szkoła Podstawowa nr 13 
Miejsce III – ANNA FELIKSZOWSKA - Szkoła Podstawowa nr 16 

 Gratulujemy! 

źródło: facebook.com/Z.Frankiewicz
Konkurs literacki Konkurs literacki Konkurs literacki