Jubileusz programu DSD i wymiany ze szkołą partnerską

Jubileusz programu DSD i wymiany ze szkołą partnerską

Jubileusz programu DSD i wymiany ze szkołą partnerską

Opublikowane: 24.10.2023 / Sekcja: Oświata 

W ostatnim tygodniu września mieliśmy okazję świętować w I Liceum Ogólnokształcącym Dwujęzycznym im. E. Dembowskiego w Gliwicach okrągłą 10. rocznicę programu DSD (Deutsches Sprachdiplom) oraz współpracy ze szkołą Marianum Gymnasium w Meppen. W spotkaniu uczestniczyło wielu gości i przyjaciół języka niemieckiego, którzy wspierają działania związane z programem DSD oraz z wymianą uczniowską, m.in. Pani Dorothea Burdzik - koordynatorka programu na Polskę południową i przedstawicielka Centrali Szkolnictwa Zagranicznego w Kolonii, która od 2012 roku wspomaga program (także w kwestiach formalnych) w procesie ubiegania się o status Centrum Egzaminacyjnego DSD w Gliwicach. Wśród gości były również Pani Agata Cira dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych nr 1, Pani Krystyna Blacha dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 17 w Gliwicach-Brzezince, Pani Mariola Bucher naczelnik Wydziału Edukacji UM w Gliwicach, uczestnicy wymiany - uczniowie z Gymnasium Marianum oraz ich opiekunowie Pani Sandra Schnaider i Pan Eric Erbacher, a także Pan Andreas Gross - obecny koordynator programu DSD w województwie śląskim i opolskim. 
Oprawę artystyczną (muzyczną i literacką) przygotowali uczniowie I LO pod opieką nauczycieli germanistów.

- Cieszymy się, że przy wsparciu Urzędu Miasta oraz Wydziału Edukacji UM współpracując z zaprzyjaźnionymi szkołami podstawowymi od 10 lat możemy zaoferować naszym uczniom rzetelne przygotowanie do egzaminu językowego DSD 2 na poziomie B2/C1 a od roku szkolnego 2018/2019, również do egzaminu DSD1 (poziom B2) - podkreśla Pan Adam Sarkowicz dyrektor I LO.

Od 2013r. ponad 200 uczniów I LO może pochwalić się posiadaniem certyfikatu DSD 2, stwierdzającego znajomość języka niemieckiego na poziomie C1. 
Program DSD to nie tylko nauka języka niemieckiego w zwiększonym wymiarze godzin, ale także poznawanie historii i kultury Niemiec. Uczestnicy programu wzięli udział m.in.: w miesięcznych międzynarodowych kursach języka niemieckiego organizowanych przez PAD (Pedagogiczna Wymiana Nauczycieli), w międzynarodowej akademii organizowanej przez Deutsche Schüler Akademie, w międzynarodowym kursie językowym Internationales Preisträgerprogramm, w trzytygodniowym kursie językowym w Bonn i Berlinie, w tygodniowym kursie DSD dla uczniów z krajów nadbałtyckich finansowanycm przez ZfA. Trzy uczennice I LO skorzystały z wyjazdu do Międzynarodowego Centrum Spotkań St. Marienthal w Ostritz w Niemczech.

Dzięki takim przedsięwzięciom absolwenci programu DSD podejmują studia na wielu uczelniach w Niemczech i Szwajcarii, a troje byłych uczniów I LO otrzymało stypendia w pełni finansujące studia w Niemczech.

Dodatkowo pasjonaci języka niemieckiego uczestniczą w wymianie ze szkołą partnerską Gymnasium Marianum Meppen. Współpracę między naszymi szkołami w maju 2013r. zapoczątkowała wizyta Pana Dyrektora Leo Potta w I LO a już kilka miesięcy później odbyła się pierwsza wizyta grupy polskich uczniów w Meppen. Wiosną 2014r. gliwiccy uczniowie wyjechali po raz pierwszy do Meppen. Kontynuacją działań była wizyta Pana Adama Sarkowicza dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego w Gliwicachw Gymnasium Marianum w 2018 roku.

Od września 2014 roku wymiana odbywa się regularnie (poza czasem pandemii), tzn. przyjazd grupy niemieckiej następuje jesienią, a rewizyta grupy polskiej wiosną tego samego roku szkolnego. Grono nauczycieli aktywnie działających w projekcie stale powiększa się: do Pani Kariny Barcz, która od początku wdrażała przedsięwzięcie w życie, dołączyła Pani Katarzyna Cieśla-Obermajer (pełniąca od kilku lat funkcję koordynatora wymiany), Pani Agnieszka Grzesik i Pan Krzysztof Cybul oraz Pan Adam Dziedzic. Przy różnych aktywnościach związanych z wymianą germanistów wspierają również nauczyciele innych przedmiotów. Projekt ten może być realizowany dzięki wsparciu i dofinansowaniu PNWM (Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży) oraz dzięki przychylności Rodziców i Dyrekcji.

Warto przypomnieć, że od 2013 roku w programie wzięło po 150 uczniów z każdej ze szkół, była to dla nich świetna okazja do nawiązania nowych znajomości i przyjaźni, poznania kultury kraju sąsiada, uczestniczenia w życiu szkolnym i pozaszkolnym swoich koleżanek i kolegów oraz do zwiedzenia regionu Dolnej Saksoni w Niemczech i Śląska w Polsce.

Źródło: https://www.lo1.gliwice.pl