Specjalny model pomocny w walce z rakiem jajnika

Specjalny model pomocny w walce z rakiem jajnika

Specjalny model pomocny w walce z rakiem jajnika

Opublikowane: 20.08.2018 / Sekcja: Nauka 

Naukowcy z Centrum Onkologii gliwickiego oddziału Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie odnotowali kolejny sukces. Stworzyli nowy model do badań przedklinicznych najczęstszego i najgroźniejszego typu raka jajnika. Mają nadzieję, że pomoże on w lepszym poznaniu tego nowotworu i w poszukiwaniach nowych skutecznych leków.

Rak jajnika to piąty pod względem zachorowalności nowotwór wśród kobiet w Polsce - tak  wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów. Najczęściej występującym i najgroźniejszym nowotworem złośliwym jajnika jest tzw. rak surowiczy niskozróżnicowany, który stanowi ok. 70 proc. wszystkich przypadków. I choć właśnie ten nowotwór powinien być głównym celem badań, to praktycznie nie ma dobrego modelu, na którym można by te badania prowadzić. 

W badaniach przedklinicznych nad nowotworami kluczowe są bowiem tzw. linie komórkowe: ulegające ciągłym podziałom hodowle komórek, wyselekcjonowane z guza nowotworowego. To one są modelem, na którym naukowcy poznają mechanizmy sterujące rozwojem nowotworu i testują kandydatów na nowe leki.

- Komórki nowej linii nazwanej OVPA8 hodujemy już kilka lat, od 2011 roku. Materiał został pobrany od ośmiu pacjentek. W tym momencie wiemy już, że linia ta jest unieśmiertelniona, ustabilizowana i każdy, komu ją wyślemy, będzie mógł ją hodować i robić na niej eksperymenty - podkreśla prof. Katarzyna Lisowska z Centrum Onkologii gliwickiego oddziału Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Komórki OVPA8 mają wiele zalet. - Nie są "anonimowe". Wiadomo na przykład, gdzie i jakie występują w nich mutacje, co w przypadku komórek nowotworowych jest bardzo ważną informacją. Linia ta jest również dość wygodna w pracy: szybko się dzieli i jest wytrzymała - przekonuje prof. Lisowska.

O swoim odkryciu polscy badacze poinformowali w publikacji, która ukazała się w piśmie International Journal of Molecular Sciences.

W najbliższym czasie wyprowadzona przez Polaków linia zostanie przekazana do European Collection of Authenticated Cell Cultures (ECACC), skąd będzie udostępniana zainteresowanym naukowcom.