Ważne zmiany w miejskiej bonifikacie

Ważne zmiany w miejskiej bonifikacie

fot. Freepik

Ważne zmiany w miejskiej bonifikacie

Opublikowane: 21.11.2022 / Sekcja: Miasto  Gospodarka 

Mieszkańcom, którzy od stycznia 2023 roku będą składać wnioski na wykup komunalnego mieszkania lub domku jednorodzinnego, będzie przysługiwała 50-procentowa bonifikata z tego tytułu – zadecydowali na listopadowej sesji gliwiccy radni. Osoby, które wnioski o wykup złożą do końca tego roku, skorzystają jeszcze z dotychczasowej, obowiązującej od 17 lat, 60-procentowej ulgi. 

Aktualna sytuacja finansowa miasta zmusza gliwicki samorząd nie tylko do ograniczania wydatków, ale również do zwiększania dochodów tam, gdzie jest to możliwe. Taki jest skutek odgórnych regulacji ustawowych, które sukcesywnie obniżają dochody własne samorządów, utrudniając coraz bardziej dopięcie kolejnych, rocznych budżetów gminnych. Mając na uwadze ten argument, na listopadowej sesji Rady Miasta Gliwice zadecydowano o obniżeniu od następnego roku wysokości dotychczasowej ulgi dla mieszkańców za wykup komunalnego mieszkania lub domu jednorodzinnego. Kluczowa w tym przypadku jest data złożenia wniosku przez zainteresowanych najemców w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej.

Osoby, które złożą wniosek o wykup do końca grudnia tego roku, skorzystają na dalszym etapie procedury z dotychczasowej, 60-procentowej bonifikaty. Natomiast ci, którzy wniosek złożą w 2023 roku lub w roku następnym, zostaną objęci już niższą, 50-procentową ulgą – wyjaśniała na listopadowej sesji Rady Miasta zastępczyni prezydenta Gliwic Aleksandra Wysocka.

Przy zachowaniu dotychczasowego tempa wykupu na poziomie 250 mieszkań rocznie, obniżona do 50% bonifikata może zapewnić miastu dodatkowe 5 mln zł wpływów.

Warto przypomnieć, że wykup mieszkania gminnego lub komunalnego domku jednorodzinnego za część jego wartości jest możliwy w Gliwicach od 25 lat. Przez pierwszych 7 lat obowiązywania tego programu wysokość stawki bonifikaty ulegała systematycznym zmianom z trendem malejącym – od 70% w 1997 i 1998 roku, przez 68% w 2000 i 2001 roku, 66% w 2002 roku, 64% w 2003 roku, do 62% w 2004 roku. W 2005 roku wysokość ulgi została ustalona na poziomie 60%. W tym wymiarze będzie obowiązywać do 31 grudnia br.