W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie gliwiczan

W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie gliwiczan

Siedziba poradni przyszpitalnych przy ul. Zygmunta Starego 19, fot. M. Buksa / arch. UM w Gliwicach

W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie gliwiczan

Opublikowane: 05.01.2023 / Sekcja: Miasto  Zdrowie 

Z nastaniem Nowego Roku w Gliwicach przestała działać jedyna w mieście i powiecie poradnia chorób zakaźnych, funkcjonująca od długiego czasu przy prywatnym szpitalu VITO-MED (ul. Radiowa). Władze lecznicy poinformowały pacjentów o planowanym zamknięciu niespodziewanie, tuż przed świętami Bożego Narodzenia. W trosce o zdrowie mieszkańców, lukę w tej dziedzinie postanowił wypełnić prowadzony przez Miasto Gliwice Szpital Miejski nr 4. 

Mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców oraz świadomość, jak bardzo potrzebne jest funkcjonowanie poradni chorób zakaźnych w Gliwicach, wsparliśmy Szpital Miejski nr 4 w staraniach o uruchomienie tego typu placówki w jego strukturach. Liczymy na konstruktywny przebieg rozmów w tej kwestii z Narodowym Funduszem Zdrowia i pozytywną odpowiedź NFZ. Naszym celem jest możliwie jak najszybsze otwarcie nowej poradni chorób zakaźnych w wyremontowanej przed dwoma laty siedzibie przyszpitalnych specjalistycznych poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej przy ul. Zygmunta Starego 19 – deklaruje Ewa Weber, zastępczyni prezydenta Gliwic odpowiedzialna m.in. za sferę funkcjonowania opieki zdrowotnej w mieście. 

Prezes Szpitala Miejskiego nr 4 Przemysław Gliklich już 30 grudnia zgłosił do NFZ gotowość uruchomienia poradni chorób zakaźnych. Narodowy Fundusz Zdrowia zajmuje się tym wnioskiem w trybie pilnym – trwa kompletowanie dokumentacji. Na rzecz gliwickiej „4” pozytywnie przemawia fakt, że w czasie pandemii koronawirusa lecznica ta pełniła rolę szpitala zakaźnego. Stawia to ten podmiot jako wiarygodnego i rzetelnego usługodawcę w zakresie chorób zakaźnych.

Poradnia chorób zakaźnych zniknęła z oferty szpitala VITO-MED po niemal dwóch dekadach funkcjonowania. Decyzja szpitala w tej sprawie jest ostateczna i podyktowana reorganizacją lecznicy.

Spółka VITO-MED od 1 stycznia 2023 roku nie będzie realizowała świadczeń w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna w części dotyczącej świadczeń w zakresie chorób zakaźnych wraz z zakresem skojarzonym. Spółka, za porozumieniem stron, rozwiązała w tym zakresie umowę z NFZ – poinformowała Miasto Gliwice Anna Czagan, prezes szpitala VITO-MED. – Decyzja jest podyktowana względami organizacyjnymi, w szczególności prowadzoną reorganizacją szpitala, który przede wszystkim będzie skupiać się na kompleksowym leczeniu pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi, w tym pacjentów po udarach – doprecyzowała prezes VITO-MEDU.

Około 1100 dotychczasowych pacjentów poradni zakaźnej z ul. Radiowej zostało przekierowanych do dalszego leczenia w najbliższych placówkach w regionie – w Bytomiu, Rudzie Śląskiej i Świętochłowicach. Przypomnijmy, że w całym województwie śląskim działa obecnie 11 tego typu podmiotów leczniczych przeznaczonych dla osób dorosłych oraz 2 przeznaczone dla dzieci.