Studenci za stery! Politechnika Śląska z nowym samolotem szkoleniowym

Studenci za stery! Politechnika Śląska z nowym samolotem szkoleniowym

fot. mat. pras. PŚ

Studenci za stery! Politechnika Śląska z nowym samolotem szkoleniowym

Opublikowane: 01.09.2022 / Sekcja: Miasto  Nauka 

Akademicki Ośrodek Szkolenia Lotniczego Politechniki Śląskiej wzbogacił się pod koniec sierpnia o nowy dwusilnikowy samolot Tecnam. Zaprojektowana we Włoszech, warta ponad 3 mln zł maszyna będzie wykorzystywana w szkoleniu studentów nawigacji powietrznej oraz mechaniki i eksploatacji lotniczej PŚ.

Politechnika Śląska posiada już 4 samoloty szkoleniowe. Zakup dwusilnikowego Tecnama P2006T sfinansowała w całości ze środków własnych. – Nasz nowy statek powietrzny będzie przeznaczony do zaawansowanego szkolenia młodych pilotów. Jest on wyposażony w pełną awionikę do lotów, również w trudnych warunkach. Dotąd te szkolenia musieliśmy zlecać na zewnątrz, teraz jesteśmy w stanie wykonywać je sami, na uczelni – podkreśla prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz, prorektor PŚ ds. ogólnych.

Politechnika Śląska jest jedną z pięciu uczelni w kraju kształcących w specjalnościach nawigacja powietrzna oraz mechanika i eksploatacja lotnicza. – Szkolimy pilotów do poziomu licencji liniowej ATPL, natomiast mechaników do poziomu licencji B1.1 – samoloty turbinowe. Zarówno jedna, jak i druga licencja są dzisiaj bardzo poszukiwane na rynku pracy. Potrzebni są zarówno zawodowi piloci liniowi jak i mechanicy lotniczy – przypomina dr hab. inż. Jarosław Kozuba, prof. PŚ, dyrektor Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej na Politechnice Śląskiej.

Dzięki nowej maszynie zwiększą się możliwości szkoleniowe ośrodka. – Do tej pory nasza uczelnia, dysponując samolotami jednosilnikowymi AT3, mogła samodzielnie realizować około 60 procent szkoleń. Pozyskanie samolotu dwusilnikowego zwiększy naszą samodzielność szkoleniową – dodaje prof. Kozuba.

Dlaczego to tak ważne? –  W trakcie szkolenia lotniczego konieczne jest posiadanie uprawnień na samoloty wielosilnikowe i ta maszyna będzie służyła do takich właśnie szkoleń. Również jej wyposażenie będzie pozwalało na wykonywanie lotów według wskazań przyrządów, co jest bezpośrednim przygotowaniem do pracy w liniach lotniczych – mówi Katarzyna Brzeska, absolwentka nawigacji powietrznej na PŚ, która w przyszłości chce zostać pilotem w liniach lotniczych na trasach transatlantyckich.

Nowy samolot przyleciał do ośrodka lotniczego Politechniki Śląskiej z Łodzi. Za sterami maszyny siedziała instruktor Zuzanna Dobrowolska. – Studenci będą mieli teraz możliwość nauczenia się pilotowania samolotu dwusilnikowego, robienia podejść „na instrumentach” na lotnisko takie jak Łódź czy Katowice. Będą mogli przygotować się do latania w liniach lotniczych bądź na mniejszych lotach biznesowych – wyjaśnia Zuzanna Dobrowolska.

Z nowego nabytku cieszą się już studenci nawigacji powietrznej. –  Wcześniej byliśmy wysyłani do innych ośrodków szkoleniowych, które posiadały samoloty wielosilnikowe, a teraz będziemy mieli własny, tutaj na miejscu – mówi Maciej Liszka, student IV roku nawigacji powietrznej.

Politechnika Śląska od ponad dekady kształci na kierunkach lotniczych, takich jak nawigacja powietrzna, mechanika lotnicza czy prowadzona od ubiegłego roku inżynieria lotnicza i kosmiczna. Studia są bezpłatne.

noy samolot Politechniki Śląskiej