Rusza sezon grzewczy. Warto wezwać kominiarza

Rusza sezon grzewczy. Warto wezwać kominiarza

Fot. Pixabay

Rusza sezon grzewczy. Warto wezwać kominiarza

Opublikowane: 15.10.2024 / Sekcja: Miasto 

Od roku działa protokół elektroniczny przeglądu przewodów kominowych. Jest to funkcja w obrębie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – informuje prezes Krajowej Izby Kominiarzy w komunikacie do właścicieli i zarządców budynków w związku z rozpoczęciem sezonu ogrzewczego 2024/2025 i zachęca do podnoszenia świadomości społecznej w zakresie przeciwdziałania pożarom sadzy w kominie i zatruciom tlenkiem węgla (czadem).

Elektroniczny protokół kominiarski to nowoczesne narzędzie, które od września 2023 r. potwierdza wykonanie przeglądu przewodów kominowych w Polsce. Zastępuje on tradycyjne dokumenty papierowe i jest integralną częścią Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Uwaga: e-protokół jest jedyną akceptowaną formą potwierdzenia przeglądu, co podkreśla jego znaczenie w procesie dbania o bezpieczeństwo i przestrzeganie nowych regulacji prawnych. System CEEB nie tylko ułatwia zarządzanie dokumentacją, ale też przyczynia się do poprawy jakości powietrza w Polsce, poprzez monitorowanie i regulowanie emisji z budynków. Dostarcza również cennych danych dla polityki klimatycznej i pomaga zwiększać świadomość społeczną na temat wpływu budynków na środowisko. Dzięki CEEB, samorządy mogą lepiej planować i realizować lokalne strategie termomodernizacyjne, prowadzące do obniżenia kosztów ogrzewania ponoszonych przez mieszkańców.

Należy też pamiętać o bezpiecznym użytkowaniem przewodów kominowych. Zagrożenie pojawia się wraz z sadzą w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza. Państwowa Straż Pożarna każdego roku odnotowuje kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń ogrzewczych.

W 2023 r. odnotowano 15 285 pożarów od urządzeń ogrzewczych na paliwa stale, 170 pożarów od urządzeń na paliwa płynne i 383 pożary od urządzeń na paliwa gazowe. Oprócz pożarów, nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych grozi także zatruciem tlenkiem węgla, popularnie zwanym czadem.

W sezonie ogrzewczym 2023/2024 PSP odnotowała 2269 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla. 1161 osób zostało poszkodowanych (42 zmarły). Dla bezpieczeństwa użytkowników przewodów kominowych oraz budowania ich świadomości, Krajowa Izba Kominiarzy prowadzi kampanie „Zaproś Kominiarza” oraz „Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!” prowadzoną przez Międzywojewódzki Cech Kominiarzy.

Przeczytaj i bądź bezpieczny 
Kominy (instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną) należy poddawać okresowej kontroli oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza. Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, ale główna zasada bezpieczeństwa, zapobiega zaczadzeniom, pożarom, spełniając jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu.
Więcej informacji na ten temat znaleźć można na stronie internetowej: www.zaproskominiarza.pl. (mf/Krajowa Izby Kominiarzy)