Rozmowy o mieście z radami dzielnic

Rozmowy o mieście z radami dzielnic

fot. G. Ożga/UM Gliwice

Rozmowy o mieście z radami dzielnic

Opublikowane: 21.11.2022 / Sekcja: Miasto  Życie i styl 

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, prezydent Gliwic kontynuuje cykl spotkań z radami dzielnic. 17 listopada rozmawiał z reprezentantami mieszkańców o wielu ważnych dla całego miasta sprawach, ale także o zagadnieniach i problemach istotnych dla różnych części Gliwic. 

Ważnym tematem spotkania, które odbyło się w Centrum 3.0 przy ul. Studziennej, była obecna, trudna sytuacja finansowa miasta i założenia do miejskiego budżetu na kolejny rok. – Gliwice, tak jak inne polskie samorządy, mierzą się z rekordowo wysoką inflacją, wzrostem cen usług i towarów, a także niekorzystnymi zmianami w polityce podatkowej. To wszystko powoduje, że konieczne są oszczędności – podkreślał Adam Neumann, prezydent Gliwic. 

Szczegóły dotyczące budżetu Gliwic przedstawiła zebranym Agnieszka Dylewska, skarbnik miasta. Marta Tartanus-Oryszczak, sekretarz miasta, przekazała informacje o środkach przeznaczanych na finansowanie rad dzielnic. Marta Kryś, dyrektor Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych omówiła z kolei wyniki tegorocznej edycji Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego, zwracając uwagę m.in. na dużą aktywność mieszkańców, wprowadzone zmiany w procedurze i typy zgłaszanych do realizacji zadań – okazuje się, że szczególną popularnością cieszą się obecnie projekty związane z utrzymaniem i powiększaniem obszarów zielonych oraz z poprawą bezpieczeństwa. Systematycznie zwiększa się także pula miejskich pieniędzy przeznaczanych na wykonanie zadań w ramach GBO. 

Prezydent Gliwic zaprosił wszystkich mieszkańców na grudniowe otwarcie Centrum Przesiadkowego, które będzie mieć istotne znaczenie dla popularyzacji i rozwoju komunikacji publicznej. Ta ogromna inwestycja, dzięki której łatwiej będzie korzystać z różnych środków transportu, jest kolejnym krokiem w kierunku ograniczania ruchu samochodowego w Gliwicach.   

W spotkaniu wraz z Adamem Neumannem udział wzięli także: Anna Gilner – dyrektor ZDM, Tadeusz Mazur – dyrektor MZUK, Mariola Pendziałek – naczelnik Wydziału Usług Komunalnych UM oraz Barbara Chodaczek-Sagan – naczelnik Biura Rady Miasta, która na co dzień blisko współpracuje z radami dzielnic. 

Reprezentanci mieszkańców przedstawili ważne dla nich problemy oraz mieli okazję uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Dotyczyły one np. kontynuacji budowy obwodnicy miejskiej, szans na dofinansowanie inwestycji miejskich z KPO i możliwości pozyskiwania wsparcia zewnętrznego, budowy tzw. „Okrąglaka” w parku Grunwaldzkim czy „pluskadełka” w parku Chopina, a także planowanych przez miasto oszczędności. 

Współdziałanie z radami dzielnic, jak często podkreśla prezydent, jest bardzo ważne, bo pozwala poznać różne punkty widzenia oraz oczekiwania mieszkańców, a dzielnicowi radni – jako przedstawiciele mieszkańców poszczególnych części miasta – najlepiej wiedzą, jakie są najważniejsze zagadnienia dotyczące konkretnej dzielnicy. 

 

Zdjęcie ze spotkania Zdjęcie ze spotkania Zdjęcie ze spotkania Zdjęcie ze spotkania