Prezydent Gliwic powołała nową Radę Sportu

Prezydent Gliwic powołała nową Radę Sportu

Fot. materiały UM Gliwice

Prezydent Gliwic powołała nową Radę Sportu

Opublikowane: 04.10.2024 / Sekcja: Miasto 

Współpraca przy przygotowaniu strategii rozwoju sportu, opiniowanie projektów uchwał i zarządzeń dotyczących kultury fizycznej oraz wniosków o przyznanie wyróżnień i nagród za osiągnięcia sportowe, inicjowanie rozwiązań służących poprawie warunków do uprawiania sportu w Gliwicach – to niektóre z zadań, które stoją przed nową Radą Sportu, którą powołała prezydent Gliwic – Katarzyna Kuczyńska-Budka.

Co ważne – członkowie Rady zostali powołani według nowych zasad. Jest przejrzyście i przede wszystkim to organizacje sportowe wskazywały swoich kandydatów.

W skład Rady, którą powołano na początku października weszło 22 przedstawicieli organizacji i instytucji realizujących zadania w dziedzinie kultury fizycznej, w tym przedstawiciele klubów sportowych działających w dyscyplinach priorytetowych i niepriorytetowych, przedstawiciele organizacji działających w sporcie osób z niepełnosprawnościami, osoby zajmujące się na co dzień sportem szkolnym i akademickim, reprezentant podmiotu mającego doświadczenie w zarządzaniu infrastrukturą sportową, a także przedstawiciele samorządu – Rady Miasta i Prezydenta Miasta.

- Wszystkie organizacje sportowe w mieście są bardzo ważne. Ich rola jest nie do przecenienia. Dlatego Rada Sportu nie ma być „kwiatkiem do kożucha”. Chcę, by miała realny wpływ na rozwój różnych dyscyplin. Zmieniłam zasady naboru i kandydaci wyłonieni zostali w wyniku otwartego naboru, do którego zgłosiło się blisko 50 osób – mówi Katarzyna Kuczyńska-Budka, prezydent Gliwic.

Rada Sportu będzie składała się z 22 osób, które będą reprezentować lokalne środowisko sportowe. 

Wiedza i doświadczenie pozostałych kandydatów, którzy wyrazili swój akces nie zostanie jednak niewykorzystana. Nowy regulamin działania Rady Sportu zakłada możliwość działania grup roboczych, w skład których mogą wchodzić członkowie Rady, ale również osoby reprezentujące lokalne środowisko sportowe.

- Ze względów organizacyjnych nie było możliwe powołanie do Rady Sportu wszystkich osób, które zgłosiły się do prac w tym organie, jednak chciałbym i liczę, że doświadczenie każdego z kandydatów zostanie w pełni wykorzystane w pracach nad konkretnymi tematami. Będę rekomendował Radzie powołanie kandydatów do udziału w pracach zespołów zadaniowych, które będą funkcjonować przy nowej Radzie Sportu. Chciałbym, aby Rada nie była wyłącznie ciałem o charakterze opiniodawczym, ale również identyfikowała tematy ważne dla gliwickiego środowiska sportowego i była swego rodzaju łącznikiem pomiędzy organizacjami sportowymi i Prezydent Miasta – mówi zastępca prezydent Gliwic, Łukasz Gorczyński, odpowiedzialny za realizację zadań z zakresu sportu.

Pierwszym dużym zadaniem nowej Rady będzie udział w pracach nad opracowaniem nowej strategii rozwoju sportu, które powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku. Nowa strategia ma zastąpić opracowane w 2020 roku Kierunki rozwoju sportu. Zanim jednak strategia powstanie, miasto musi w pierwszej kolejności przeprowadzić diagnozę aktualnego stanu gliwickiego sportu, która pozwoli na sformułowanie strategicznych celów. Ważnym elementem procesu tworzenia nowej strategii będzie udział mieszkańców i klubów sportowych, którzy będą mogli wypowiedzieć się na temat różnych aspektów rozwoju sportu w Gliwicach.

Do zadań Rady należeć będzie także opiniowanie projektów uchwał i zarządzeń dotyczących kultury fizycznej oraz wniosków o przyznanie wyróżnień i nagród za osiągnięcia sportowe, inicjowanie rozwiązań służących poprawie warunków do uprawiania sportu w Gliwicach, diagnozowanie potrzeb społeczności lokalnej z zakresu sportu oraz proponowanie działań mających na celu ich zaspokajanie, propagowanie inicjatyw i przedsięwzięć sportowo-rekreacyjnych, a także współpraca z organizacjami i instytucjami realizującymi zadania w zakresie kultury fizycznej w Gliwicach.

Skład Rady Sportu Miasta Gliwice kadencji 2024-2027:
•    Łukasz Lewiński – przedstawiciel dyscyplin priorytetowych (piłka nożna mężczyzn),
•    Jarosław Kaszowski – przedstawiciel dyscyplin priorytetowych (piłka nożna mężczyzn),
•    Łukasz Kopera – przedstawiciel dyscyplin priorytetowych (koszykówka mężczyzn),
•    Rafał Franz – przedstawiciel dyscyplin priorytetowych (futsal mężczyzn),
•    Adam Mrowiec – przedstawiciel dyscyplin priorytetowych (piłka ręczna kobiet),
•    Andrzej Kyrcz – przedstawiciel dyscyplin priorytetowych (lekkoatletyka, szermierka),
•    Tomasz Sztąpka – przedstawiciel dyscyplin priorytetowych (boks),
•    Mirosław Witkowski – przedstawiciel dyscyplin priorytetowych (pływanie),
•    Marlena Chlost-Warakomska – przedstawicielka dyscyplin priorytetowych (szachy),
•    Dariusz Steuer – przedstawiciel dyscyplin priorytetowych (tenis stołowy),
•    Michał Lachowicz – przedstawiciel dyscyplin niepriorytetowych (siatkówka mężczyzn, narciarstwo alpejskie),
•    Dariusz Opoka – przedstawiciel dyscyplin niepriorytetowych (piłka nożna kobiet, wspinaczka sportowa),
•    Marzena Bartoszewicz - przedstawicielka dyscyplin nie priorytetowych (gimnastyka artystyczna i aerobiku sportowego),
•    Sylwester Walczuk – przedstawiciel sportu szkolnego,
•    Piotr Badocha – przedstawiciel sportu szkolnego,
•    Bartłomiej Kurowski – przedstawiciel sportu akademickiego,
•    Krzysztof Wania – przedstawiciel sportu osób z niepełnosprawnościami,
•    Ewelina Piszczek – przedstawicielka sportu osób z niepełnosprawnościami,
•    Krzysztof Czapla – przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego za zarządzanie infrastrukturą sportową i organizację imprez sportowych,
•    Marcin Kiełpiński – przedstawiciel Rady Miasta,
•    Grzegorz Krysiński – przedstawiciel Prezydenta Miasta,
•    Arkadiusz Olejarski – przedstawiciel Prezydenta Miasta.

Mieszkańcy oraz pozostali przedstawiciele organizacji sportowych mogą kontaktować się z Radą Sportu elektronicznie pod adresem radasportu@um.gliwice.pl.

Nowym członkom życzymy owocnej pracy na rzecz gliwickiego środowiska sportowego. (mf)