Politechnika w Gliwicach, Gliwice z Politechniką

Politechnika w Gliwicach, Gliwice z Politechniką

fot. M. Baranowski / UM w Gliwicach

Politechnika w Gliwicach, Gliwice z Politechniką

Opublikowane: 03.10.2024 / Sekcja: Miasto  Nauka 

80 lat temu naukę rozpoczęło tam 2750 studentów. Dziś na Politechnice Śląskiej w Gliwicach kształci się około 16 tysięcy osób, w tym wielu młodych ludzi z zagranicy. O tym, co czeka uczelnię i jej żaków w nowym, jubileuszowym roku akademickim, jak przebiega współpraca Politechniki z samorządem oraz jak przyciągać i zatrzymać absolwentów w akademickim mieście mówiono 2 października podczas uroczystej inauguracji w gliwickiej Alma Mater. Uczestniczyła w niej m.in. prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka, jako reprezentantka jednego z czterech miast, w których Politechnika Śląska ma swoje kampusy.

Będziemy stawiać na kształcenie nowoczesne i elastyczne, nastawione na studenta, pozwalające na formowanie unikatowych, indywidualnych ścieżek rozwoju, gdzie fundamentem jest poznawanie i rozwiązywanie rzeczywistych problemów technologicznych i społecznych, przy udziale naszych partnerów. Chcemy, by studenci pracowali w mniejszych grupach i byli powiązani bezpośrednio z nauką. Dla nich będzie to atrakcyjniejsze i ciekawsze, a dla naszej kadry – inspirujące i motywujące, pobudzające kreatywność – podkreślił w mowie inauguracyjnej prof. Marek Pawełczyk, dla którego to pierwszy rok w kadencji jako rektora Politechniki Śląskiej.

W prowadzonej przez niego uroczystości uczestniczyli również nowi prorektorzy uczelni (prof. Anna Chrobok – prorektor ds. studenckich i kształcenia, prof. Bożena Skołud – prorektor ds. ogólnych, prof. Marcin Staniek – prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, prof. Zbigniew Paszenda – prorektor ds. infrastruktury i inwestycji oraz prof. Sebastian Werle – prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej), dziekani, dyrektorzy oraz kierownicy jednostek. W inauguracji udział wziął także prof. Marek Gzik – sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Kinga Okrzesik-Faruga – dyrektor generalna Ministerstwa Przemysłu, posłowie, senatorowie, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych oraz przedstawiciele biznesu, instytucji naukowych i badawczych, służb mundurowych, a także Kościołów. Wśród zaproszonych gości obecni byli rektorzy zaprzyjaźnionych uczelni oraz poprzedni rektorzy Politechniki Śląskiej wraz z rektorem poprzedniej kadencji prof. Arkadiuszem Mężykiem. W uroczystości wzięli także udział rektorzy uczelni tworzących Konsorcjum Akademickie europejskiego miasta Nauki Katowice 2024, z prof. Ryszardem Koziołkiem, rektorem Uniwersytetu Śląskiego na czele.

Politechnika i miasto to system naczyń połączonych 

Gdy myślę o Gliwicach, to myślę o tej uczelni. Dlatego tak ważna jest współpraca Gliwic z Politechniką i zacieśnianie tego współdziałania – to determinanta mojej niedawno rozpoczętej prezydentury – mówiła podczas inauguracji roku akademickiego na Politechnice Śląskiej prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka. 

Od początku obecnej kadencji miasto i uczelnia intensywnie pracują nad wspólnymi projektami. Wieloletnie relacje stały się podwaliną do tworzenia kolejnych – nowych i innowacyjnych – przedsięwzięć. Na Politechnice powstają nowe kierunki związane z przemysłem 4.0, odpowiadające potrzebom firm inwestujących w Gliwicach oraz rozwojowi sektora nowych technologii, biotechnologii i lotnictwa. Specjaliści i naukowcy z uczelni kierują również miejskimi spółkami, m.in. Górnośląskim Akceleratorem Przedsiębiorczości Rynkowej (zarządcą gliwickiego lotniska), co także pomaga tworzyć przyjazne i profesjonalne otoczenie dla biznesu. Kluczowe jest utrzymanie tego kierunku i wspólne podejmowanie nowych inicjatyw, takich jak np. utworzenie Lokalnej Strategii Cyberbezpieczeństwa, w sprawie której w październiku, na konferencji CyberŚląskie organizowanej przez Miasto Gliwice i Politechnikę Śląską oraz miejską spółkę Śląska Sieć Metropolitalna, podpisany zostanie list intencyjny.

Pól współdziałania jest coraz więcej. Nowe możliwości przed Gliwicami otwiera powołanie na funkcję miejskiej urbanistki prof. Agaty Twardoch z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, która wspólnie z pracownikami Urzędu Miejskiego i przy wsparciu uczelni szuka takich rozwiązań, aby miasto stało się przyjaźniejszym, bardziej zielonym i jeszcze bardziej atrakcyjnym dla młodych (a także starszych ludzi) miejscem na mapie regionu. Również prezydent Katarzyna Kuczyńska-Budka i jej zastępcy uczestniczą w cyklicznych spotkaniach z urbanistami, architektami i społecznikami – osobami pracującymi nad kreacją lepszej, wspólnej przestrzeni miejskiej, dążąc do jak najlepszego wykorzystania rozmaitych miejsc, m.in. zlokalizowanego w samym sercu miasta, tuż przy rektoracie Politechniki Śląskiej, placu Krakowskiego.

Kluczowym działaniem dla Gliwic jest obecnie zatrzymanie lub przynajmniej spowolnienie trendu dotykającego większości polskich miast – wyludniania, czyli depopulacji. Sposobem na to jest w pierwszej kolejności pomysł wybudowania 1000 komfortowych mieszkań na wynajem, tworzenia z myślą o młodych ludziach i ich życiowych planach kolejnych żłobków oraz przedszkoli. To już się dzieje. – Nasze miasto potrzebuje młodych, wykształconych i mających perspektywy ludzi, kreatywnych absolwentów Politechniki Śląskiej. Jednak aby czuli, że to ich miejsce na ziemi na długie lata i że ich potencjał będzie tutaj dobrze wykorzystywany, trzeba wiedzieć, czego potrzebują. Dlatego jako samorząd, wspólnie z uczelnią, przygotowujemy szeroką ofertę, która będzie odpowiedzią na wyzwania demograficzne. Politechnika w Gliwicach, Gliwice z Politechniką – w tym kierunku zmierzamy – podkreśla Katarzyna Kuczyńska-Budka.

(kik)
 

inauguracja roku akademickiego inauguracja roku akademickiego inauguracja roku akademickiego