Podsumowanie tygodnia (7–12 października)

Podsumowanie tygodnia (7–12 października)

Podsumowanie tygodnia (7–12 października)

Opublikowane: 13.10.2024 / Sekcja: Miasto 

▪️ Do Gliwic trafi ponad 46 milionów złotych w ramach rządowego wsparcia. Na ten cel przeznaczono w całej Polsce 10 miliardów złotych. We wtorek, 8 października, podczas spotkania z przedstawicielami strony samorządowej minister finansów Andrzej Domański zaprezentował sposób podziału 10 mld zł – tzw. kroplówki na wsparcie realizacji zadań jednostek samorządu terytorialnego w roku bieżącym. Jak poinformował Związek Miast Polskich, pieniądze wpłyną najpóźniej na początku listopada. Do Gliwic – jako miasta na prawach powiatu – trafi ponad 46 mln zł rekompensaty ubytków w PIT. Zostaną one przeznaczone m.in. na kwestie związane z bezpieczeństwem mieszkańców, poprawą stanu dróg i ochronę zdrowia.

▪️ Około 1400 biegaczy w minioną niedzielę przebiegli lub przemaszerowali ulicami Gliwic w ramach jubileuszowej, 10. edycji PKO Półmaratonu Gliwickiego oraz towarzyszących mu biegów na 5 i 10 km, a także marszu nordic walking na 10 km. Trasa półmaratonu przebiegała przez część Gliwic – Starówkę, Rynek i park Chopina – a zawodnicy mieli do pokonania dystans ponad 21 km. Uczestnicy krótszych biegów startowali równolegle z innych lokalizacji. Bieg na 10 km i marsz nordic walking rozpoczynały się na ścieżce rowerowej przy obwodnicy Gliwic (obok Sikornika), a bieg na 5 km na Rynku. Metą wszystkich dystansów była PreZero Arena Gliwice, gdzie na kończących zawody czekały pamiątkowe medale, które miałam przyjemność wręczać. Oprócz dawki zdrowego ruchu uczestnicy 10. PKO. Półmaratonu Gliwickiego mogli wziąć udział w akcji charytatywnej na rzecz 38-letniego Adama – niepełnosprawnego od urodzenia podopiecznego Fundacji Słoneczko.

▪️ W ostatnim czasie Gliwice przybrały kolor zielony. Wszystko za sprawą miejskich obchodów Światowego Dnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego organizowanych przez Fundację NieOdkładalni, które objęłam swoim patronatem. Za nami już szereg akcji informacyjno-edukacyjnych, m.in. Art Noc z zielonymi akcentami, wystawa prac osób żyjących z MPD, Zielone Światło pod Radiostacją – spotkanie osób żyjących z MPD oraz ich bliskich z mieszkańcami Gliwic oraz marsz pod Radiostację zorganizowany wspólnie z Zespołem Szkół Ogólnokształcących Specjalnych nr 7 w Gliwicach i wreszcie festyn dla dzieci z niepełnosprawnościami. Podczas imprezy dostępne były stoiska m.in. Środowiskowego Domu Samopomocy w Gliwicach, Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Ośrodka Pomocy Społecznej. Na najmłodszych gości pikniku czekało wiele atrakcji, gier i zabaw. W wydarzeniu udział uczestniczył mój zastępca, Łukasz Gorczyński.

▪️ Czy prezydent czuje się jak królowa? Czy nie choruje? Czy ma dużo pracy? I czy łatwo być prezydentem? Dzieci z klasy 1a Szkoły Podstawowej nr 6 ze Śródmieścia, które miałam przyjemność gościć w swoim gabinecie w Urzędzie Miejskim miały do mnie mnóstwo pytań. Najmłodsi gliwiczanie zainteresowani byli m.in. placami zabaw, zwrócili też uwagę na to, że prezydent przede wszystkim musi dbać o zieleń i mieszkańców. Wszystkie pytania i odpowiedzi przydadzą się uczniom SP nr 6 w realizacji projektu edukacyjnego „Moje Miasto”, w którym poznają oni historię Gliwic, jednostki miejskie i służby działające na rzecz mieszkańców. Wizyta małych gości zbiegła się z dniem, gdy dzieci rozdawały przed Urzędem Miejskim zielone serduszka – na znak solidarności z osobami cierpiącymi na dziecięce porażenie mózgowe i ich rodzinami.

▪️ O Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, ale też członkostwie samorządowców w innych gremiach, które dają możliwości współdziałania i zmian ustawodawczych, a przede wszystkim o funduszach unijnych rozmawiałam w sosnowieckim Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium z Jackiem Karnowskim, wiceministrem funduszy i polityki regionalnej oraz reprezentantami śląskich miast. Przedstawiono nam aktualne możliwości finansowania lokalnych inwestycji z Funduszy Europejskich, Krajowego Planu Odbudowy, a także Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Wiele miejsca poświęcono również współpracy w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, na której wypracowywane są stanowiska rządu i samorządu terytorialnego wobec problemów związanych z funkcjonowaniem gmin, powiatów, miast i regionów oraz polityką państwa względem nich. Przedstawiciele miast wnioskowali o potrzebne i istotne zmiany legislacyjne, które usprawnią bieżące i przyszłe funkcjonowanie samorządów oraz wzmocnią ich finanse.

▪️ W sumie 6 medali – w tym 3 srebrne i 3 brązowe – wywalczyli młodzi reprezentanci sekcji lekkoatletycznej Piasta Gliwice podczas ostatnich w tym sezonie Mistrzostw Śląska U14. W minioną sobotę na stadionie lekkoatletycznym im. Eugeniusza Bieniasza w Gliwicach rywalizowało łącznie 370 zawodniczek i zawodników z 30 śląskich klubów. Wśród medalistów znaleźli się: Maksymilian Chłond, Maksymilian Karkus, Kacper Hutnik i Maksymilian Stoła. Gratuluję!

▪️ Siedziba Strefy Seniora przy ul. Studziennej 6 pięknieje w oczach. Winobluszcz, który od lat oplata kamienicę mieni się jesiennymi kolorami i zapiera dech. Warto zajrzeć na Studzienną, żeby zobaczyć kolorystyczną przemianę imponującego pnącza, ale też by zapoznać się z ofertą Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych przeznaczoną dla seniorów. Dla starszych mieszkańców przygotowano warsztaty, imprezy, spotkania i różnego rodzaju zajęcia, m.in. „Opera nie gryzie”, międzypokoleniowe spotkania przy grach planszowych, bezpłatne porady dietetyczne i technologiczne, warsztaty teatralne i malarskie, ćwiczenia ruchowe oraz na pamięć i koncentrację, kurs języka włoskiego i angielskiego, a także spotkania Rady Seniorów Miasta Gliwice. Każdy znajdzie coś dla siebie. Więcej informacji na ich temat można uzyskać pod numerami telefonów: 506-257-140 lub 32/ 775-20-53 oraz na stronie internetowej www.gods.gliwice.pl.

▪️ Wsparcie osób dorastających w rodzinach dysfunkcyjnych jest bardzo ważne. Dlatego Stowarzyszenie Widzących Więcej zaprasza jesienią na szereg rozmaitych wydarzeń. 25 października i 8 listopada w Kopalni Pozytywnej Zmiany przy ul. Powstańców Warszawy 2/4 będą miały miejsce warsztaty arteterapeutyczne „Mandalowe Wnętrze”, 10, 17 i 24 października oraz 7, 14 i 21 listopada w tym samym miejscu odbędą się spotkania grupy wsparcia „przySTAŃ” dla dorosłych, a 2 listopada w Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko” przy ul. Pszczyńskiej 85 zaplanowano Śląskie Forum Zdrowia Psychicznego „Brzmienie muzykoterapii”. Wstęp jest bezpłatny, wystarczy się zapisać. Linki do zapisów na poszczególne wydarzenia dostępne są na stronie gliwice.eu.

▪️ Ponad 100 uczestników z całego województwa śląskiego spotkało się w poniedziałek, 7 października, w gliwickiej Palmiarni, aby wspólnie pracować nad przyszłością powietrza w regionie w ramach projektu LIFE „Śląskie. Przywracamy błękit”. W malowniczej scenerii gliwickich tropików odbyła się całodniowa konferencja warsztatowa z udziałem koordynatorów subregionalnych i ekodoradców projektu. Podzieleni na grupy uczestnicy (w tym gliwicka ekodoradczyni Katarzyna Raszkowska z Wydziału Środowiska UM w Gliwicach) zgłębiali kluczowe tematy związane z ochroną powietrza i zrównoważonym rozwojem. Wydarzenie zakończyło pierwszą część kampanii edukacyjno-informacyjnej „Bierzemy powietrze pod swoje skrzydła” i było okazją do porozmawiania o kolejnych etapach wspólnej pracy.

▪️ Zmienność prawa, niejasno sformułowane przepisy, konieczność odwołania się od otrzymanej decyzji lub sformułowanie pozwu to uciążliwy problem dla wielu osób, które samodzielnie szukają rozwiązań. Naprzeciw wychodzą specjaliści działający w Gliwicach w ramach punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego i mediacji. Z porad prawnych można korzystać w kilku lokalizacjach w całym mieście. Przeznaczone są dla osób fizycznych, które nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, zarówno z Gliwic, jak i z Ukrainy. Zapisy na bezpłatne porady prawne odbywają się za pośrednictwem infolinii NPP prowadzonej przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach pod nr. tel. 517-081-054 (czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 8.30–10.30) lub za pomocą poczty elektronicznej pod adresem zapisy-np.ms.gov.pl. Adresy gliwickich punktów, w których świadczone są porady, a także materiały edukacyjne dostępne są na stronie gliwice.eu.

▪️ W naszym mieście nie ma przyzwolenia na przemoc i agresję, szczególnie wobec osób słabszych i dzieci. Dlatego Gliwice przyłączyły się do ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez przemocy” organizowanej w partnerstwie z Rzeczniczką Praw Dziecka przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. W przygotowaniu jest szereg działań mających uwrażliwić na problem przemocy i wskazać źródła, w których można szukać skutecznego wsparcia. Z ramienia miasta, koordynację nad działaniami kampanii prowadzi Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach. Finał kampanii zaplanowano na przypadający 19 listopada Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć na stronie internetowej www.dziecinstwobezprzemocy.pl.

▪️ W najbliższy poniedziałek, 14 października, w różnych częściach Gliwic mają rozpocząć się budowy kanalizacji, zjazdów oraz przyłączy sieci cieplnej. Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach – budowa przyłącza kanalizacji sanitarnej przy ul. Toszeckiej będzie powodem utrudnień dla kierowców w rejonie stacji paliw. Prace, które potrwają do 19 października, spowodują częściowe zawężenie jezdni. Podobne utrudnienia wystąpią przy budowie zjazdu przy ul. Siennej, na wysokości budynku nr 7. Ich finał przewidziano 18 października. Także budowa zjazdów – w dwóch miejscach – rozpocznie się w poniedziałek, 14 października, przy ul. Skarbnika (rejon budynków nr 14–16). Przez cztery dni w miejscu prac jezdnia będzie częściowo zajęta. Ruch utrzymany zostanie w obu kierunkach. Innego rodzaju prace, związane z budową przyłącza sieci cieplnej przy ul. Lutyckiej, utrudnią natomiast ruch pieszym. Od 14 do 18 października z powodu budowy przyłącza sieci cieplnej wyłączona zostanie z ruchu część chodnika. Piesi poruszać się będą traktem pod drugiej stronie ulicy.

▪️ Mogą czasowo utrudniać ruch, ale to dzięki ich działaniom kierowcy w rezultacie komfortowo poruszają się po gliwickich drogach, a piesi bezpiecznie po chodnikach. W tym tygodniu drogowcy tradycyjnie wyruszyli w teren, aby naprawiać bieżące ubytki. Można ich było spotkać m.in. na ul. Berbeckiego, gdzie konieczne było naprawienie nawierzchni jezdni. Ubytki uzupełniane były także na ul. Orlickiego, Wyspiańskiego, Tomiczka, Jana Pawła II, Dąbrowskiego, Dolnej Wsi, Podmokłej i Teligi. Prowadzone były również prace przy naprawie nawierzchni miejsc postojowych przy ul. Wybrzeże Armii Krajowej oraz chodników przy ul. Zwycięstwa, Kopernika, Daszyńskiego i Oriona. W miejscach, gdzie prowadzone są prace Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach tradycyjnie apeluje o zachowanie ostrożności i stosowanie się do tymczasowego oznakowania ustawionego na czas robót drogowych.

▪️ Wielu z nas chciałoby jak najdłużej zatrzymać dni, kiedy drzewa i krzewy są zielone, a kwiaty zachwycają feerią barw. Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach stara się przedłużyć ten czas, sadząc w różnych częściach miasta odporne na zmienną jesienną pogodę kolorowe piękności. W ostatnim czasie w kilku miejscach w centrum Gliwic nasadził bratki, charakteryzujące się wysoką odpornością na zmienne warunki atmosferyczne, bardzo niskie temperatury, a nawet mrozy. Nasadzone kwiaty dodały kolorów pasom drogowym przy ul. Zwycięstwa – tuż przed wejściem na gliwicki Rynek oraz na moście nad Kłodnicą. Swoje miejsce znalazły także w kilku donicach przy ławkach na alei Przyjaźni.

▪️ Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gliwicach oficjalnie zainaugurował kolejny, 22. w historii rok akademicki. Wszystkich dotychczasowych i około 200 nowych studentów w poniedziałek, 7 października, w Kinie Amok powitała założycielka i prezeska UTW – Krystyna Jurczewska-Płońska, która podsumowała ubiegłoroczną działalność uczelni i nakreśliła jej plany na najbliższą przyszłość. Spotkanie to było dla mnie szczególne, ponieważ przed 22 laty – jeszcze jako dziennikarka Dziennika Zachodniego – uczestniczyłam w procesie współtworzenia gliwickiego UTW. Wówczas nikt nawet nie marzył, że z biegiem lat działalność uczelni aż tak się rozwinie, a o naszych wyjątkowo aktywnych seniorach usłyszy nie tylko cała Polska ale i zagranica. Ogromnie się cieszę i życzę Państwu kolejnych 22 i więcej lat owocnej działalności!

▪️ W Gliwicach jest 9 street workout parków i będą kolejne! Kolejny plac do ćwiczeń na drążkach powstanie przy ul. Rolników w Bojkowie. Miejski Zarząd Usług Komunalnych ogłosił właśnie przetarg na wykonanie tej inwestycji, dzięki której gliwiczanie będą mogli dbać o formę. W pierwszym etapie prac na skwerze przy ul. Rolników pojawi się zestaw do street workoutu złożony z drabinki pionowej z 6 drążkami ze stali nierdzewnej, drążkiem zygzakiem, 16 drążkami na różnych wysokościach i drążkiem do pompek. Zaplanowano  też ławeczki do ćwiczeń, pionową rurę wspinaczkowa, linę i ściankę linową, trójkątny uchwyt gimnastyczny, poręcze gimnastyczne i drabinki. Teren będzie utwardzony, zyska też bezpieczną nawierzchnię. Zadanie zostanie zrealizowane w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego i ma być gotowe jeszcze w tym roku.

▪️ 4 miejsca do skakania pod niebo będą mieli niebawem mali mieszkańcy Sośnicy. Przy ul. Wielickiej powstanie park trampolin. To dopiero pierwszy etap większej inwestycji – planowana jest tam budowa skweru rekreacyjno-sportowego. W kolejnych etapach powstanie teren rekreacyjny z atrakcyjnym placem zabaw i street workout parkiem. W ramach inwestycji zaplanowano aranżację alejek, montaż 4 trampolin i trawniki. Zadanie zostanie wykonane w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego i zadań własnych Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych. Oferty w ogłoszonym już przetargu można składać do 23 października. Wszystko powinno być gotowe w połowie grudnia. W przyszłości na skwerze ma pojawić się również tyrolka, huśtawki, tor przeszkód, karuzela, zestaw sprawnościowy, wielofunkcyjne zestawy zabawowe, bujaki, street workout, siłownia zewnętrzna, kosze, ławki, leżaki, hamaki, stół do ping-ponga i piłkarzyków oraz stojaki rowerowe.

▪️ Na spokojny, kochający dom i pomoc życzliwych osób czeka wiele dzieci pozbawionych opieki biologicznych rodziców. Często są dotkliwie doświadczone przez los, niepewne siebie i przyszłości jaka je czeka. Wyprowadzenie na prostą młodego człowieka, wędrowanie z nim przez codzienność i wskazywanie właściwej drogi to wyzwanie, ale też wielka satysfakcja i niesamowita przygoda. Przede wszystkim jednak niezwykle ważna i odpowiedzialna funkcja. Jeśli czują Państwo, że mogą pomóc, rozważcie zostanie rodzicem zastępczym. Więcej na temat tej ważnej i potrzebnej roli przeczytacie na stronie gliwice.eu.

▪️ W poniedziałek, 14 października, rozpocznie się Ogólnopolski Tydzień Kariery. W Gliwicach z tej okazji zaplanowano XII Dni Otwarte Poradnictwa Zawodowego w Powiatowym Urzędzie Pracy, które objęłam patronatem. Wydarzenie pod hasłem „Pasja – Motywacja – Odwaga” potrwa do 20 października, a udział w nim może wziąć każdy, kto szuka profesjonalnego wsparcia w planowaniu dalszej edukacji bądź kariery, motywacji do działania i własnej ścieżki zawodowej, chce zmienić pracę lub po prostu zorientować się w aktualnej sytuacji na rynku zatrudnienia. W programie zaplanowano konsultacje z doradcami zawodowymi, warsztaty grupowe oraz inspirujące spotkania. Więcej na: www.gliwice.praca.gov.pl

▪️ Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach po raz kolejny przygotowuje się do listopadowej kwesty i szuka wolontariuszy. To ważna inicjatywa, do której każdego roku swoją cegiełkę chętnie dorzucają gliwiczanie. Zebrane pieniądze wspomogą rozbudowę i modernizację placówki oraz jej codzienną działalność. Każdego roku gliwiczanie hojnie wspierają kwesty listopadowe organizowane na cmentarzach przez hospicjum. Liczy się każda złotówka, bo cel zbiórki jest ważny. Tegoroczne kwesty odbędą się 1 i 2 listopada na ośmiu gliwickich cmentarzach oraz nekropoliach w Knurowie, Sośnicowicach, Wilczy i Pilchowicach. Potrzebnych jest 200 wolontariuszy. Osoby zainteresowane pomocą mogą się zgłaszać poprzez formularz na stronie www.hospicjum.gliwice.pl. Placówkę można też wesprzeć, wrzucając pieniądze do puszek podczas kwesty.

▪️ Dobra wiadomość dla kierowców i pieszych – rondo Sienkiewicza jest prawie gotowe Pozostały jeszcze tylko procedury odbiorowe, dokończenie malowania oznakowania poziomego i uporządkowanie terenu inwestycji. Rondo to gwarancja większego bezpieczeństwa w ruchu drogowym i łatwiejszy dojazd dla pacjentów do pobliskiego Narodowego Instytutu Onkologii, możliwy zarówno od strony ul. Sienkiewicza, jak i Drogowej Trasy Średnicowej. Prace przy rozbudowie ul. Sienkiewicza trwały 8 miesięcy. W rejonie inwestycji powstało także nowe oświetlenie uliczne, które w szczególny sposób uwzględnia przejścia dla pieszych. Realizacja robót była współfinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Koszt rozbudowy ulicy wyniósł 2,4 mln zł.

▪️ Gliwice mają kolejnego stulatka. Do grona wiekowych jubilatów dołączył pan Leszek Gruszczyński, któremu miałam przyjemność osobiście złożyć życzenia z okazji tej wyjątkowej rocznicy. Pan Leszek do Gliwic trafił we wrześniu 1945 roku w ramach repatriacji. Tu kontynuował studia na Politechnice Śląskiej, którą opuścił w 1948 roku, z dyplomem. W latach 1947–50 był asystentem w katedrze Części Maszyn na Wydziale Mechanicznym Politechniki Śląskiej, w międzyczasie pracując jako konstruktor w Gliwickich Zakładach Hutniczych. W latach 1949–76 pracował w Biurze Projektów Przemysłu Hutniczego na stanowisku starszego projektanta, kierownika pracowni i kierownika działu, a w latach 1976–89 w Biurze Projektów i Kompletacji Dostaw Maszyn i Urządzeń Hutniczych. Od 1989 roku jest emerytem, a od 1991 roku członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Pan Leszek od roku jest wdowcem. Ma ma trzech synów, ośmioro wnuków i szesnaścioro prawnuków. Jest w dobrej formie, chętnie ogląda telewizję i sprawnie obsługuje komputer. Jubilatowi raz jeszcze życzę pomyślności, dużo zdrowia i radości na co dzień!

▪️ Kolejna udana operacja rekonstrukcyjna na gliwickiej ortopedii. 20-letni pacjent trafił do Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach po ciężkim urazie stopy z głębokim uszkodzeniem palców. Dzięki operacji rekonstrukcyjnej przeprowadzonej przez specjalistów z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, udało się uniknąć amputacji, a droga do odzyskania sprawności pozostaje otwarta. To pierwsza tego typu procedura w gliwickim szpitalu i jednocześnie szansa dla pacjentów po najbardziej skomplikowanych urazach. To także kolejny rekonstrukcyjny sukces gliwickich ortopedów. Wcześniej pomogli niespełna 30-letniemu pacjentowi po bardzo ciężkim urazie nadgarstka.

▪️ Nowe drzewo pamięci w Gliwicach. We wtorek, 8 października, na bulwarach Kłodnicy przy ul. Wybrzeże Armii Krajowej posadzono dąb szypułkowy na cześć Jerzego Staszczyka (1942–2021), związanego w młodości z Gliwicami polskiego i austriackiego specjalisty w dziedzinie inżynierii i gospodarki komunalnej. Wydarzenie to domknęło uroczystości poświęcone zmarłemu przed trzema laty komunalnikowi – seminarium im. Jerzego Staszczyka, które zorganizowała Politechnika Śląska w Gliwicach wraz z Fundacją RECAL w Centrum Edukacyjno-Kongresowym. Warto wiedzieć, że w Gliwicach mamy kilka drzew, które upamiętniają ważne wydarzenia. To: lipa drobnolistna „Greenspire” nasadzona w tym roku w parku Szwajcaria z okazji 800-lecia Starych Gliwic; dąb szypułkowy na skwerze Doncaster upamiętniający współpracę z miastem partnerskim oraz lipa Jana III Sobieskiego przy ul. Wybrzeża Wojska Polskiego posadzona z okazji przemarszu wojsk i pobytu Sobieskiego w Gliwicach.

▪️ Gliwice w czołówce „Rankingu przyjaznych miast” realizowanym przez Ogólnopolską Grupę Badawczą na zlecenie portalu lokalnapolityka.pl. Pod względem możliwości rozwoju życia zawodowego nasze miasto uplasowało się tuż za Warszawą, Wrocławiem i Krakowem, który wyprzedził nas zaledwie o 0,52%. Ankietowani ocenili w skali od 1 do 5 (gdzie 1 oznaczało „zdecydowanie nie”, a 5 „zdecydowanie tak”), na ile uważają, że ich miasto jest miejscem przyjaznym do rozwoju życia zawodowego. Suma ich odpowiedzi „zdecydowanie tak” i „raczej tak” decydowała o miejscu w rankingu, w którym Gliwice zajęły wysokie, 4. miejsce, uzyskując wynik 74,21%. Na podium znalazły się kolejno Warszawa (88,68%), Wrocław (80%) oraz Kraków (74,73%). Nasze miasto regularnie potwierdza swoją pozycję, plasując się w czołówkach ogólnopolskich rankingów. Tylko w ostatnim czasie Gliwice zajęły 3. miejsce w kategorii „najlepsze miasta do życia” w Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” czy 3. miejsce w kategorii „sukces ekonomiczny” w rankingu „Sukces kadencji 2018–2023” Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”.

▪️ Czy długość świateł na przejściu dla pieszych ustawia się w jakichś widełkach czasowych? Jeśli tak, to od czego to zależy? Jak i gdzie zgłaszać nieprawidłowości w pracy sygnalizacji świetlnych? Te oraz podobne pytania nurtują wielu gliwiczan, a odpowiedzi na nie znajdziecie Państwo na stronie gliwice.eu. Jeśli zaś jesteście świadkami awarii sygnalizacji świetlnej lub przycisku przy przejściu dla pieszych, możecie zadzwonić pod całodobowy nr tel. 32/300-86-83. Po przedstawieniu problemu pracownik Zarządu Dróg Miejskich będzie mieć możliwość natychmiastowej weryfikacji pracy sygnalizacji. Warto o tym pamiętać i korzystać z tej możliwości!

▪️ Utwardzony, blisko kilometrowy pas startowy, płyta postojowa oraz droga kołowania na gliwickim lotnisku to dopiero początek działań pozwalających rozwijać wizję śląskiej Doliny Krzemowej i prężną branżę lotniczą w Gliwicach. Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej, którego udziałowcem jest Miasto Gliwice, w bliskiej przyszłości uruchomi na gliwickim lotnisku wytwórnię nowoczesnych, polskich samolotów szkoleniowych i dyspozycyjnych: jednosilnikowego AT-5 i dwusilnikowego AT-6 projektu Tomasza Antoniewskiego. Na ten cel zawiązano spółkę AT Silesia, w której (gotowej już) hali produkcyjnej 10 października ogłoszono oficjalny start prac przy budowie Gliwickiego Parku Techniki, Technologii i Edukacji Lotniczej. To, że za moment pojawią się tutaj nowe drogi – a w przyszłości w bliskim sąsiedztwie przebiegać będzie także południowa obwodnica miasta, że będą tutaj miejsca, w których szeroko pojęta branża lotnicza będzie mogła prowadzić swoją działalność, to dowód na to, że mamy wyjątkową szansę inwestować i rozwijać przemysł lotniczy, który wyróżni nas spośród innych miast. Zrobimy to wraz z Górnośląskim Akceleratorem Przedsiębiorczości Rynkowej, Politechniką Śląską oraz prywatnymi firmami z sektora lotniczego. Z tej współpracy, sprawnie działającego systemu naczyń połączonych w jeden organizm, jestem bardzo dumna.

▪️ Zapewne zastanawiacie się, co słychać u Tomka Sobani, naszego 25-letniego biegacza, który przemierza Stany Zjednoczone. Tomek jest trochę zabiegany, ale ma się świetnie, dzielnie przedziera się przez deszczowe kilometry i zdziera kolejne pary butów. Tomka żegnaliśmy przy Gliwickiej Radiostacji 23 sierpnia. Następnego dnia wyleciał do USA, by poczynić ostatnie przygotowania do tęgiego wyzwania – pokonania biegiem 5200 km w 140 dni. To dystans 125 maratonów. Po rocznych przygotowaniach, 15 września Tomek wybiegł z Central Parku w Nowym Jorku. Biegnie przez Teksas, Arizonę, Nowy Meksyk i Kalifornię do Los Angeles. W planie jest cała Route 66. Do pomocy w wyzwaniu ma kierowców, fizjoterapeutę, fotografa i 25 par butów. Z doświadczenia po biegach przez całą Polskę, do Rzymu, Grecji i Hiszpanii Tomek wie, że jedna para wystarcza na zaledwie tydzień. Nasz śmiałek już ma za sobą sporo przygód, ale też psikusów pogodowych. Deszcz i wiatr jednak go nie zniechęcają, bo jest mocny i walczy. Otuchy dodają też ludzie, którzy go wspierają i ważne spotkania zapadające w pamięć. Jak to w Kongresie Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie, gdzie w uznaniu za wysiłek otrzymał flagę USA, która jeszcze niedawno powiewała nad Kapitolem. Kongresmen John Rutherford, który przekazał flagę Tomkowi, założył na tę okazję koszulkę biegu gliwiczanina przez USA i pobiegł w niej na salę Kongresu na głosowanie. Trzymam kciuki, aby Tomek dotarł do nas bezpiecznie i z powodzeniem ukończył kolejne wyzwanie!

▪️ Wydział Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego w Gliwicach przypomina o wyłożeniu od 27 września do 28 października do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Gliwice dla obszaru obejmującego część „dzielnicy Bojków” położoną pomiędzy ul. Knurowską, Bojkowską i autostradą A4 – etap I, wraz z prognozą oddziaływania na środowisko. Uwagi dotyczące projektu można składać do 12 listopada. Szczegółowe informacje znajdują się w MSIP-ie.

▪️ W minioną niedzielę, 6 października, w 1. kolejce ORLEN Basket Ligi drużyna koszykarzy GTK Gliwice pokonała ekipę WKS Śląsk Wrocław. Spotkanie, którego gospodarzem byli gliwiczanie zakończyło się wynikiem 91:73 dla naszych. Gratuluję!

▪️ Jesteś studentem lub uczniem szkoły średniej, korzystasz z mediów społecznościowych i potrafisz tworzyć krótkie formy wideo, a do tego bliski jest Ci temat ekologii? Wykorzystaj swoje umiejętności i pomysłowość – weź udział w konkursie Politechniki Śląskiej na krótki film o tematyce ekologicznej i zgarnij atrakcyjne nagrody! Prace przyjmowane będą do 15 listopada. Szczegóły na stronie www.polsl.pl/roz2/konkurs-zrownowazony-rozwoj.

▪️ Rzeźba, malarstwo, taniec, śpiew – każda z tych dziedzin sztuki może mieć terapeutyczną moc. Skupia się na tym arteterapia, czyli terapia przez sztukę, której poświęcona była ogólnodostępna konferencja „Arteterapia a zdrowie psychiczne. Jak twórczość pomaga”, zorganizowana przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Gliwicach oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Ochrony Zdrowia Psychicznego NASZ DOM. Wydarzenie, które objęłam patronatem, odbyło się w piątek, 11 października, w kinie Amok przy ul. Dolnych Wałów. Na gości czekały spektakl integracyjny, konferencja, występ zespołu „Niezły Zamot” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Gliwicach oraz premiera debiutanckiej płyty zespołu „Pierwsze Uderzenie”. Dzień wcześniej, 10 października, w Galerii Sklepik z Marzeniami (ul. Górnych Wałów 13) można było obejrzeć retrospektywną wystawę indywidualną Roberta Bartela „Pomiędzy świadomością a nieświadomością.

▪️ Jak wyleczyć mózg? Dlaczego papier jest biały? Jak roboty widzą nasz świat? Czy można zobaczyć drgania? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań mogli poznać uczestnicy tegorocznej Nocy Naukowców w Europejskim Mieście Nauki. Podczas tej popularnonaukowej imprezy, realizowanej w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 (tytułu przyznanego Katowicom przez organizację EuroScience i Komisję Europejską) w minioną sobotę, 12 października, śląskie uczelnie w Gliwicach, Katowicach, Zabrzu, Chorzowie, Sosnowcu, Bytomiu, Rybniku oraz Cieszynie otworzyły swoje podwoje i zaprosiły wszystkich chętnych do fascynującego świata nauki. Sama Politechnika Śląska w Gliwicach przygotowała z tej okazji ponad 160 bezpłatnych aktywności, takich jak wykłady, warsztaty, pokazy i stoiska.

▪️ Od ubiegłego piątku do dzisiaj w niemieckim Heidenheim już po raz kolejny najlepsze kluby szermiercze z Europy rywalizują w turnieju European Cup of Club Champions. O tytuł klubowego mistrza Europy po raz trzeci w historii walczy drużyna Piasta Gliwice, której składy dwukrotnie (w 1999 i 2008 roku) wywalczyły na tych zawodach srebrne medale. Nasze miasto, pod opieką fechtmistrza Macieja Chudzikiewicza i Zdzisława Mikulskiego, reprezentuje 4 zawodników – Damian Michalak, Mateusz Nycz, Wojciech Rzyczniak i Mikołaj Wesołowski. Ufając powiedzeniu „do trzech razy sztuka” trzymam kciuki za naszych szpadzistów, aby do Gliwic wrócili z Pucharem Europy!

▪️ W czwartek, 10 października, w gliwickim Ratuszu odbyła się uroczystość Złotych Godów. Małżonkom świętującym 50. rocznicę ślubu miałam przyjemność wręczyć medale nadane przez Prezydenta RP. Jubilatom niezmiennie życzę wzajemnego zrozumienia, szacunku i dużo zdrowia na kolejne lata wspólnego życia. Przed Państwem kolejne piękne rocznice.

▪️ Amatorzy śpiewu, dzieci, młodzież i dorośli – wszyscy mogą zgłosić się na przesłuchania do IV edycji Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka. W Gliwicach prezentacje odbędą się w środę, 16 października, na Scenie Bojków, a zgłoszenia przyjmowane będą do 15 października. W przesłuchaniach udział może wziąć każdy – konkurs kierowany jest zarówno do dzieci (powyżej 8 lat), jak i dorosłych. Występy lokalne – przeprowadzane w 49 miejscowościach w Polsce – to pierwszy etap wydarzenia. Później zaplanowano także przesłuchania w makroregionach, ośrodkach zagranicznych oraz siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” – organizatora konkursu. Próba generalna i gala finałowa z udziałem laureatów oraz Chóru, Orkiestry i Baletu PZLPiT „Mazowsze” odbędą się w październiku 2025 roku. Więcej informacji o konkursie, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na www.ckvictoria.pl.

▪️ Ponad 300 osób wzięło udział w miejskich obchodach Dnia Zdrowia Psychicznego w gliwickiej Palmiarni Miejskiej. Na odwiedzających zielone serce Gliwic w czwartek, 10 października, czekały m.in. zajęcia ruchowe, praktyki relaksacyjne, konsultacje psychologiczne, koncerty, masaż dłoni i mobilna czytelnia, a to wszystko pośród kojącej zieleni egzotycznych roślin. W czasie trwania wydarzenia wstęp do miejskich tropików był bezpłatny. Partnerami akcji organizowanej przez Miasto Gliwice byli: Ośrodek Pomocy Społecznej, Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych – Centrum 3.0, Miejska Biblioteka Publiczna, Centrum Kultury Victoria, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego, Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą, Fundacja „Możemy więcej”, Fundacja Music Art, Natalia Białowąs Instytut Q Harmonii, DobroMed – fundacja Dobrostan i Medycyna, Fizjoterapia Paulina Owczarczyk Stress Less Studio, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, Ekozielarnia Andrzej Wojtkowski, Julita Drzewiecka i Michał Borsuk.

▪️ W sobotę, 12 października, w hali im. Jerzego Wojewódzkiego przy ul. Sikorskiego 130 zespół piłkarek ręcznych Sośnica Gliwice w ramach ORLEN Superligi Kobiet zagrał mecz z ENERGĄ Szczypiorno Kalisz. Natomiast w ramach I ligi grupy B, drugi zespół – SPR Sośnica – zmierzył się z drużyną SPR Grunwald Ruda Śląska. W przerwie między spotkaniami w sośnickiej hali rozegrany został mecz pokazowy IKS Jeźdźców – drużyny rugby na wózkach, wielokrotnego mistrza Polski w rugby na wózkach.

▪️ To był intensywny tydzień dla zawodników Piasta Gliwice Futsal. W minioną niedzielę drużyna trenera Juninho zremisowała z GI Malepszy Arth Soft Leszno (2:2). W środę po raz drugi na wyjeździe pokonała Legię Warszawa (3:2). Dzisiaj Piast wygrał z Widzewem Łódź (7:1).