Podsumowanie tygodnia (28 października-3 listopada)

Podsumowanie tygodnia (28 października-3 listopada)

Podsumowanie tygodnia (28 października-3 listopada)

Opublikowane: 03.11.2024 / Sekcja: Miasto 
  • W Gliwicach w najbliższych latach ma powstać ponad tysiąc nowych mieszkań na wynajem. Twarde dane Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych pokazują, że to dobry kierunek. Właśnie łatwiejszy dostęp młodych ludzi do mieszkań  to podstawowy warunek, by powiększały się rodziny. Gliwice będą realizowały ten ambitny program mieszkaniowy, aby zatrzymać trend depopulacji. 
  • Dawna Fabryka Drutu to miejsce wyjątkowe na mapie Gliwic. W poniedziałek odbyło się spotkanie prezydent Gliwic m.in. z ekspertami, społecznikami, firm oraz miejskich spółek. Rozmawiano o przyszłości tego niezwykłego miejsca i jak najlepszym jego wykorzystaniu. Prezydent Gliwic podkreśliła, że o terenie Dawnej Fabryki Drutu trzeba myśleć jak o całości, która powinna być ogólnodostępną przestrzenią publiczną i pełnić funkcje kulturalne, które pozwolą zachować i wyeksponować istniejące dziedzictwo. Ważna w tej kwestii jest ogólna współpraca z wspólne wypracowanie najlepszych rozwiązań. 
  • Rozpoczęły się pomiary ruchu drogowego skrzyżowań ulic Kozielskiej i Okulickiego oraz Andersa i Okulickiego. Miasto trzyma rękę na pulsie – pozytywną zmianę dla gliwiczan ma przynieść nowa analiza ruchu oraz stworzone na jej podstawie koncepcje optymalnych rozwiązań drogowych. W rejonach skrzyżowań objętych analizą pojawiły się skrzynki pomiarowe wraz z kamerami. W przyszłości będzie tam jeździło się lepiej. 
  • Z udziałem mieszkańców chcemy udoskonalać Gliwicki Budżet Obywatelski. Dlatego zorganizowane zostały szerokie konsultacje. Do 31 października można było wypełnić specjalne elektroniczne ankiety, ankieterzy wyszli też w miasto. Można ich było spotkać w okolicy Rynku i Centrum Przesiadkowego. Zorganizowane zostały także spotkania dla wnioskodawców, a przed nami – 14 listopada – otwarte spotkanie konsultacyjne  dla zainteresowanych. 
  • Zazieleniamy miasto. Do Gliwic trafiają tysiące drzew, krzewów i bylin. W najbliższym czasie parki, skwery i dzielnice ozdobi ponad 5,3 tys. roślin, w tym niemal 3 tysiące drzew! 
  • W tym tygodniu odbył się Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Wzięła w nim udział prezydent Gliwic. Wraz z innymi samorządowcami, naukowcami i przedsiębiorcami dyskutowała m.in. na temat konieczności rozwijania miast w stronę „smart”, co zwiększy ich atrakcyjność jako miejsc do życia. 
  • W Top 100 europejskich liderów edukacji inżynierskiej w Europejskim Rankingu Studiów Inżynierskich EngiRank znalazło się aż 7 polskich politechnik. Najwyżej ulokowała się Akademia Górniczo-Hutnicza (48. miejsce), a za nią Politechnika Śląska, która poprawiła swoje notowania o 15 pozycji i zajęła w zestawieniu 64. lokatę (ex aequo z Politechniką Gdańską i Politechniką Warszawską). 
  • W minionym tygodniu drogowcy przystąpili do kolejnych ważnych prac. Dzięki zwiększonym o 5 mln zł środkom na naprawy gliwickich dróg, nie tylko możliwe jest prowadzenie większych remontów na całych odcinkach jezdni, ale także uzupełnianie mniejszych ubytków w ich nawierzchni. Takie prace realizowane są punktowo każdego dnia – w ostatnich dniach drogowców można było spotkać m.in. na ulicach Trzech Króli, Olimpijskiej, a także ul. Eiffel’a oraz DK 88, gdzie prace już się zakończyły. 
  • Dobra wiadomość dla cyklistów. Na ul. Zwycięstwa wprowadzono kontraruch. Od 1 listopada rowerzyści mogą w obu kierunkach poruszać się odcinkiem ul. Zwycięstwa, od placu Inwalidów Wojennych do skrzyżowania z ul. Dolnych Wałów.
  • Gliwicka tężnia solankowa w lesie przy ul. Chorzowskiej kończy sezon. Z jej dobroczynnych właściwości można korzystać jeszcze do 3 listopada. Również miejskie zdroje rozpoczęły zimowanie i powrócą wiosną.
  • Podsumowaliśmy październik na zielono – szereg wydarzeń, które odbyły się w Gliwicach na znak solidarności z osobami chorującymi na Mózgowe Porażenie Dziecięce i ich rodzinami. Gliwicka Radiostacja została podświetlona na zielono, podczas Gliwickiej ArtNocy pojawiły się zielone akcenty, zorganizowano wystawę prac osób żyjących z MPD, a także marsz pod Radiostację (wspólnie z Zespołem Szkół Ogólnokształcących Specjalnych nr 7 w Gliwicach) i festyn dla dzieci z niepełnosprawnościami (współorganizowany przez instytucje miejskie). Można też było wziąć udział w koncercie charytatywnym, podczas którego wystąpił Michał Kowalonek, pobiec na zielono z Gliwicką Parkową Prowokacją Biegową i pojawić się na meczu 13. Kolejki Ekstraklasy Piasta Gliwice, podczas którego w niebo wypuszczono zielone balony. Dodatkowo, gliwiczanie okazywali swoje wsparcie, ubierając zielone elementy odzieży oraz wspomagając zbiórkę fundacji na organizację opieki wytchnieniowej i budowę całodobowego centrum opieki wytchnieniowej.
  • Cały czas zachęcamy do tworzenia rodzin zastępczych. Im więcej takich rodzin, tym większa szansa dla dzieci pozbawionych opieki biologicznych rodziców. Dlatego warto brać udział w spotkaniach Ośrodka Pomocy Społecznej i dowiedzieć się więcej na temat możliwości stworzenia rodziny zastępczej oraz wsparcia, jakie oferuje miasto. Jeśli mają Państwo stabilną sytuację życiową i niewykorzystane zasoby troski, miłości i chęci pomocy drugiemu człowiekowi, możecie podjąć wyzwanie. Na kontakt czeka specjalista pracy z rodziną Małgorzata Magiera (tel.: 32/300-46-01 lub 32/331-46-23).
  • Zachęcamy również do korzystania z organizowanej w mieście nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego i mediacji. Przeznaczone są one dla osób fizycznych, które nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, zarówno z Gliwic, jak i z Ukrainy. 
  • Sezon grzewczy już trwa, więc użytkownicy budynków, w których eksploatowane są urządzenia grzewcze, przewody kominowe i wentylacja, powinni szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo. Przypomina o tym piąta edycja kampanii społecznej „Sadza płonie. Czad zabija. Żyj”.
  • Już przygotowujemy się do Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, który odbędzie się 14 listopada. Na tę chorobę w Polsce cierpi 3 mln osób, na świecie ponad 460 mln. To okazja, aby zwrócić uwagę na tę chorobę i konieczną profilaktykę. Tego dnia w holu Urzędu Miejskiego będzie można zbadać poziom cukru we krwi.
  • W Gliwicach mieszka ponad 500 romskich rodzin. Od lat uczestniczą w życiu miasta, integrują się ze społecznością, pokazują nam swoją kulturę i uczą się naszej. Gliwice oferują im wsparcie i możliwość rozwoju, m.in. dostęp do edukacji, półkolonii, szkolnych wyprawek, opieki medycznej. Do gliwickich szkół uczęszcza 93 romskich uczniów.
  • Otrzymaliśmy kolejną dobrą wiadomość sportową.  Kacper Szczurowski, utytułowany judoka AZS Gliwice, został Mistrzem Polski w wadze +100 kg! Pewnie zwyciężył w swojej kategorii, stając na najwyższym stopniu podium 68. Mistrzostw Polski Seniorów w Judo. Wielkie gratulacje!
  • Gratulacje należą się również Maciejowi Piasnemu, którego gliwiczanie znają z desek Teatru Miejskiego. Otrzymał ostatnio główną nagrodę podczas Gali Finałowej I edycji Konkursu Dramaturgicznego im. Łucjana Kościeleckiego o Pióro Jaracza. Aktor został doceniony za sztukę „Ten dramat mógł zostać napisany przez sztuczną inteligencję”. Niebawem będziemy mogli zobaczyć ją w formie spektaklu internetowego. Teatr Miejski w Gliwicach pracuje już nad jego przygotowaniem. 
  • Ciekawostki płyną z gliwickiego schroniska dla zwierząt. Dwaj podopieczni placówki przy ul. Wschodniej – Żwirek i Baki – odwiedzili Warszawę, by wziąć udział w niezwykłej sesji fotograficznej. Trzeba przyznać, że wypadli profesjonalnie. Żwirek pozował z artystą Rafałem Olbińskim, Baki zadawał szyku z aktorką Olgą Bończyk. Efekty tej profesjonalnej sesji zobaczymy w wyjątkowym kalendarzu „Wielcy Małym”.
  • Trwają zapisy na  BIT Festival 2024, imprezy dla programistów, która odbędzie się w Gliwicach na przełomie listopada i grudnia. To wydarzenie informatyczne organizowane na Politechnice Śląskiej przez Stowarzyszenie Studentów BEST Gliwice. To idealna okazja, by sprawdzić swoje umiejętności, zdobyć cenne doświadczenie oraz nawiązać kontakty z przedstawicielami branży oraz środowiska akademickiego. W ramach festiwalu odbędzie się m.in. Hackathon, czyli wielogodzinny konkurs programistyczny.
  • W gliwickim Muzeum po raz kolejny będzie można posłuchać fascynującej opowieści miejskiej konserwator zabytków na temat witraży i architektury. Najbliższy wykład z cyklu „Światło w kolorze. Gliwickie witraże” odbędzie się 8 listopada w Willi Caro.
  • Zapraszamy 11 listopada na wspólne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Na pamiątkę historycznych wydarzeń, dzięki którym Polska – po 123 latach zaborów – odzyskała upragnioną wolność i wróciła na mapę świata, w Gliwicach tradycyjnie odbędą się miejskie uroczystości. Nowością w tegorocznym programie będzie m.in. koncert pieśni patriotycznych na placu Marszałka Piłsudskiego oraz Bieg Młodego Patrioty w parku Chopina.
  • Po raz kolejny młodzi gliwiczanie wybiorą swoich przedstawicieli, którzy przez kolejne 2 lata będą reprezentować ich głos w samorządzie. Wybory odbędą się 28 listopada. Zgłoszenia kandydatów przyjmowane są do 14 listopada. 
  • Pomimo jesieni, już jesteśmy przygotowani do odśnieżania miasta. Coroczna Akcja Zima jest gotowa, koordynatorzy akcji czekają w pogotowiu. Warto wiedzieć, że zgłoszenia związane z warunkami zimowymi na drogach i chodnikach administrowanych przez Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach przyjmowane będą pod numerami telefonu: 607-606-225, 667-096-122 oraz całodobowo w Centrum Ratownictwa Gliwice.