Podsumowanie tygodnia (18–23 listopada)

Podsumowanie tygodnia (18–23 listopada)

Podsumowanie tygodnia (18–23 listopada)

Opublikowane: 24.11.2024 / Sekcja: Miasto 

•    W Piaście Gliwice przez ostatnie lata nie działo się dobrze – jeśli mówimy o finansach. Wieloletnie zaniedbania doprowadziły do bardzo ciężkiej sytuacji, którą mamy dzisiaj. My – jako nowe władze Gliwic – oraz nowy zarząd klubu zastaliśmy Piasta w bardzo złej kondycji. Przeprowadziliśmy audyt, który to potwierdził. Dług sięga 33 mln zł. Chcemy uratować klub. Chcemy żeby Piast grał w ekstraklasie. Jednak poprzednicy zostawili nam duży problem. Program ratunkowy powinien być wdrożony 3 lata temu. Wówczas zadłużenie klubu było dużo mniejsze. Naprawdę nikomu nie zapaliła się lampka ostrzegawcza? Moim zdaniem nie wykorzystano sukcesu mistrzostwa Polski. Prowadzono niewłaściwą politykę transferową. Dzisiaj o plan naprawczy pytają osoby, które do niedawna były we władzach miasta i miały realny wpływ na funkcjonowanie klubu. Dlaczego nie wdrażali planu naprawczego? Dzisiaj z tego powodu klub ma duże problemy. Jeszcze raz podkreślę – chcemy uratować klub!

•  Budowa Szpitala Uniwersyteckiego – Centrum Chorób Cywilizacyjnych w Gliwicach przez Śląski Uniwersytet Medyczny była tematem poniedziałkowych rozmów w Ministerstwie Zdrowia. 18 listopada, wraz z Ireneuszem Ryszkielem, kanclerzem Śląskiego Uniwersytetu Śląskiego, miałam przyjemność spotkać się z Agatą Śmiglewską, dyrektor Departamentu Strategii i Analiz. Rozmowy były bardzo owocne. Uzgadnialiśmy kwestie formalno-organizacyjne związane z konsolidacją szpitali.

•    Trwa intensywne zazielenianie Gliwic. Po nasadzeniach w Łabędach przyszedł czas na Zatorze, gdzie pasy drogowe ul. Wolskiego ozdobiły klony polne. O kolejne 73 drzewa wzbogaciła się też dzielnica Kopernika – przy ul. Oriona pojawiło się 56 grabów, a przy ul. Gwiazdy Polarnej 17 sosen czarnych. W gruncie jest już też ponad 450 niskich roślin. Wiosną w pełnym rozkwicie będzie można je podziwiać przy krytej pływalni Olimpijczyk na Koperniku i w parku Staromiejskim w Łabędach. W najbliższym czasie nasadzeń będzie jeszcze więcej – Gliwice zyskają w sumie ponad 11 000 roślin, w tym 3 000 drzew, ponad 1800 bylin, niemal 5000 krzewów i pawie 1300 pnączy. Nowa zieleń przyczyni się do poprawy estetyki miasta, zwiększenia bioróżnorodności oraz poprawy jakości powietrza.

•    Blisko 20 projektów uchwał znalazło się w programie ostatniej sesji Rady Miasta Gliwice, która odbyła się w czwartek, 21 listopada, w sali obrad w Ratuszu. Po wysłuchaniu comiesięcznej informacji o mojej pracy jako prezydent miasta, radni poznali aktualny stan przygotowań do realizacji budowy Szpitala Uniwersyteckiego – Centrum Chorób Cywilizacyjnych. Obradowali też m.in. nad zmianami we wrześniowej uchwale dotyczącej ustalenia opłat za pobyt i wyżywienie dzieci objętych opieką w Żłobkach Miejskich oraz nad uchyleniem uchwały w sprawie ustalenia rozkładu godzin aptek ogólnodostępnych na terenie Gliwic.

•    Małgorzata Kern została nowym skarbnikiem Gliwic. Uchwałę w tej sprawie podjęli miejscy radni na czwartkowej sesji. Nowa skarbnik będzie pełniła swoje obowiązki od 1 grudnia. Małgorzata Kern spełniła warunki stawiane kandydatom na skarbnika miasta, posiada odpowiednie wykształcenie i umiejętności. Jest doświadczonym samorządowcem z wieloletnim stażem jako miejski skarbnik.

•    „Szkieletor” w Sośnicy w końcu przestanie straszyć i powstaną tam mieszkania? Podczas czwartkowej sesji gliwiccy radni przyjęli jednogłośnie projekt zakładający wniesienie przez miasto do spółki SIM Śląsk Północ jako wkład niepieniężny zabudowanych działek przy ul. Żeromskiego. W miejscu opustoszałego kompleksu niedokończonych budynków miałyby powstać pierwsze w Gliwicach SIM-y, czyli mieszkania na wynajem o czynszu niższym od rynkowego (z możliwością wykupu po kilkunastu latach). Przekazanie spółce SIM Śląsk Północ, której jesteśmy wspólnikiem, nieruchomości przy ul. Żeromskiego otworzy nam nowe możliwości zagospodarowania tego miejsca o naprawdę dużym potencjale i dobrej lokalizacji. Co najważniejsze, będziemy mogli zaspokoić potrzeby mieszkaniowe kolejnej grupy gliwiczan.

•    Współdziałaniu w bliskich samorządom sprawach poświęcone było ostanie zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w którym uczestniczyłam jako wiceprzewodnicząca tego gremium. Na sesji zwołanej 20 listopada zajmowaliśmy się m.in. zmianami wprowadzanymi do Wieloletniej Prognozy Finansowej GZM na lata 2024–2025. Metropolia wystosowała także apel do Ministra Infrastruktury w sprawie realizacji projektu rewitalizacji linii kolejowej łączącej Orzesze (stacja Jaśkowice) z Oświęcimiem, m.in. przez Tychy i Nowy Bieruń. Przyjęła też funkcję organizatora publicznego transportu zbiorowego na linii nr 69 w Żorach.

•    Gliwice zajęły 3. miejsce w kategorii miast na prawach powiatu w tegorocznym Rankingu Gmin Województwa Śląskiego, który po raz czwarty przygotowała Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego we współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym. Ogłoszenie zwycięzców odbyło się 19 listopada w sali Sejmiku Śląskiego w Katowicach. Dyplom i statuetkę odebrała moja zastępczyni, Agnieszka Dylewska.

•    Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach został wyróżniony w rankingu „Liderzy Zarządzania – najlepiej zarządzane szpitale publiczne według BFF Banking Group” współorganizowanym przez dziennik Rzeczpospolita. To jedyny w Polsce ranking pozwalający docenić placówki medyczne najlepiej zarządzane m.in. pod kątem efektywności finansowej. Głównym celem projektu jest promocja najlepszych praktyk w ochronie zdrowia.

•    Nad zmianami w dzielnicy Baildona, na Sikorniku, w Łabędach, Sośnicy, Szobiszowicach, Śródmieściu i Zatorzu – czyli w 7 gliwickich dzielnicach wskazanych w minionych miesiącach jako obszary rewitalizacji – będzie czuwał Komitet Rewitalizacji Miasta Gliwice. To wspólny głos, opiniotwórczy i doradczy, lokalnych środowisk społecznych, gospodarczych, samorządowych, mieszkańców gminy, organizacji pozarządowych i innych grup w sprawie wszelkich inicjatyw podejmowanych w zakresie rewitalizacji. O tym, kto mógłby zasiadać w tym gremium i o zasadach jego działania traktuje projekt uchwały w sprawie regulaminu Komitetu Rewitalizacji Miasta Gliwice. Jest on przedmiotem rozpoczętych 22 listopada konsultacji społecznych, które potrwają do 27 grudnia. Szczegóły na decydujmyrazem.gliwice.pl/konsultacje-spoleczne/komitet-rewitalizacji.

•    Miałam ogromną przyjemność wystąpić jako prelegent na Smart City Forum w Warszawie – jednego z najważniejszych wydarzeń w Polsce, poświęconego inteligentnym miastom. To miejsce inspirujących rozmów i wymiany doświadczeń między ekspertami, samorządowcami i przedstawicielami biznesu. Tematem dyskusji z udziałem prezydentki Sopotu i prezydentów Rzeszowa i Zielonej Góry były wyzwania przed jakimi stoją miasta w perspektywie smart oraz rozwiązania w obszarze bezpieczeństwa, w tym cyberbezpieczeństwa.

•    Realizacja programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego w latach 2021–2027, nowe uchwały oraz informacje o instrumencie wsparcia jednostek samorządu terytorialnego były głównymi tematami spotkania reprezentantów Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego i przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, które odbyło się 19 listopada i w którym miałam przyjemność uczestniczyć.

•    W ubiegłą sobotę, 16 listopada, w Teatrze Miejskim w Gliwicach odbyła się uroczystość finałowa III edycji Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza. Nagrodę główną w wysokości 50 tys. zł kapituła przyznała Katarzynie Szaulińskiej za sztukę „Kret/Mara”. Gratuluję!

•    W najnowszej edycji prestiżowego szanghajskiego Globalnego Rankingu Przedmiotowego GRAS 2024 w kategorii Automation & Control, Politechnika Śląska w Gliwicach jako jedyna sklasyfikowana w tej dyscyplinie uczelnia w Polsce uzyskała wysokie miejsce na świecie, plasując się w przedziale 151–200. W dyscyplinie Earth Sciences nasza uczelnia znalazła się w grupie 400 najlepszych szkół (przedział 301–400). Ranking niezależnej organizacji ShanghaiRanking Consultancy ocenia osiągnięcia uczelni na całym świecie w 55 dyscyplinach z zakresu nauk przyrodniczych, inżynieryjnych, medycznych oraz społecznych. W tegorocznej edycji Politechnika Śląska znalazła się w gronie 27 polskich uczelni uwzględnionych w tym zestawieniu. Wielkie gratulacje!

•    13-letni Oliwier Piotrowski z Gliwic został wicemistrzem Polski młodzików w boksie olimpijskim. Oliwier na co dzień mieszka i uczy się w Gliwicach. Swoją sportową pasję rozwija w klubie BKS Concordia Knurów i to właśnie w jego barwach sięgnął po srebrny medal w kategorii wagowej do 63 kg. Konkurencja była duża – w XII Mistrzostwach Polski Młodzików w boksie olimpijskim rywalizowało niemal 400 zawodników z całego kraju. Brawo!

•    Dobra wiadomość dla miłośników jazdy na łyżwach. W piątek, 22 listopada, rozpoczął się sezon na lodowisku „Tafla” przy ul. Akademickiej. W komfortowych warunkach można ślizgać się codziennie od godz. 8.00 do 21.00. Warto sprawdzić harmonogram obłożenia obiektu. Ślizgawka na „Tafli” potrwa do końca marca.

•    Gliwiccy ortopedzi ze Szpitala Miejskiego nr 4 przeprowadzili już ponad 50 operacji z wykorzystaniem możliwości systemu robotycznego. Obecnie niemal wszystkie zabiegi endoprotezoplastyki stawu kolanowego wykonywane są w placówce z udziałem robota ortopedycznego. Teraz ortopedzi z Gliwic będą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z przedstawicielami innych placówek medycznych planujących wdrożenie systemu robotycznego w ortopedii. W pierwszych takich warsztatach szkoleniowych wzięli udział lekarze z kliniki w Szczecinie.

•    19 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Na znak sprzeciwu wobec agresji Palmiarnia Miejska została tego dnia podświetlona na czerwono. W ramach ogólnopolskiej kampanii Dzieciństwo bez Przemocy, do której przyłączyły się Gliwice, w mieście pojęto też szereg innych działań mających zapobiegać przemocy, takich jak gry terenowe, debaty czy warsztaty. Ich celem było przypomnienie, jak ważna jest ochrona najmłodszych przed wszelkimi formami krzywdy i nadużyć.

•    Osoby zainteresowane pracą gliwickiej ciepłowni i chcące poznać jej plany rozwojowe, dotyczące m.in. Parku Zielonej Energii, zachęcam do odwiedzenia Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Trwają zapisy na wyjątkowe spotkania dla mieszkańców, organizowane 29 listopada. Więcej na gliwice.eu/aktualnosci/dzieje-sie/zwiedz-gliwicki-pec-i-dowiedz-sie-jak-sie-robi-zielone-cieplo.

•    Alejka u zbiegu ul. Pocztowej i Pszczyńskiej w Ligocie Zabrskiej to niewielka, ale bardzo potrzebna mieszkańcom oaza zieleni z leciwym drzewostanem. Już niebawem będzie jeszcze bardziej funkcjonalna. Ruszyła modernizacja zgłoszona przez mieszkańców w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. W jej ramach zaplanowano utwardzenie i wyprofilowanie nawierzchni, wybrukowanie alejki, ustawienie ławek, montaż stojaków na rowery i koszy na śmieci oraz odtworzenie trawników.

•    Na części odcinka remontowanej pilnie ul. Dąbrowskiego pojawiła się już nowa nawierzchnia asfaltowa, a właściciele infrastruktury podziemnej kończą ostatnie przeglądy oraz prace przygotowawcze przed kontynuacją asfaltowania pozostałych pasów ruchu. Jak deklaruje Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach, remont ul. Dąbrowskiego między skrzyżowaniami z ulicami Zabrską i Traugutta ma zakończyć się w listopadzie.

•    15 listopada w Centrum Kultury „Mrowisko” przy ul. Pszczyńskiej świętowaliśmy 25-lecie działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Gliwicach – placówki, w której osoby z zaburzeniami psychicznymi oraz osoby z obniżoną normą intelektualną i sprzężonymi niepełnosprawnościami znajdują pomoc i nieocenione wsparcie, rozwijają swoje talenty i uczą się funkcjonować w społeczeństwie.

•    Ostatnie opady śniegu i temperatura poniżej zera spowodowały uruchomienie w Gliwicach Akcji Zima. Obejmuje ona nie tylko zabezpieczenie przed śliskością jezdni, ale także chodników i przystanków. Akcją objęto całe miasto. Zgłoszenia związane z warunkami zimowymi na drogach i chodnikach administrowanych przez Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach przyjmowane są pod numerami telefonu: 607-606-225, 667-096-122 oraz całodobowo w Centrum Ratownictwa Gliwice.

•    Odliczamy dni, bo wielkimi krokami zbliża się Gliwicki Jarmark Bożonarodzeniowy. Świąteczne serce miasta tradycyjnie zabije na Rynku, który już 6 grudnia wypełni się światełkami, radosnymi dźwiękami, wonią ulubionych przysmaków i wyjątkową atmosferą, a dzieci odwiedzi Święty Mikołaj. Nie może Was zabraknąć! Szczegóły na gliwice.eu/aktualnosci/dzieje-sie/swiateczna-magia-na-rynku-czyli-gliwicki-jarmark-bozonarodzeniowy-2024.

•    Mogą czasowo utrudniać ruch, ale to dzięki ich działaniom kierowcy w rezultacie komfortowo poruszają się po gliwickich drogach, a piesi bezpiecznie po chodnikach. W tym tygodniu drogowców można było spotkać przy ul. Strzelniczej i Kosmonautów, gdzie oprócz bieżącej naprawy ubytków w jezdni zaplanowano także prace w chodniku. Prowadzili też prace związane z bieżącymi naprawami w pasie drogowym ul. Kosmonautów, Czapli oraz Strzelniczej, a także kontynuowali roboty przy naprawie chodnika wzdłuż ul. Kosmonautów. Jak i gdzie zgłaszać pilną naprawę drogi lub chodnika? Telefonicznie pracownikom Biura Obsługi Interesantów w Zarządzie Dróg Miejskich (w godz. 7.30–15.30) – 32/300-86-01 lub 32/300-86-02, telefoniczne inspektorom referatu remontów dróg (w godz. 7.30–15.30) – 32/300-86-60, 32/300-86-61 lub 32/300-86-12 oraz całodobowo elektronicznym formularzem „Zgłaszanie awarii w pasie drogowym" dostępnym w zakładce Kontakt na www.zdm.gliwice.pl.

•    20 listopada w sali ślubów gliwickiego Ratusza odbyły się uroczystości Złotych Godów. Pary małżeńskie obchodzące 50. rocznicę ślubu zostały udekorowane medalami nadanymi przez Prezydenta RP „Za długoletnie pożycie małżeńskie”. Szanownym Jubilatom życzę wszystkiego najlepszego!

•    21 listopada obchodziliśmy Dzień Pracownika Socjalnego. To wyjątkowe święto osób, które każdego dnia niosą pomoc i wsparcie tym, którzy najbardziej tego potrzebują. W Gliwicach mamy wielu takich wspaniałych ludzi – pracowników socjalnych, którzy z zaangażowaniem i empatią zmieniają świat na lepsze. Z całego serca dziękuję za Waszą pracę, wytrwałość i troskę! Życzę Wam satysfakcji, radości z codziennych działań i siły do realizacji kolejnych wyzwań. Dziękuję, że jesteście!

•    22 listopada rozpoczął się remont zatoki autobusowej na ul. Rybnickiej, przed skrzyżowaniem z ul. Kosów, w kierunku Sikornika. Wprowadzona została tam tymczasowa organizacja ruchu. Naprawiana będzie nawierzchnia, na której powstały koleiny. Prace prowadzone będą etapami, przy zachowaniu obsługi pasażerskiej. Po ich zakończeniu z pewnością zwiększy się bezpieczeństwo w tym rejonie.

•    Zbliża się też kolejny z zapowiadanych remontów ulic w złym stanie technicznym. Tym razem naprawiana będzie nawierzchnia ul. św. Michała. Na czas prac, od 28 listopada zmienią się trasy linii autobusowych nr 197, 259 i 702. Więcej na gliwice.eu/aktualnosci/miasto/nadchodzi-pilny-remont-ul-sw-michala-zmienia-sie-trasy-linii-197-259-i-702.

•    Jesteś właścicielem nieruchomości w Gliwicach lub pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 ton? Od 25 listopada bez wychodzenia z domu rozliczysz w internecie 4 rodzaje lokalnych podatków – od środków transportowych, od nieruchomości, rolny i leśny. Korzystając z elektronicznej platformy Przyjazne Deklaracje, zrobisz to w kilka minut, łatwo, w dowolnym momencie i przez całą dobę. Elektroniczne narzędzie służące wypełnianiu i składaniu informacji podatkowych będzie dostępne od kolejnego poniedziałku pod adresem przyjazne-deklaracje.pl/gliwice.

•    Ul. Wandy w Zatorzu przeszła metamorfozę – zyskała na estetyce i stała się bardziej  przyjazna mieszkańcom. Tak atrakcyjną przestrzeń warto dozielenić. Dlatego rozpoczęły się nasadzenia ponad 30 drzew. Będzie pięknie!

•    100 nowych roślin nasadzili mieszkańcy Szobiszowic w ramach Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej. Dzięki współpracy z miastem dzielnicę upiększyły rabaty, które zakwitną wieloma kolorami.

•    510-230-120 – to numer, który warto znać. Od 18 listopada działa pod nim „telefon życzliwości”, dzięki któremu każdy gliwicki senior znajdzie dobre słowo i wsparcie. O tym, że jest potrzebny świadczy ogromne zainteresowanie – tylko pierwszego dnia telefon dzwonił od rana do wieczora, a odbierający go wolontariusze przeprowadzili życzliwe rozmowy.

•    O przyszłości medycyny w kontekście walki z rakiem dyskutowali uczestnicy Gliwickich Spotkań Naukowych. 28. edycja międzynarodowej konferencji organizowana przez gliwicki oddział Narodowego Instytutu Onkologii, Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Badań nad Rakiem oraz Politechnikę Śląską odbyła się 21–22 listopada w Centrum Edukacyjno-Kongresowym uczelni. Jestem dumna, że dyskusje o kierunkach rozwoju medycyny z udziałem najlepszych specjalistów i wielu studentów toczą się właśnie w Gliwicach.

•    Kurtki, płaszcze, polary, swetry, czapki, szaliki i rękawiczki można dostarczyć do wieszaka ciepła, który stanął przy wejściu do izby wytrzeźwień przy ul. Okopowej 6. Ciepłe rzeczy przydadzą się potrzebującym – pomogą ogrzać się i przetrwać niskie temperatury. Zachęcam do udziału w tej szlachetnej akcji.

•    Wydział Planowania Przestrzennego informuje o wyłożeniu do 20 grudnia do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Gliwice dla obszaru położonego w rejonie ul. Daszyńskiego, Stara Cegielnia, Zielone Wzgórze, Słoneczne Wzgórze i Orkana, wraz z prognozą oddziaływania na środowisko. Szczegółowe informacje znajdują się w MSIP-ie.

•    W gliwickim schronisku przebywa obecnie ponad 100 kotów i 66 psów. Podopiecznych przybywa z każdym dniem. Jednym z kocich podopiecznych jest Jeżyk. Ma cztery lata i jest kocurem nieśmiałym. Musi zaufać, zanim odda swoje serce. Na początku będzie uciekać, ale cierpliwość nowych opiekunów z pewnością zostanie wynagrodzona. Jest łagodny, dogada się z innymi kotami. Jeżyka oraz innych podopiecznych gliwickiego schroniska, czekających na kochający dom, znajdziecie na stronie internetowej www.schronisko.gliwice.pl.

•    28 listopada w gliwickich szkołach ponadpodstawowych odbędą się wybory 25-osobowej Młodzieżowej Rady Miasta. To idealne miejsce dla ambitnych i pełnych pomysłów nastolatków, którzy lubią pomagać innym i chcą mieć większy wpływ na to, co dzieje się w Gliwicach. Zapraszam młodych ludzi do samorządu.

•    Reprezentują środowisko gliwickich seniorów, występują w ich imieniu, podejmują szereg działań, by starszym gliwiczanom żyło się w naszym mieście jak najlepiej. Prężnie działająca Rada Seniorów miasta Gliwice kończy kadencję. Czas na wybór kolejnej. Jeśli są wam bliskie sprawy ludzi dojrzałych i macie potrzebę włączenia się w działania na rzecz starszych mieszkańców Gliwic, wystartujcie w wyborach do Rady Seniorów Miasta Gliwice III kadencji. Nabór trwa do 18 grudnia.

•    Nasze miasto już stroi się na święta. Będą nowości w dekoracjach: pociąg, pocztówka i choinka. Pojawią się przed gliwickim dworcem, na skwerze Salgótarján oraz w parku Chopina. Pierwsze dekoracje już widać na gliwickich ulicach. Montaż wszystkich powinien zakończyć się 6 grudnia, w samą porę, by powitać w Gliwicach świętego Mikołaja.

•    Gliwice mówią „NIE” domowej przemocy. Każdy rodzaj agresji, wymuszeń i prób wpłynięcia siłą na czyjeś decyzje, a także ataki cielesne i słowne są niedopuszczalne i wymagają natychmiastowego działania. By pomóc osobom doznającym przemocy domowej i chronić przed nią mieszkańców Gliwic, miasto wdraża długofalowy program zaradczo-interwencyjny. Gotowy jest już projekt jego kontynuacji na 5 kolejnych lat. Do 3 grudnia każdy mieszkaniec może zapoznać się z treścią dokumentu i wyrazić o nim swoje zdanie. Projekt „Miejskiego programu przeciwdziałania przemocy domowej oraz ochrony osób doznających przemocy domowej dla miasta Gliwice na lata 2025–2030” wraz z ankietą dla mieszkańców dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego (bip.gliwice.eu), na stronie internetowej Ośrodka Pomocy Społecznej (opsgliwice.pl) oraz na Gliwickiej Platformie Partycypacyjnej decydujmyrazem.gliwice.pl.

•    Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych zaprasza wolontariuszy i mieszkańców Gliwic do udziału w konkursie fotograficznym „Wolontariat w obiektywie”. To fantastyczna okazja, aby za pomocą zdjęć pokazać, jak ważna dla gliwiczan jest obecność wolontariuszy, ich bezinteresowna praca, zaangażowanie i dobroć. Zgłoszenia przyjmowane są do 29 listopada.

•    We wtorek, 19 listopada, w gliwickim „Mrowisku” odbyła się MEMakcja, czyli charytatywny seans memów z psami i kotami w rolach głównych. Towarzyszyła mu zbiórka darów na rzecz Schroniska dla Zwierząt w Gliwicach.

•    Trwają wyjątkowe zbiórki elektrośmieci. W minioną sobotę na Sikorniku i w Starych Gliwicach mieszkańcy mogli oddać zużyty sprzęt elektroniczny i w zamian otrzymać sadzonkę drzewa iglastego. Taka okazja nadarzy się też 30 listopada w Brzezince i Śródmieściu.

•    Widowiskowy spektakl z udziałem utalentowanych gimnastyczek czeka na uczestników I Międzynarodowych Zawodów Gimnastyki Artystycznej Symfonia Cup pod moim patronatem, które już dzisiaj, w godz. 10.00–17.00, zagoszczą w hali widowiskowo-sportowej im. Jerzego Wojewódzkiego przy ul. Sikorskiego 130 w Sośnicy. Miłośników tej dyscypliny sportu zachęcam do podziwiania i kibicowania – wstęp na imprezę jest bezpłatny!