Ogródki działkowe są potrzebne – plan alei do weryfikacji

Ogródki działkowe są potrzebne – plan alei do weryfikacji

fot. R. Neumann From the Sky

Ogródki działkowe są potrzebne – plan alei do weryfikacji

Opublikowane: 22.07.2024 / Sekcja: Miasto  Życie i styl 

Gliwice stawiają na zieleń – nowa prezydent miasta Katarzyna Kuczyńska-Budka weryfikuje planowane w poprzednich latach inwestycje. Chce zachować możliwie jak największą ilości zieleni i uwzględniać w większym stopniu potrzeby zgłaszane przez gliwiczan. Dlatego ponownie przeanalizowany zostanie projekt tzw. alei Noworybnickiej. Zakres inwestycji ma zostać istotnie ograniczony, aby jak najmniej ingerować w istniejące ogródki działkowe. 

Aleja Noworybnicka ma prowadzić z centrum miasta w stronę lotniska, od ul. Kochanowskiego do ul. Toruńskiej – mniej więcej równolegle do ruchliwej ul. Rybnickiej. Z założenia powinna umożliwić mieszkańcom bezpieczne przemieszczanie się w tej części Gliwic pieszo czy rowerem, w dodatku w otoczeniu zieleni. Może to być także dobre miejsce na spacer i chwilę relaksu. 

Pierwotnie zaplanowana została bardzo duża i liczona w milionach złotych inwestycja, która – zdaniem prezydent Gliwic – miała objąć zbyt wiele dodatkowych elementów, niekoniecznie niezbędnych w tym miejscu, ale co najważniejsze miała zostać zrealizowana kosztem części terenu ogródków działkowych, ważnych dla gliwiczan. 

Jeszcze jako miejska radna spotykałam się z mieszkańcami korzystającymi z ogródków działkowych na tym terenie. Byli zaniepokojeni planami miasta, zmęczeni niepewną przyszłością i rozczarowani. Teraz – jako prezydent miasta – mogę i chcę uwzględnić ich potrzeby. Zamierzam uratować te działki i sprawdzić, jakie zmiany można wprowadzić w projekcie tak, aby zachować maksymalną część ogródków – mówi prezydent Katarzyna Kuczyńska-Budka. 

Dla wielu rodzin czy osób starszych to właśnie ogródki działkowe są ulubionymi miejscami spędzania czasu wolnego, uprawy roślin czy nawiązywania nowych przyjaźni. To także ważne enklawy zieleni na mapie miast. W obecnych czasach – w świetle zmian klimatycznych, urbanizacji miast i tempa życia – stają się także popularne, a nawet modne wśród młodych osób. 
Zadanie będzie zrealizowane, ale – jak wiele wskazuje – w mocno okrojonym kształcie. (al)