Nowe drzewa na Wilczych Dołach. Miasto wymienia uschnięte rośliny

Nowe drzewa na Wilczych Dołach. Miasto wymienia uschnięte rośliny

Fot. K.Krzemiński/UM Gliwice

Nowe drzewa na Wilczych Dołach. Miasto wymienia uschnięte rośliny

Opublikowane: 13.12.2024 / Sekcja: Miasto  Zielone Gliwice 

Jednym z głównych atutów przestrzeni rekreacyjnej na Wilczych Dołach miała być zieleń.  Niestety, 57 z 660 nasadzonych tam drzew nie przyjęło się. Wykonawca w ramach gwarancji został zobowiązany do wymiany uschniętych drzew. Prace już się zakończyły. Wiosną liście wypuszczą tam: lipy, graby, brzozy, dęby, wiśnie, olsze i wierzby.

Przestrzeń rekreacyjna o powierzchni ponad 10 hektarów jest elementem suchego zbiornika retencyjnego utworzonego na potoku Wójtowianka, a będącego częścią systemu ochrony przeciwpowodziowej Gliwic. Budowla hydrotechniczna w sąsiedztwie Sikornika zbiera wody z wyżej położonych terenów. To również miejsce spacerów ze ścieżkami, miejscami odpoczynku, placem zabaw, siłownią i wybiegiem dla psów. 

Po apelach mieszkańców, aby nadać przestrzeni bardziej parkowego charakteru, około 70% powierzchni terenu zagospodarowano przyrodniczo, m.in. nasadzono 660 drzew, 6 tysięcy krzewów i 100 tysięcy bylin. Posadzone zostały m.in. graby pospolite, klony pospolite, lipy drobnolistne i szerokolistne, klony jawory, dęby szypułkowe i błotne, cyprysiki błotne, olsze czarne i szare, wierzby, miłorzęby, platany i brzozy, róże dzikie i pomarszczone, wierzby krzewiaste różnych gatunków, bzy czarne, kaliny, tarninę, forsycje, leszczynę. Na dnie zbiornika, przez który przepływa potok, skomponowano wielogatunkowe kompozycje roślinne dla dzikich ptaków, owadów, motyli i trzmieli. Skarpy z narzutu kamiennego obsadzono odpowiednimi bylinami.

Po przeprowadzeniu przeglądu nasadzeń na Wilczych Dołach na przełomie sierpnia i września stwierdzono, że 57 z 660 nasadzonych drzew nie przyjęło się. Inwestycja jest objęta okresem gwarancyjnym, dlatego wykonawca dokonał wymiany drzew na własny rachunek, miasto nie poniesie w związku z tym żadnych kosztów. Uschnięte drzewa zostały zastąpione przez: lipy (16 sztuk), graby (12), brzozy (8), dęby (6), wiśnie (4), olsze (5), dęby błotne (3) oraz wierzby (3). (mf)