LOT partnerem Politechniki Śląskiej w Gliwicach

LOT partnerem Politechniki Śląskiej w Gliwicach

fot. J. Szady / mat. prasowe PolSl

LOT partnerem Politechniki Śląskiej w Gliwicach

Opublikowane: 03.10.2024 / Sekcja: Miasto  Nauka 

Nowy rok akademicki na Politechnice Śląskiej rozpoczął się od podpisania kolejnej ważnej umowy o współpracy. Do grona partnerów uczelni dołączyły 2 października Polskie Linie Lotnicze LOT. Współpraca z narodowym przewoźnikiem umożliwi studentom (już w najbliższych miesiącach) odbywanie staży w szeregach tej firmy.

Umowę podpisali prof. Marek Pawełczyk, rektor Politechniki Śląskiej oraz prezes zarządu PLL LOT S.A. Michał Fijoł.

Bardzo inwestujemy w ostatnich latach w lotnictwo. Kształcimy pilotów, mechaników, inżynierów, kontrolerów ruchu lotniczego, mamy własną bazę lotniczą i samoloty. Zależy nam, żeby to kształcenie było prowadzone na najwyższym poziomie, a współpraca z takimi partnerami jak PLL LOT S.A. na pewno na to pozwoli – podkreślił prof. Pawełczyk. Bazą kształcenia lotniczego Politechniki Śląskiej  są Katowice i Gliwice – w naszym mieście na lotnisku działa baza szkoleniowa uczelnianego Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej.

Radości z nowo podpisanej umowy nie krył również przewodniczący Rady Uczelni i jednocześnie prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego zarządzającego Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach, Artur Tomasik. – To ważny dzień dla lotniska w Pyrzowicach i dla Politechniki Śląskiej. Mamy jedno z najlepszych Centrów Kształcenia Kadr dla Lotnictwa w Polsce z Rzeszowem i Warszawą na czele. Od lat kształcimy pilotów, pozwalamy uzyskać licencję pilota, a to otwiera możliwości pracy w takich firmach jak Polskie Linie Lotnicze LOT. Ta rozpoczynająca się współpraca otwiera wielkie szanse przed naszymi studentami – powiedział prezes Tomasik.

Współpraca z LOT-em umożliwi studentom odbywanie staży w szeregach tej firmy. W ostatnim programie stażowym zainteresowanych udziałem w praktykach było niemal 5 tysięcy studentów, a tylko 50 mogło już taki staż zrealizować. To pokazuje, że możliwość zdobywanie doświadczenia zawodowego w tej firmie cieszy się ogromnym zainteresowaniem młodych lotników i inżynierów.

(PolSl/kik)