Gliwickie Spotkania Naukowe 2022

Gliwickie Spotkania Naukowe 2022

Fot. Pexels

Gliwickie Spotkania Naukowe 2022

Opublikowane: 14.11.2022 / Sekcja: Miasto  Zdrowie 

Jakie mechanizmy decydują o powstaniu chorób nowotworowych? Jak prognozować, przeciwdziałać i leczyć raka? Odpowiedzi na te pytania będą szukali naukowcy i lekarze z kraju i z zagranicy podczas 26. edycji „Gliwickich Spotkań Naukowych”. 


Konferencja odbędzie się w dniach 18-19 listopada w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej przy ul. Konarskiego 18. Jej organizatorami są: Stowarzyszenie na rzecz Wspierania Badań nad Rakiem, Narodowy Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowy Instytut Badawczy, Oddział w Gliwicach oraz Politechnika Śląska. Konferencja została objęta patronatem Prezydenta Gliwic.


Wydarzenie jest skierowane szczególnie do naukowców, lekarzy oraz studentów medycyny i nauk przyrodniczych, którzy chcieliby poszerzyć i uaktualnić swoją wiedzę na temat wybranych mechanizmów powstawania chorób nowotworowych, sposobów ich przewidywania, profilaktyki oraz terapii. Konferencja będzie też okazją do wymiany informacji naukowych pomiędzy jej uczestnikami.


Jak wynika z najnowszego opracowania „Nowotwory złośliwe w województwie śląskim w 2019 roku”, autorstwa Śląskiego Wojewódzkiego Biura Rejestracji Nowotworów oraz Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach, liczba zachorowań na nowotwory złośliwe w naszym regionie utrzymuje się na wysokim poziomie i systematycznie rośnie. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, potrzebne jest m.in. poznawanie mechanizmów powstawania nowotworów, odkrywanie nowych markerów do badań przesiewowych, wprowadzenie skuteczniejszych terapii oraz przekazywanie tej wiedzy naukowcom i lekarzom. 


Taką możliwość dają m.in. „Gliwickie Spotkania Naukowe” – cykl corocznych konferencji naukowych organizowanych od 1996 roku przez Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Badań nad Rakiem. Ich tematyka dotyczy przede wszystkim charakterystyki molekularnego podłoża chorób nowotworowych, a także współczesnych oraz przyszłościowych metod diagnostyki i leczenia raka. 


Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia dostępne są na stronie https://gsn.io.gliwice.pl/index.php/programme. (ml)