Gliwice przeciw przemocy

Gliwice przeciw przemocy

Fot. D. Nita-Garbiec/ UM w Gliwicach

Gliwice przeciw przemocy

Opublikowane: 19.03.2024 / Sekcja: Miasto  Zdrowie  Życie i styl 

Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach podsumował projekt „AntyprzeMOCNI”, w ramach którego Miasto Gliwice – jako jedna z 8 gmin w Polsce – od stycznia 2023 roku pracowało nad stworzeniem lokalnego modelu przeciwdziałania przemocy wobec osób starszych i osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin. W projekcie realizowanym dzięki grantowi z programu „Sprawiedliwość” finansowanego z Funduszy Norweskich i krajowych wzięły udział 52 osoby z grupy ryzyka zagrożenia przemocą oraz 15 podmiotów zajmujących się tym środowiskiem, które otrzymały certyfikaty „Wrażliwi na przemoc”.

W konferencji podsumowującej projekt, która odbyła się w poniedziałek, 18 marca, w Kinie Amok uczestniczył m.in. prezydent Gliwic Adam Neumann, który wręczył certyfikaty „Wrażliwi na przemoc” podmiotom zaangażowanym w jego realizację. 

Przemoc domowa jest niestety coraz bardziej powszechnym zagadnieniem w naszym codziennym życiu. Często niezauważalna przez otoczenie, w sposób szczególny zagraża seniorom i osobom z niepełnosprawnościami, które nierzadko nie potrafią lub nie wiedzą jak się przed nią obronić. Dlatego bardzo cieszy mnie, że to właśnie Gliwice znalazły się w gronie ośmiu gmin w Polsce, w których realizowany był projekt „AntyprzeMOCNI”. Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach, który z ramienia miasta realizował ten projekt, zadbał o to, by osoby z grupy ryzyka zagrożenia przemocą mogły się dokształcić i wzmocnić swoją asertywność, a przedstawiciele gliwickich podmiotów, na co dzień pracujący z seniorami i osobami z niepełnosprawnościami, nabyć kompetencje niezbędne do wczesnego wykrywania i reagowania na niepokojące sygnały, mogące świadczyć o doznawanej krzywdzie – mówił prezydent Gliwic Adam Neumann.

Wśród wyróżnionych osób i podmiotów, które w ramach projektu uczestniczyły w warsztatach z zakresu przeciwdziałania przemocy, znaleźli się: Beata Jeżyk – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gliwice do spraw seniorów, Klaudia Bera – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gliwice do spraw osób z niepełnosprawnościami, Fundacja Różyczka – warsztaty terapii zajęciowej, Fundacja Qlavi, Miejska Biblioteka Publiczna, Środowiskowy Dom Samopomocy,  Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych, Dzienny Dom Pomocy Społecznej, Dzienny Dom „SENIOR+”, PFRON oddział Gliwice, Rady Dzielnic Sośnica i Szobiszowice, Salon kosmetyczny Esme natural&beauty, ZOUZA Bistro oraz Kancelaria Adwokacka Grzegorz Jaworski, Magdalena Kasprzyk.

Projekt „AntyprzeMOCNI” w Gliwicach

Oprócz wyróżnionych podmiotów, które wzięły udział w procesie certyfikacji z projektu skorzystały także 52 osoby (w tym 48 kobiet i 4 mężczyzn) z grupy ryzyka zagrożenia przemocą – osoby starsze i osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie z trzech gliwickich dzielnic – Sośnicy, Szobiszowic i Trynku oraz członkinie Gliwickiego Stowarzyszenia „Amazonki”. Beneficjenci uczestniczyli w treningach i warsztatach w ramach 4 modułów: redukcji stresu i napięć (oprócz zajęć teoretycznych uczestnicy wzięli udział w plenerowym treningu oddechowym i odwiedzili grotę solną), asertywności, komunikacji bez przemocy oraz zwiększenia poczucia własnej wartości (spośród najaktywniejszych uczestników wylosowano osoby, które wzięły udział w profesjonalnej metamorfozie i sesji zdjęciowej). Ponadto 200 osób wyposażono w osobiste alarmy antynapadowe.

W ramach projektu prowadzona była kampania społeczna, mająca na celu zwiększenie świadomości lokalnej społeczności o problemie przemocy wobec osób starszych i osób z niepełnosprawnościami. Pracowników gliwickiego OPS-u w towarzystwie maskotki akcji – Pana Wstążka – można było spotkać podczas Gliwickiej Parkowej Prowokacji Biegowej „Biała wstążka”, której uczestnicy na znak solidarności z osobami doświadczającymi przemocy przypinali sobie białe wstążki oraz akcji „Przerywamy milczenie” w CH Forum, której goście mogli wziąć udział z grze terenowej o tematyce przeciwdziałania przemocy, zasięgnąć informacji przy stoiskach gliwickich podmiotów, skorzystać z porad prawnych, psychologicznych i socjalnych, wziąć udział w panelu dyskusyjnym, pokazie pierwszej pomocy oraz tańca (jako formy redukcji stresu).

W trakcie kampanii zorganizowano również debatę funkcjonariuszy gliwickiej Komendy Miejskiej Policji z młodzieżą. W spotkaniu poświęconym zjawisku przemocy wśród uczniów szkół ponadpodstawowych wzięli udział specjaliści z zakresu przeciwdziałania przemocy z gliwickiego OPS-u. W ramach akcji zorganizowano także otwarte – osobiste i telefoniczne – konsultacje z psychologiem, a także członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego przeprowadzili szkolenia dla 92 pracowników ośrodka, 53 funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji oraz 44 przedstawicieli oświaty.

Koniec projektu i co dalej?

Mimo oficjalnego zakończenia projektu gliwicki Ośrodek Pomocy Społecznej planuje kontynuację działań w oparciu o dobre praktyki wypracowane w trakcie jego realizacji. Jednym z celów ośrodka jest popularyzacja certyfikatu „Wrażliwi na przemoc” wśród podmiotów i organizacji oraz osób potencjalnie zagrożonych doświadczaniem przemocy w rodzinie. Dla tych ostatnich symbol ten ma być sygnałem, że w danym miejscu mogą poprosić o pomoc. 

W planach jest także kontynuacja wsparcia psychoedukacyjnego dla osób starszych i osób z niepełnosprawnościami (z możliwością rozszerzenia jej na kolejne grupy zagrożone doświadczaniem przemocy) oraz dalszą edukację lokalnej społeczności w zakresie przeciwdziałania przemocy i uświadamiania powszechności tego zjawiska – szczególnie jego nieoczywistych przejawów.

Doświadczasz przemocy – poszukaj pomocy

Jeśli doświadczasz przemocy, nie bój się szukać wsparcia. 

Lista placówek oferujących pomoc osobom doznającym przemocy w rodzinie – wraz z danymi kontaktowymi – dostępna jest na stronie https://bip.gliwice.eu/pomoc-osobom-doznajacym-przemocy-domowej. Dostępne są tam również numery bezpłatnej, całodobowej „Niebieskiej Linii” oraz telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, a także informacje dotyczące aplikacji mobilnej „Twój Parasol”. (ml/OPS)

Osoby nagrodzone certyfikatem "Wrażliwi na przemoc" pozujący do zdjęcia z prezydentem Gliwic Adamem Neumannem Występ zespołu muzycznego "Niezły zamot" Publiczność na widowni