Gliwice inwestują w rozwój

Gliwice inwestują w rozwój

Gliwice inwestują w rozwój

Opublikowane: 26.03.2014 / Sekcja: Miasto  Gospodarka 

Gliwice postawiły na rozwój nowych technologii i tworzenie jak najlepszych warunków dla inwestorów. Innowacyjnych firm przybywa, a gliwicka oferta wykroczyła już poza granice miasta.

Świetna lokalizacja Gliwic u zbiegu dwóch autostrad (A1 i A4), duży potencjał naukowy i dobrze przygotowane działki inwestycyjne – to tylko niektóre z walorów, jakie ma do zaoferowania miasto. Gliwicka podstrefa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zapełnia się, wykroczyła już poza granice miasta i oferuje działki w innych gminach. Podobnie dzieje się w przypadku działań zainicjowanych pod szyldem NOWE GLIWICE.
Zaczęło się od rewitalizacji 15 ha niszczejącego terenu po dawnej kopalni przy ul. Bojkowskiej. Na ten cel miasto wydało 24 mln euro, w tym 9,5 mln euro pozyskało z Unii Europejskiej. Pieczołowicie odrestaurowano kilka pokopalnianych obiektów, wzniesiono nowe biurowce i przygotowano działki dla inwestorów. Lokują się tu jedna po drugiej nowoczesne firmy, co sprzyja wymianie doświadczeń i tworzeniu odpowiedniego otoczenia dla innowacyjnych przedsięwzięć. NOWE GLIWICE zyskują dobrą markę i stają się rozpoznawalne jako centrum przemysłu spod znaku high-tech.
Wszystkie działki wytyczone w ramach pierwszego etapu zagospodarowania terenu zostały już sprzedane. Rozebrano więc znajdującą się tuż obok część pokopalnianej hałdy. W ten sposób pozyskano kolejne 8 ha gruntów pod inwestycje. Obecnie trwają prace zbrojeniowe, dofinansowane także ze środków Unii Europejskiej. Pierwsza działka została sprzedana, pozostałe będą systematycznie zbywane w przetargach. Zachętą jest nie tylko dostęp do wszystkich mediów i gotowe drogi dojazdowe, ale też zwolnienie z podatku od nieruchomości na okres do 20 lat. – To bez wątpienia miejsce o wyjątkowym charakterze, z doskonałą lokalizacją w pobliżu skrzyżowania dwóch autostrad – podkreśla Bogdan Traczyk, prezes Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju (spółki, której głównym udziałowcem są Gliwice i która zarządza całym terenem).
Spółka ta powstała pod koniec ubiegłego roku – po zakupie przez gliwicką Agencję Rozwoju Lokalnego (spółkę w większości należącą do miasta) większościowego pakietu akcji Górnośląskiej Agencji Promocji Przedsiębiorczości w Katowicach. – Wygraliśmy przetarg ogłoszony przez Ministerstwo Skarbu Państwa, staliśmy się właścicielami lub współwłaścicielami kilku atrakcyjnych nieruchomości w regionie i kilku spółek służących przedsiębiorcom – informuje prezes GAPR.
Miasto – poprzez GAPR – zyskało część lub całość parków przemysłowych w Bytomiu i Żorach. Stoją tam hale fabryczne i budynek biurowy z pomieszczeniami na wynajem – wszystkie są wykorzystywane. W Żorach są do zagospodarowania tereny inwestycyjne – dwie działki sprzedano miesiąc temu. Poprzez GAPR oraz GAPP Gliwice stały się też właścicielem inkubatora technologicznego w Rybniku, współwłaścicielem dwóch Agencji Rozwoju Lokalnego – w Sosnowcu i Jaworznie oraz Agencji Rozwoju Regionalnego w Bielsku-Białej. Za pośrednictwem GAPR posiadają również około 80% udziałów w Śląskim Centrum Naukowo-Technologicznym Przemysłu Lotniczego w Czechowicach-Dziedzicach.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć w tygodniku „Miejski Serwis Informacyjny – Gliwice” nr 13/2014 z 27 marca 2014 r. (dostępnym w wersji elektronicznej TUTAJ, str. 8-9).