Gliwice dla młodych, zdolnych, kreatywnych

Gliwice dla młodych, zdolnych, kreatywnych

fot. M. Baranowski / UM w Gliwicach

Gliwice dla młodych, zdolnych, kreatywnych

Opublikowane: 12.07.2024 / Sekcja: Miasto  Nauka 

Politechnika Śląska to jedno z najbardziej kreatywnych miejsc na mapie Gliwic! Z nieszablonowym podejściem do wyzwań mieli okazję zapoznać się uczestnicy politechnicznego projektu „Szkoła Letnia Design Thinking – kreatywne, zespołowe rozwiązywanie problemów i tworzenie innowacyjnych rozwiązań”, zorganizowanego w nowo powstałym Studenckim Centrum Kreatywności przy ul. Akademickiej. Podsumowanie cyklu twórczych warsztatów, przeprowadzone 12 lipca, było równocześnie elementem oficjalnego otwarcia Centrum. 

Warsztaty, których tematem przewodnim było wyzwanie „Gliwice – miasto, z którym warto związać swoją przyszłość”, adresowane były do studentów gliwickiej uczelni oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. 12 lipca uczestnicy zaprezentowali cztery projekty i odebrali certyfikaty. Jak podkreślali twórcy projektów, są one odpowiedzią na realne problemy gliwiczan, zgłoszone podczas specjalnie przeprowadzonych badań. W efekcie pierwszy z projektów – HasiOK – dotyczył kwestii zanieczyszczenia miasta. Drugi – SPOTTER – powstał z myślą o kierowcach, którym ma pomóc w poszukiwaniu wolnych miejsc parkingowych w centrum Gliwic. Trzeci – GlivINTO – ułatwić nowym mieszkańcom integrację z miastem. Ostatni zaś – Kociam Gliwice – wypromować nowe lub zapomniane, a ciekawe i ważne dla miasta miejsca. 

Ten projekt to strzał w dziesiątkę. Zidentyfikowaliście problemy, które i ja miałam w swoim programie. Cieszę się więc, że moje myślenie jest zbieżne z postrzeganiem młodych ludzi. Gliwice mogą być lepsze, ale to zależy także od waszej kreatywności – podkreśliła prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka, która również objęła pierwszą edycję „Letniej Szkoły” swoim honorowym patronatem.

Otwarciu Studenckiego Centrum Kreatywności towarzyszyła prezentacja studenckich kół naukowych.

To jedyne miejsce na Politechnice Śląskiej, którego nie czuję się gospodarzem. Tu gospodarzem są studenci. Sondowaliśmy ich potrzeby – tak, aby stworzyć miejsce przyjazne, w którym będą się dobrze czuli i mogli rozwijać swoje zainteresowania, równocześnie pogłębiając wiedzę – stwierdził z kolei prof.  dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.

W otwarciu Studenckiego Centrum Kreatywności uczestniczyła również Maria Mrówczyńska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która pogratulowała studentom, że dołożyli starań, by stworzyć miejsce, dzięki któremu w przyszłości będą pamiętali, jakim ciekawym okresem w ich życiu były studia. Miała ona również okazję obejrzeć wnętrza oddanej do użytku „Kawiarenki Szkockiej”, którą stworzono w budynku przebudowywanej Biblioteki Politechniki Śląskiej. Jej wnętrza nawiązują do kawiarni Szkockiej, w której we Lwowie spotykali się najsłynniejsi tamtejsi matematycy. Jej powstanie jest więc pośrednio wyrazem uznania dla lwowskich akademików, którzy po II wojnie światowej zakładali od podstaw gliwicką Alma Mater. 

(kp)


 

otwarcie Centrum Kreatywności Studenckiej otwarcie Centrum Kreatywności Studenckiej otwarcie Centrum Kreatywności Studenckiej podsumowanie Letniej Szkoły Design Thinking Podsumowanie Letniej Szkoły Design Thinking, Podsumowanie Letniej Szkoły Design Thinking, otwarcie kawiarenki Szkockiej otwarcie kawiarenki Szkockiej otwarcie kawiarenki Szkockiej