Ekonomiczny sukces Gliwic potwierdzony

Ekonomiczny sukces Gliwic potwierdzony

Ekonomiczny sukces Gliwic potwierdzony

Opublikowane: 04.06.2014 / Sekcja: Miasto  Gospodarka 

Gliwice są w bardzo dobrej kondycji ekonomiczno-finansowej, a wiele wskazuje na to, że w przyszłości może być ona jeszcze lepsza. Tak oceniają nasze miasto eksperci z niezależnej agencji Fitch Ratings.


Po dokładnym zbadaniu wielu dokumentów finansowych Fitch Ratings potwierdził 23 maja międzynarodowe ratingi długoterminowe Gliwic dla zadłużenia w walucie zagranicznej oraz krajowej na poziomie „BBB+” oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie „A+(Pol)”. Pierwsza nota oznacza dobrą, a druga wysoką wiarygodność kredytową. Perspektywa obydwu ocen jest stabilna. Takie noty ratingowe to dla banków znak, że z lokalnym samorządem można bezpiecznie współpracować, a dla przedsiębiorców – że warto tu inwestować.
Fitch pozytywnie ocenił ostrożną politykę budżetową prowadzoną przez władze miasta. W połączeniu z wysokimi dochodami majątkowymi oraz dobrą płynnością finansową zapewnia to Gliwicom wysoką zdolność do finansowania inwestycji ze środków własnych. Jest ona wyższa niż w innych miastach grupy porównawczej, do której należą m.in. Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Szczecin, Toruń, ale także Mediolan czy Rio de Janeiro. W latach 2014 – 2016 wydatki Gliwic na inwestycje mogą wynieść łącznie 1,5 mld zł – to jest średnio 40% wszystkich wydatków budżetowych rocznie.
Na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku Gliwice były jednym z najbiedniejszych miast w dawnym województwie katowickim – dziś są jednym z najbogatszych w Polsce.
Obecne wyniki ekonomiczne to efekt systematycznego budowania solidnej bazy finansowej. Miasto z powodzeniem przeszło przez okres transformacji gospodarczej i jest przyjazne dla inwestorów. Dzięki temu wpływy do miejskiej kasy są duże i nadal rosną – szczególnie z podatków płaconych przez liczne firmy i coraz lepiej zarabiających mieszkańców. Wiele niezbędnych inwestycji zostało już w mieście zrealizowanych z wykorzystaniem środków własnych lub dotacji unijnych.
Przez lata Gliwice praktycznie się nie zadłużały. Dopiero od niedawna wykorzystują pieniądze z kredytów pozyskiwanych w Europejskim Banku Inwestycyjnym na korzystnych warunkach. Jest to możliwe właśnie dzięki wysokim ocenom ratingowym.


Miasto podpisało umowy na dwa kredyty na łączną sumę 330 mln zł. Pieniądze te nie są wydawane na bieżące wydatki, czyli potocznie mówiąc „przejadane”, ale przeznaczane wyłącznie na dofinansowanie kolejnych inwestycji. Poprawiają one jakość życia gliwiczan i przyczyniają się do dalszego rozwoju miasta. Z efektów będą korzystały także kolejne pokolenia, więc spłaty są rozłożone na 20 i 15 lat, aby nie obciążać nadmiernie miejskiego budżetu.
Agencja Fitch Ratings ponownie potwierdza, że dzięki utrzymującym się dobrym wynikom finansowym Gliwic dług miasta w relacji do dochodów bieżących pozostanie na umiarkowanym poziomie, a wskaźniki obsługi i spłaty zadłużenia będą bezpieczne. Międzynarodowi eksperci prognozują, że utrzymanie takich wyników może prowadzić do podniesienia ratingów Gliwic.