Co łączy cyberbezpieczeństwo z programowaniem?

Co łączy cyberbezpieczeństwo z programowaniem?

Fot. materiały organizatora

Co łączy cyberbezpieczeństwo z programowaniem?

Opublikowane: 24.08.2022 / Sekcja: Miasto  Nauka 

Wrzesień upłynie pod znakiem programowania i bezpieczeństwa w sieci – ruszają zapisy na warszty dla dzieci i młodzieży „Koduj z Gigantami: Cyberbezpieczeństwo”.

To będzie już 11. edycja „Koduj z Gigantami”, największych w Polsce, bezpłatnych warsztatów programistycznych dla dzieci i młodzieży. Tym razem młodzi ludzie dowiedzą się, co łączy cyberbezpieczeństwo z programowaniem.  W Gliwicach warsztaty odbędą się 3 i 4 września oraz 10 i 11 września przy ul. Zwycięstwa 10. W całej Polsce oraz online akcja edukacyjna potrwa od 3 do 25 września. Wydarzenie wspiera prezydent Gliwic Adam Neumann. 

Jak wziąć udział w zajęciach?
Wiek i miejsce przestały być barierą w nauce programowania. Powszechny dostęp do urządzeń i nowych technologii sprawia, że dzieci już od najmłodszych lat mogą rozpocząć naukę zawodu przyszłości. Programowanie stało się jedną z najbardziej pożądanych umiejętności na świecie. 
Rozwój cyfrowych kompetencji pozwala w pełni korzystać z obecnych możliwości technologicznych, poszerza perspektywę i umożliwia wpływ na otaczające środowisko. Nawet jeśli dziecko obierze inną ścieżkę zawodową, podstawowe umiejętności które nabędzie podczas nauki programowania, jak na przykład rozwój kreatywnego i analitycznego myślenia, w przyszłości przełoży się na świadome korzystanie z nowych technologii i szybsze odnalezienie się w cyfrowej przyszłości. Szansą na postawienie pierwszych kroków w programowaniu są bezpłatne warsztaty „Koduj z Gigantami”, w których, stacjonarnie lub online, mogą wziąć udział dzieci i młodzież z całej Polski – zachęcają organizatorzy wydarzenia. 

Tym razem uczestnicy będą nie tylko programować, poznają też zagadnienia związane z cyberzagrożeniami i sposobami na bezpieczne korzystanie z sieci.
Na młodszych czekają zajęcia z programowania w języku Scratch oraz w świecie gry Minecraft. Dzieci w wieku 10-12 lat także zmierzą się z nauką programowania w języku Scratch, ale będą mogły wybrać też zajęcia prowadzone w środowisku App Inventor. W przypadku warsztatów online do wyboru są także warsztaty z tworzenia stron internetowych. W trakcie lekcji, uczestnicy dowiedzą się na czym polega Phishing, jak stworzyć własny generator silnych haseł oraz jak rozpoznawać zagrożenia.

Starsi uczestnicy warsztatów zmierzą się z kodowaniem w znanych i popularnych językach programowania, które są powszechnie używane w branży IT.
W trakcie warsztatów z programowania w językach Python oraz C# – zarówno w formie stacjonarnej, jak i online – młodzież w wieku 13-19 lat dowie się m.in. jak tworzyć generatory haseł czy aplikacje blokujące reklamy. Oprócz sporej dawki wiedzy i zabawy, na uczestników warsztatów czekają gadżety przygotowane przez organizatorów – szkołę Giganci Programowania.
Z kolei dla rodziców przygotowano specjalny webinar z cyberbezpieczeństwa, podczas którego poruszona zostanie kwestia zagrożeń w sieci, uczestnicy poznają też przykłady hakerskich wyłudzeń.

Zapisy na warsztaty już się rozpoczęły. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, konieczna jest jednak rejestracja na wybrane warsztaty.
Zapisy oraz więcej informacji: www.giganciprogramowania.edu.pl. (mf)

baner