Biblioteka łączy. Jesteśmy dla Was!

Biblioteka łączy. Jesteśmy dla Was!

fot. materiały MBP

Biblioteka łączy. Jesteśmy dla Was!

Opublikowane: 28.02.2023 / Sekcja: Miasto  Życie i styl  Kultura 

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach to miejsce wyjątkowe. Placówka proponuje dużo więcej niż tylko tradycyjne wypożyczanie książek. Na rzecz upowszechniania literatury i czytelnictwa organizuje ciekawe, nieszablonowe wydarzenia. W ubiegłym roku było ich blisko 2 tysiące! Apetyt odbiorców rośnie, więc MBP z nieustającym zapałem i pasją planuje kolejne działania.

W bibliotece ważni są ludzie, otwartość na czytelników, uważne słuchanie i reagowanie na ich potrzeby – podkreślają bibliotekarze. I dodają: Chcemy, by najbliższe miesiące były równie intensywne i ciekawe, co poprzednie. Dlatego warto przyjrzeć się planom MBP na ten rok i rezerwować czas. Będzie się działo!

Kultura bez barier

„Biblioteka łączy” to cykl wydarzeń realizowanych w ramach projektu „Kultura bez barier”. Skupia się on na aktywizacji osób z niepełnosprawnościami, a także na integracji wszystkich czytelników. W zdobywaniu wiedzy i szukaniu inspiracji pomagają m.in. rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Była już okazja do dyskusji z Anną Goc i Jakubem Małeckim, a przed nami spotkania z Arturem Barcisiem, Hanną Pasterny, Joanną Bator i Michałem Worochem. Każde jest tłumaczone na polski język migowy. Projekt obejmuje też warsztaty fotograficzne, psychologiczne, zajęcia z wizażu, rękodzieła czy muzykoterapii.

Wyjątkowi goście, niezwykłe opowieści

Dużym zainteresowaniem cieszą się wydarzenia organizowane przy okazji premier książek. Już 27 marca odbędzie się spotkanie z Filipem Springerem, dotyczące jego najnowszej książki „Mein Gott, jak pięknie”. Autor opisuje w niej Ziemie Odzyskane, podążając śladami osób, które współtworząc rewolucję przemysłową, stopniowo przekształcały otaczający je świat. Część tej opowieści poświęcona została Gliwicom. Wiosną będzie także okazja do spotkania z uznanym scenografem, gliwiczaninem Jackiem Ukleją – podczas wernisażu wystawy, tym razem poświęconej jego projektom filmów animowanych.

Książka w centrum uwagi

Jak co roku Miejska Biblioteka Publiczna włącza się w ogólnopolskie akcje promujące czytelnictwo. Na początku kwietnia najmłodsi gliwiczanie i ich rodzice świętować będą Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, a na przełomie maja i czerwca – Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. W maju – z okazji Tygodnia Bibliotek pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!” – będzie okazja do spotkania z bibliotekarzami w różnych dzielnicach miasta. Jesień rozpocznie się wspólną lekturą „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej w ramach Narodowego Czytania, a w październiku biblioteka otworzy swoje drzwi w nietypowych godzinach za sprawą 9. edycji „Nocy Bibliotek”.

Literackie święta

Ważne miejsce w kalendarzu wydarzeń zajmują literackie święta. 21 marca z okazji Światowego Dnia Poezji zaplanowano rozmowę nagradzanych poetów – Krzysztofa Siwczyka i Jakuba Kornhausera. Z kolei 26 kwietnia, kilka dni po obchodach Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, odbędzie się spotkanie z Maciejem Makselonem, redaktorem inicjująco-prowadzącym wydawnictwa W.A.B. i popularyzatorem wiedzy o języku polskim. Wśród tegorocznych wydarzeń przewidziano również upamiętnienie literackiego patrona i patronki 2023 roku – Aleksandra Fredry i Wisławy Szymborskiej.

Wsparcie miejscowych twórców

W tym roku w Bibliotece Centralnej kontynuowane będą spotkania Klubu Pisarzy, który jest nieformalną grupą zrzeszającą początkujących twórców literackich – pisarzy i poetów. Uczestnicy spotkań rozwijają umiejętności kreatywnego pisania, a także zdobywają wiedzę na warsztatach z profesjonalistami oraz webinarach. Jeśli chcesz pokazać swoją twórczość szerszemu gronu odbiorców –  bibliotekarze zapraszają. Terminy spotkań publikowane są w kalendarzu wydarzeń na stronie internetowej biblioteki.

Młodzi czytają!

MBP wkroczy także w świat młodzieży, zdominowany współcześnie przez rozrywki cyfrowe. Zrealizuje projekty skierowane do uczniów szkół średnich i pokaże książki jako alternatywę dla wirtualnego świata oraz przedstawi klasykę literatury w unowocześnionej formie. Działania pod hasłem „Długa przerwa z książką” będą okazją do zaprezentowania oferty biblioteki. Z kolei spotkania i warsztaty w ramach cyklu „Druga strona lektur” sprawią, że będzie można je zobaczyć z zupełnie innej perspektywy. Nowe oblicze klasyki zaprezentuje młodzieży m.in. prof. Ryszard Koziołek.

Oferta dla seniorów

Gliwicka książnica nie zapomina o seniorach – osobach nieaktywnych zawodowo, ale zainteresowanych rozwijaniem swych pasji i szukających ciekawych form spędzania czasu. Wśród propozycji MBP są te bezpośrednio związane z gromadzonymi zbiorami (literaturą na różnych nośnikach, grami planszowymi, muzyką), ale również warsztaty artystyczne i cykliczne spotkania w filiach. Dodatkowo Biblioteka Centralna zaprasza seniorów na potańcówki, które są świetną okazją do nawiązania nowych kontaktów i dobrej zabawy. Wiosną wystartuje nowy cykl comiesięcznych spotkań pod hasłem „Zielono mi – Klub Pasjonatów Zieleni". Poprowadzi je prof. Olga Sukhanova, architekt zieleni. W programie spacery edukacyjne oraz warsztaty. Rozpoczęcie 20 marca w Bibliotece Centralnej od planowania wiosennych prac w ogrodzie.

Biblioteka dla wszystkich

W filiach i w Bibliotece Centralnej coś dla siebie znajdą odbiorcy w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach. Warsztaty kreatywne, komputerowe i psychologiczne, dyskusyjne kluby książki, zajęcia aktywizujące – wybór jest naprawdę duży.
Za nami ferie. Udało nam się w tym czasie zaprosić do wspólnej, twórczej zabawy ponad tysiąc stu najmłodszych gliwiczan. Za moment wiosna, zatem Biblioteka ruszy w plener. Planujemy kolejne imprezy w dzielnicach i w parkach. Atrakcji nie zabraknie również w okresie wakacji – mówi Bogna Dobrakowska dyrektor MBP.

Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj koniecznie na stronę internetową biblioteka.gliwice.pl oraz do mediów społecznościowych MBP.

Zdjęcie z warsztatów plastycznych Zdjęcie z warsztatów dla dzieci Zdjęcie ze spotkania z pisarzem Zdjęcie ze stoiskiem biblioteki w parku Chopina