Polskie miasta przyszłości: sukces Gliwic!

Polskie miasta przyszłości: sukces Gliwic!

Polskie miasta przyszłości: sukces Gliwic!

Opublikowane: 24.02.2015 / Sekcja: Miasto  Życie i styl  Gospodarka 

Pierwsze miejsca na podium w grupie ogólnej miast średniej wielkości, w tym miast najbardziej przyjaznych biznesowi, czołowe lokaty pod względem potencjału ekonomicznego, kapitału ludzkiego...

...i jakości życia oraz strategii przyciągania inwestorów zagranicznych i otwartości na biznes w grupie ogólnej najlepszych miast w kraju – tak można podsumować wyniki Gliwic w rankingu międzynarodowego ośrodka badawczego z grupy Financial Times.

fDi Intelligence – dział Financial Times (prestiżowego brytyjskiego dziennika gospodarczego o międzynarodowym zasięgu) zajmujący się na co dzień zagadnieniami rozwoju gospodarczego i inwestycji na świecie – przygotował raport „Polskie miasta przyszłości 2015/2016". Pięćdziesiąt najważniejszych polskich miast zostało poddanych dokładnej analizie w pięciu kategoriach: pod względem potencjału ekonomicznego, przyjazności dla biznesu, kapitału ludzkiego i jakości życia, efektywności kosztowej i łączności (tu uwzględniano m.in. wzrost liczby korzystających z internetu, szybkość łączy internetowych, liczbę lotnisk czy jakość dróg).

Za każde kryterium miastu przyznawano punkty, a potem na ich podstawie ustalono klasyfikację generalną, a także kolejność w poszczególnych kategoriach. Osobną, szóstą i jedyną jakościową kategorią była strategia przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Tu zwycięzców wybierał panel jurorski złożony z ekspertów.

Uroczysta gala wręczenia nagród laureatom, organizowana przez Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych, odbyła się wieczorem 23 lutego w warszawskim hotelu Regent Warsaw.

Gliwice na wysokich pozycjach!

Gliwice zajęły drugie miejsce w generalnym zestawieniu wszystkich średnich miast Polski (między 100 tys. a 250 tys. mieszkańców).

Na tak wysoką ocenę złożyły się wyniki Gliwic w następujących kategoriach:

  • Miasto przyjazne dla biznesu – 1. miejsce wśród średnich miast i 8. miejsce wśród wszystkich miast w Polsce.

Kryteria oceny obejmowały m.in. odsetek mieszkańców z wyższym wykształceniem, liczbę firm hi-tech w sektorze produkcyjnym, liczbę firm hi-tech w sektorze usług, liczbę firm w sektorze B+R (badania i rozwój) oraz liczbę miejsc pracy powstałych dzięki inwestycjom zagranicznym.

  • Potencjał ekonomiczny (średnie miasta) – 5. miejsce.

Kryteria oceny obejmowały m.in. liczbę mieszkańców, bilans migracji, liczbę mieszkańców aktywnych zawodowo, liczbę zarejestrowanych bezrobotnych, PKB per capita (wskaźnik zamożności obywateli państwa, który oblicza się, dzieląc wartość produktu krajowego brutto państwa przez liczbę jego mieszkańców).

  • Kapitał ludzki i jakość życia (średnie miasta) – 5. miejsce.

Kryteria oceny obejmowały m.in. liczbę kin na mieszkańca, liczbę klubów sportowych i organizacji religijnych, dostępną infrastrukturę noclegową dla turystów, miejsca w szpitalach, liczbę lekarzy i dentystów, liczbę/odsetek dzieci uczęszczających do przedszkoli, szacowaną długość życia mieszkańców,

Dodatkowo organizatorzy przeanalizowali strategie pozyskiwania inwestycji zagranicznych, wdrażane przez polskie miasta, i tu Gliwice uplasowały się na bardzo dobrym 9. miejscu w skali całego kraju. Oceniający podkreślają, że swoją wysoką pozycję Gliwice zawdzięczają funkcjonującemu w mieście Miejskiemu Systemowi Informacji Przestrzennej.

(kik)