Buick z Gliwic jedzie za Ocean

Buick z Gliwic jedzie za Ocean

Buick z Gliwic jedzie za Ocean

Opublikowane: 26.11.2015 / Sekcja: Miasto  Gospodarka 

Końcówka 2015 r. jest dla gliwickiego Opla pomyślna. Firma, która w 1998 r. jako pierwsza pojawiła się w gliwickiej strefie ekonomicznej, otrzymała motoryzacyjnego Oskara, czyli „Złotą Kierownicę”.

To nie wszystko. Opel wypuszcza na rynek swoje kolejne dziecko - z taśmy montażowej zjechał właśnie Opel Buick Cascada, srebrny kabriolet, który trafi na rynek amerykański.

Buick Cascada jest napędzany turbodoładowanym, czterocylindrowym silnikiem 1.6 o mocy 200 KM, współpracującym z sześciobiegową przekładnią automatyczną. Został wyposażony w 20‑calowe dwukolorowe obręcze kół z podwójnymi ramionami. Ma wydłużoną sylwetkę (4,7m) i miękką, zaawansowaną konstrukcję dachu. To pierwszy model samochodu, który został wyprodukowany w Gliwicach z przeznaczeniem na rynek północnoamerykański.

Rok 2015 to jeden z najbardziej intensywnych w naszej 18-letniej historii i jeden z najbardziej udanych. Wdrożyliśmy do produkcji nową Astrę, model który już cieszy się dużym uznaniem ekspertów i klientów. Wyrazem tego jest przyznanie “Złotej Kierownicy” zarówno w edycji europejskiej jak i polskiej. Ostatnim akordem tego udanego roku jest wdrożenie do produkcji Cascady Buick, czyli kabrioletu na rynek amerykański. Ten model był dużym wyzwanie dla zakładu. Wymagał dostosowania technicznego do standardów obowiązujących w USA, musieliśmy także brać pod uwagę preferencje i przyzwyczajenia amerykańskiego klienta, często inne od europejskich — powiedział „Miejskiemu Serwiskowi Informacyjnemu-Gliwice” Andrzej Korpak, dyrektor zarządzający GM Manufacturing Poland.

Kabriolet Buick Cascada jest już po prezentacji na Północnoamerykańskim Międzynarodowym Salonie Motoryzacyjnym w Detroit, a za ocean trafi na początku 2016 r. To pierwszy model, który gliwickie zakłady będą eksportować do Stanów Zjednoczonych. Dotychczas pojazdy trafiały na rynki Europy, Afryki, Azji oraz Australii i Nowej Zelandii.

Oskar dla Opla

Zespół gliwickiego Opla cieszy się renomą na całym świecie. Z zakładu w Gliwicach wyjechała już miejska Agila, pięć generacji Astry, minivan Zafira, Opel Cascada, a teraz również Buick. Ostatnio Nowa Astra zdobyła aż dwie nagrody w polskiej 7. edycji plebiscytu „Złota Kierownica” w kategorii „Auta Kompaktowe i Crossovery”, została także wybrana „Samochodem Roku Internautów”. Kilkanaście dni wcześniej model zdobył „Złotą Kierownicę” na zorganizowanej w Berlinie uroczystości, która dla branży motoryzacyjnej jest tym, czym gala rozdania Oscarów dla filmowców. Nowa gwiazda Opla w klasie kompaktowej została nagrodzona w swojej kategorii. Historia plebiscytu sięga 1976 r. Przyznawane są w nim wyróżnienia dla najlepszych modeli, które zdobyły uznanie czytelników i jury, złożonego z ekspertów motoryzacyjnych. W Polsce plebiscyt jest organizowany od 2009 r. przez tygodnik Auto Świat.

Sukcesy które osiągamy są możliwe dzięki zaangażowaniu i pasji, z jaką pracownicy GMMP podchodzą do nowych produktów i wyzwań. Cieszymy się, że przez lata zasłużyliśmy na zaufanie GM i nowe atrakcyjne modele Opla są alokowane w naszym zakładzie. Potwierdza to słuszność decyzji podjętej prawie 20 lat temu o zainwestowaniu w budowę  fabryki na terenie Gliwic. Świetna współpraca z władzami miasta, nowoczesna infrastruktura komunikacyjna, bliskość wyższych uczelni, przyjaźni fabryce mieszkańcy Gliwic, a także dostawcy usytuowani w Strefie Ekonomicznej – to wszystko w połączeniu ze zgraną załogą gwarantuje,  że gliwicki zakład ma szanse jeszcze przez długie lata być jednym z najlepszych w Europie – powiedział Andrzej Korpak.

Opel jest jednym z największych eksporterów w Polsce. Sprzedaż w naszym kraju wzrasta rocznie o 20%, tj. o 300 tys. nowych pojazdów. Udział w rynku Opla wzrósł o 0,72 punktu procentowego, do poziomu 8,13%.. Z gliwickiej fabryki na krajowy rynek trafia rocznie około 2% samochodów. Na eksport – 98%. Fabryka w Gliwicach jest jednym z najnowocześniejszych zakładów koncernu na świecie. Od 1997 do 2000 r. podania o pracę złożyło tu ponad 30 tys. pracowników. W kwietniu 2015 r. z linii montażowej zjechał 2 mln samochód. (mf)

Fot. General Motors