#ZieloneGliwice: Zielony Czek dla PEC

#ZieloneGliwice: Zielony Czek dla PEC

fot. Dorota Nita-Garbiec / UM Gliwice

#ZieloneGliwice: Zielony Czek dla PEC

Opublikowane: 24.10.2022 / Sekcja: Ekologia  Miasto 

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach otrzymało nagrodę główną w konkursie „Zielone Czeki 2022” organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. PEC zwyciężył w kategorii Inwestycja Proekologiczna Roku.

„Zielone Czeki” to jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych za działalność ekologiczną w województwie śląskim. Konkurs organizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach promuje nowoczesne rozwiązania i inwestycje, których celem jest ochrona środowiska i kształtowanie postaw proekologicznych.  

Najlepsza Inwestycja Proekologiczna Roku, zrealizowana przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach, wykorzystuje najnowsze dostępne technologie oczyszczania spalin, dzięki którym wytwarzane w PEC – Gliwice ciepło spełnia wyśrubowane standardy emisyjne ustanowione przez Komisję Europejską. 
Pod nazwą „III etap instalacji odsiarczania spalin i I etap odazotowania spalin dla kotłowni WR-25” kryją się nowoczesne metody redukcji szkodliwych tlenków azotu i siarki za pomocą specjalnych roztworów, które na wczesnym etapie produkcji ciepła eliminują niebezpieczne związki z wytwarzanych spalin. Fachowo rzecz ujmując, proces odsiarczania polega na wprowadzeniu do strumienia spalin roztworu mleka wapiennego, za pomocą specjalnej głowicy rozpylającej, która usuwa nadmiar wytworzonej w trakcie spalania siarki. Z kolei instalacja odazotowania wykorzystuje mocznik w stężeniu 40%, który wtryskiwany jest do komory spalania paliwa. Taki zabieg redukuje szkodliwe tlenki azotu – niebezpieczne dla zdrowia związki chemiczne. 

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – Gliwice jest spółką miejską, która odpowiada za wytwarzanie, przesyłanie i dystrybucję ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody na terenie miasta. Produkcja odbywa się w Ciepłowni Gliwice oraz w dwóch lokalnych kotłowniach. Ciepło systemowe trafia do ponad 49 tysięcy gliwickich mieszkań, licznych instytucji, zakładów przemysłowych, obiektów oświatowych i usługowo-handlowych.

Wyróżniona w konkursie inwestycja to jedno z wielu przedsięwzięć realizowanych przez PEC – Gliwice na rzecz ochrony środowiska. Spółka od lat wprowadza rozwiązania ukierunkowane na bardziej ekologiczną produkcję ciepła, a w przyszłości również energię elektryczną. Najważniejszym przygotowywanym obecnie zadaniem jest budowa Parku Zielonej Energii. Będzie to nowy blok z kotłem wielopaliwowym, wytwarzającym ciepło i energię elektryczną, spełniający restrykcyjne przepisy środowiskowe – polskie i europejskie. Do wykorzystania w wielopaliwowym kotle parowym będą przeznaczone odpady komunalne resztkowe, których nie da się już odzyskać poprzez segregację i recykling. Taka inicjatywa przyniesie szereg korzyści miastu, które dzięki zwrotowi w kierunku lokalnych paliw odnawialnych zyska większą stabilność energetyczną, a w dłuższej perspektywie wpłynie pozytywnie na poprawę jakości powietrza i zredukuje emisję szkodliwych substancji do środowiska. 

 

na zdjęciu prezes PEC z otrzymaną nagrodą na zdjęciu prezes PEC z otrzymaną nagrodą na zdjęciu prezes PEC z otrzymaną nagrodą wizualizacja przedstawiająca Park Zielonej Energii zdjęcie PEC z lotu ptaka z wizualizacją Parku Zielonej Energii