Czy można pić kranówkę? Zwiedzanie bez lania wody

Czy można pić kranówkę? Zwiedzanie bez lania wody

Fot. R.Neumann

Czy można pić kranówkę? Zwiedzanie bez lania wody

Opublikowane: 18.08.2022 / Sekcja: Ekologia 

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach zaprasza do zwiedzania Stacji Uzdatniania Wody Gliwice-Łabędy. W sobotę, 20 sierpnia, specjaliści stacji pokażą, skąd bierze się woda w naszych kranach. Odpowiedzą też na pytania, czy koniecznie jest instalowanie drogich, domowych filtrów wody i czy można pić wodę prosto z kranu?

Bezpieczna, czysta, smaczna, dostępna i tania - taka jest gliwicka woda. Jest pobierana z zasobów podziemnego triasu, z głębokości ok. 130 m. Jest najwyższej jakości, zdatna do bezpośredniego spożycia, zawiera podobny zestaw składników mineralnych co woda butelkowana. Ze względu na poziom twardości woda płynąca w gliwickiej sieci wodociągowej jest wodą średniozmineralizowaną  - zawiera od 5 do 10% składników mineralizowanych. 
W sobotę, 20 sierpnia nadarzy się wyjątkowa okazja, by poznać proces ujmowania i uzdatniania gliwickiej wody oraz pracę ludzi odpowiedzialnych za jej dostawę do naszych domów, a także zobaczyć nowoczesne urządzenia i napić się Gliwickiej z głębin. 
Nowoczesne instalacje pozwalają na uzdatnianie wody z wykorzystaniem technologii opartej na ozonatorach hybrydowych. SUW Łabędy jest obiektem zautomatyzowanym, a parametry wody są na bieżąco monitorowane. Instalacje są w pełni hermetyczne ‒ woda płynąca do odbiorców na światło dzienne wypływa dopiero z kranu, spełniając najbardziej restrykcyjne europejskie normy jakości. Praca studni głębinowych jest monitorowana przez radiowy system telemetryczny, który umożliwia również zdalne sterowanie pracą pomp.
Zwiedzanie zaplanowano na godz. 10.00, 12.00 i 14.00.

Dzieci i młodzież mogą wziąć udział w wydarzeniu wyłącznie pod opieką osób dorosłych. Wstęp jest bezpłatny. Ze względów bezpieczeństwa, liczba zwiedzających jest ograniczona. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja pod adresem mailowym: zgloszenia@pwik.gliwice.pl

Stacja Uzdatniania Wody znajduje się przy ul. Kanałowej 5. 

 

grafika