Cóż to był za memoriał! Do Gliwic zjechały dziesiątki lekkoatletów z całej Polski

Bieg Magdaleny Stefanowicz

Fot. piast.gliwice.pl

Cóż to był za memoriał! Do Gliwic zjechały dziesiątki lekkoatletów z całej Polski

Opublikowane: 16.06.2026 / Sekcja: Sport 

Blisko 350 lekkoatletów i lekkoatletek z całego kraju przyjechało do Gliwic, aby rywalizować w 51. Memoriale Zenona Sęka. W rozegranym w sobotę, 13 czerwca, na arenie lekkoatletycznej im. Eugeniusza Bieniasza mityngu klasy mistrzowskiej, kibice mogli podziwiać starty zawodników i zawodniczek z czołówki polskiej lekkoatletyki. Medale dla Piasta wywalczyli Maja Barteczko, Hanna Zdanowicz i Bartosz Ostrowski. 

Tegoroczna edycja zawodów, organizowanych przez sekcję lekkoatletyczną GKS Piast Gliwice, cieszyła się dużym zainteresowaniem. Na starcie stanęło blisko 350 lekkoatletów, którzy zanotowali ponad 400 osobostartów. Wśród nich było aż 56 zawodniczek i zawodników gliwickiego klubu. Tradycyjnie w zmaganiach uczestniczyli także mastersi z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, trenowani przez Czesława Okońskiego.

Mimo niesprzyjającej pogody i silnego wiatru, który utrudniał osiąganie wartościowych rezultatów, wielu zawodników pobiło swoje rekordy życiowe.

Wśród kobiet najwyżej sklasyfikowaną zawodniczką według tabel World Athletics została Magdalena Stefanowicz z KS AZS AWF Katowice. Wicemistrzyni Europy w sztafecie 4×100 m zwyciężyła w biegu na 100 metrów z czasem 11,36 s.

Biegi kobiet zdominowały reprezentantki klubów akademickich. W czołowej piątce zawodów znalazły się Natalia Kurczuk z AZS AWF Wrocław (400 m w czasie 52,93 s), Jagoda Mierzyńska z AZS AWF Wrocław (100 m w czasie 11,60 s), Anna Pałys-Pisarczuk  z AZS AWF Wrocław (400 m w czasie 53,58 s) oraz Paulina Guzowska z AZS-AWF Katowice (100 m w czasie 11,73 s).

Wśród mężczyzn najlepszy rezultat według tabel World Athletics uzyskał Szymon Mazur z KS AZS AWF Wrocław. Trzykrotny medalista mistrzostw Polski seniorów pchnął kulę na odległość 19,40 m. Drugie miejsce z wynikiem 18,29 m zajął Jakub Korejba  z AZS KU Politechniki Opolskiej Opole. Granicę 18 metrów przekroczył również Piotr Goździewicz  z KS AZS AWF Warszawa.

Jedną z największych gwiazd memoriału był Oskar Stachnik. Wicemistrz świata juniorów, mistrz Europy juniorów i czołowy polski dyskobol wygrał konkurs rzutu dyskiem wynikiem 60,80 m. Choć do rekordu życiowego zabrakło sporo, rezultat ten zapewnił mu pierwsze miejsce w konkurencji i drugą lokatę w klasyfikacji generalnej zawodów.

W rzucie dyskiem kobiet triumfowała reprezentantka Polski Weronika Muszyńska z AZS UMCS Lublin, osiągając 57,79 m. Drugie miejsce zajęła zawodniczka Piasta Gliwice, Maja Barteczko. Wynik 42,79 m oznacza dla niej nowy rekord życiowy i jest dobrym prognostykiem przed mistrzostwami Polski U18. Nowym szkoleniowcem zawodniczki jest Aleksander Wypiór, wieloletni trener lekkiej atletyki i instruktor II klasy PZLA.

W czołowej piątce zawodów znalazł się także Artur Łęczycki z KS AZS AWF Katowice, który 100 metrów przebiegł w czasie 10,57 s.

Mimo niesprzyjającego wiatru dobre wyniki padły także w skoku w dal kobiet. Zwyciężczyni konkursu – Katarzyna Wiśniewska z KS AZS AWF Wrocław – uzyskała 6,08 m, ustanawiając swój nowy rekord życiowy. Trzecie miejsce zajęła reprezentantka Piasta Gliwice, Hanna Zdanowicz. Wynik 5,68 m również jest jej nowym rekordem życiowym.

W konkursie mężczyzn najlepszy okazał się Krzysztof Ludwiczak z TL ROW Rybnik, który skoczył na odległość 6,76 m.

Ciekawych rozstrzygnięć nie zabrakło też w biegach średniodystansowych. Na 800 metrów kobiet zwyciężyła Małgorzata Tarędz z KS Sprint Bielsko-Biała, ustanawiając wynikiem 2:15,06 swój rekord życiowy. Wśród mężczyzn na tym dystansie najszybszy był Patryk Rychnik z MOS CSiR Dąbrowa Górnicza z czasem 1:54,78. Dobrze zaprezentował się także Bartosz Ostrowski z Piasta Gliwice. Halowy wicemistrz Polski U20 na 1500 metrów ukończył bieg na 800 metrów na trzecim miejscu w stawce 22 zawodników.

Na dystansie 1500 metrów zwyciężyła Oliwia Jaromin z MOS CSiR Dąbrowa Górnicza, z czasem 4:59,50. Natomiast w rywalizacji mężczyzn triumfował Wiktor Kurowski  z MKS-MOS Płomień Sosnowiec, uzyskując czas 3:55,85.

Tradycyjnie wiele emocji dostarczyły biegi sztafetowe 4×100 m i 4×400 m. Wśród kobiet bardzo dobrze zaprezentowała się sztafeta WKS Wawel Kraków, która na dystansie 4×100 m uzyskała czas 47,57 s. Wynik ten dał Krakowiankom 11. miejsce w klasyfikacji generalnej memoriału. Zespół wystąpił w składzie: Zofia Enderek, Roxana Wójciak, Małgorzata Korpet i Natalia Nowak. Warto podkreślić, że wszystkie kobiece sztafety startujące na dystansie 4×100 m znalazły się w czołowej dwudziestce zawodów.

51. Memoriał Zenona Sęka po raz kolejny potwierdził swoją wysoką rangę na lekkoatletycznej mapie Polski. Dla zawodników Piasta Gliwice i innych młodych sportowców szczególnie cenna jest możliwość startu w zawodach tej klasy już od kategorii U14. Rywalizacja na tym samym stadionie z medalistami mistrzostw Polski, Europy, a nawet świata stanowi bezcenne doświadczenie i dodatkową motywację do dalszego rozwoju. To właśnie możliwość bezpośredniego sprawdzenia swoich umiejętności na tle krajowej czołówki sprawia, że memoriał od lat pełni nie tylko rolę prestiżowego mityngu, ale także ważnego elementu szkolenia kolejnych pokoleń lekkoatletów. (piast.gliwice.pl/ml)

Skok w dal Katarzyny Wiśniewskiej Maja Barteczko na podium Mastersi z Uniwersytetu Trzeciego Wieku Oskar Stachnik na podium Zawodniczki Piasta Gliwice Pchnięcie kulą Szymona Mazura