Świadczenie wspierające dla osoby z niepełnosprawnością

Świadczenie wspierające dla osoby z niepełnosprawnością

Opublikowane: 29.12.2023 / Sekcja: Niepełnosprawność 
Świadczenie wspierające jest formą wsparcia finansowego, o które mogą ubiegać się osoby z niepełnosprawnościami w wieku od ukończenia 18 roku życia. Jest to rozwiązanie skierowane bezpośrednio do osób z niepełnosprawnościami, tak aby dorosła już osoba z niepełnosprawnością mogła decydować jak wykorzystywane ma być otrzymywane wsparcie.

Prawo do świadczenia wspierającego uzależnione jest od uzyskania przez osobę z niepełnosprawnością decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, na poziomie od 70 do 100 punktów. Wniosek o wydanie takiej decyzji składa się do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, począwszy od 1 stycznia 2024 r. Wniosek można również złożyć za pośrednictwem Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach.

Jest to dokument niezbędny, aby otrzymać świadczenie wspierające nawet jeżeli osoba legitymuje się aktualnym orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności.

Wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia nie wpływa na wydane wcześniej orzeczenie.

Ustalenie osobie z niepełnosprawnością poziomu potrzeby wsparcia nie jest obowiązkowe. Osoby samodzielnie decydują czy chcą uzyskać ocenę. Jeżeli przyznana ilość punktów nie będzie satysfakcjonująca, można zrezygnować z ubiegania się o świadczenie wspierające.

Świadczenie wspierające jest niezależne od dochodów. Można pobierać równocześnie rentę i świadczenie uzupełniające. Stanowi ono dodatkowy dochód.

Gdzie złożyć wniosek o świadczenie wspierające ?

Wniosek o świadczenie wspierające należy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w formie elektronicznej po otrzymaniu decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia.

Wniosek o świadczenie wspierające należy złożyć do ZUS wyłącznie w formie elektronicznej, za pomocą jednego z trzech kanałów wnioskowania:

  • Platformę PUE ZUS
  • Portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl
  • Bankowość elektroniczną.

Ważne !

Wnioskowanie o świadczenie wspierające w ZUS przez osobę z niepełnosprawnością winno być zgłoszone w Ośrodku Pomocy Społecznej, w przypadku pobierania przez opiekuna świadczenia pielęgnacyjnego. Brak zgłoszenia może skutkować świadczeniami nienależnie pobranymi.

Uwaga!

W dniu 03.08.2024 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która wprowadza zmiany w terminach ważności decyzji ustalających poziom potrzeby wsparcia wydanych osobom posiadającym orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Zmiana ustawy przewiduje przedłużenie ważności decyzji ustalających poziom potrzeby wsparcia. Aby nie stracić ciągłości pomiędzy ważnością starej a nowej decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, nowy wniosek należy złożyć w czasie ważności pierwszej decyzji. Wtedy stara decyzja będzie ważna tak długo, aż nowa decyzja stanie się ostateczna, jednak nie dłużej niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność.

Wypłata świadczenia

Świadczenie wspierające będzie wypłacane w pierwszej kolejności, tj. od 2024 roku dla osób z niepełnosprawnością, które uzyskają najwięcej punktów. W kolejnych latach wypłacane zostaną świadczenia dla osób, które uzyskały mniejszą ilość punktów, zgodnie z poniższym harmonogramem:

I etap - od 1 stycznia 2024 r. - świadczenie wspierające dostępne dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 pkt
II etap - od 1 stycznia 2025 r. - świadczenie wspierające będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami z kolejnymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 78 do 86 pkt
III - ostatni etap - od 1 stycznia 2026 r. - świadczenie wspierające będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami z pozostałymi uprawniającymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 70 do 77 pkt.

Kwota świadczenia uzależniona jest od uzyskania odpowiedniej liczby punktów i przysługuje w wysokości od 40% do 220% renty socjalnej.

 

Więcej szczegółów: https://www.gov.pl/web/rodzina/swiadczenie-wspierajace

Dodatkowych informacji udzielają pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach pod numerem telefonu 32 335 96 14 wew. 9614 w godzinach od 7.00 do 14.00