Projekt (Nie)widzialni

Projekt (Nie)widzialni

Opublikowane: 03.08.2023 / Sekcja: Niepełnosprawność 
Logo projektu "(Nie)widzialni" - emblemat, z którego mogą korzystać osoby z niewidoczną niepełnosprawnością. Przedstawia niebieską wstęgę podpisaną słowem NIEWIDZIALNI
źródło: Fundacja StwardnienieRozsiane.info

W Polsce mieszka nawet 7 mln osób z niepełnosprawnościami. Duża część z nich to osoby doświadczające niepełnosprawności, których na pierwszy rzut oka nie widać. Dlatego Fundacja StwardnienieRozsiane.info rozpoczęła projekt „(Nie)widzialni”. Jego celem jest budowa świadomości społecznej nt. niewidocznej niepełnosprawności oraz wsparcie osób, które jej doświadczają. Mimo trudności, które niejednokrotnie są wywoływane przez stan zdrowia, starają się one żyć aktywnie, pracować, realizować codzienne obowiązki zawodowe i prywatne. Nie zawsze jednak są w stanie to robić bez wysiłku, bo bywają dni, gdy czują się gorzej. Wtedy też np. gdy korzystają z komunikacji miejskiej, słyszą: „Taki młody, a starszemu człowiekowi miejsca nie ustąpi”. A przecież nieustąpienie miejsca w autobusie czy skorzystanie z usługi poza kolejką nie musi być dowodem braku dobrego wychowania, tylko poważnych problemów ze zdrowiem. Tak samo, jak chwiejny krok osoby wysiadającej z samochodu nie zawsze jest efektem wypitego alkoholu.

Kampania „(Nie)widzialni” wychodzi naprzeciw tym problemom. Jej głównym elementem – oprócz podejmowanych przez fundację działań informacyjnych nt. niewidocznych niepełnosprawności, szkoleń, webinarów, a także wielu innych aktywności – są specjalne emblematy, czyli „symbole” projektu. Dzięki ich „użyciu”, osoby z niewidocznymi niepełnosprawnościami będą mogły zasygnalizować, że potrzebują dodatkowego wsparcia, np. przepuszczenia w kolejce czy też poświęcenia im więcej czasu przez pracownika danej instytucji. Fundacja planuje rozdystrybuowanie emblematów przez podmioty partnerskie, będzie również możliwość pobrania ich w wersji elektronicznej.

Miasto Gliwice przystąpiło do projektu (Nie)widzialni.

Więcej o projekcie: http://niewidzialni.org.pl/

Plakatu projektu "(Nie)widzialni" - chłopak stoi w wagonie metra. Nie ma żadnych oznak niepełnej sprawności. Rzuca cień w kształcie wózka inwalidzkiego, co ma sugerować, że jego niepełnosprawność jest niewidoczna.
Źródło: Fundacja StwardnienieRozsiane.info