Gliwickie Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością - wernisaż wystawy malarstwa Katarzyny Warachim

Gliwickie Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością - wernisaż wystawy malarstwa Katarzyny Warachim

Gliwickie Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością - wernisaż wystawy malarstwa Katarzyny Warachim

Opublikowane: 04.05.2023 / Sekcja: Niepełnosprawność 

5 maja 2023 r. o godzinie 17:00 zapraszamy do Biblioteki Centralnej (ul. Kościuszki 17) na wernisaż wystawy malarstwa Katarzyny Warachim pt. „Bujda na kółkach”. Wydarzenie otwiera Gliwickie Dni Godności Osób z Niepełnosprawnościami, a realizowane jest w ramach projektu „Biblioteka łączy”. Podczas wernisażu zapewnione będzie tłumaczenie na polski język migowy, pętla indukcyjna, a budynek jest dostępny architektonicznie.

Katarzyna Warachim – gliwiczanka, absolwentka teatrologii. Ukończyła również podyplomowo psychologię społeczną i dziennikarstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od 1995 roku stypendystka Światowego Stowarzyszenia Artystów Malujących Ustami i Nogami z siedzibą w Liechtenstein. Od tego samego roku współpracuje z raciborskim wydawnictwem AMUN. Jest autorką trzech tomików wierszy: „…jedna wielka zależność”, „Jesteśmy wśród was” i wydanego razem z Ireneuszem Słabickim zbiorku poezji pt. „białoczarne – czarnobiałe”. Jest laureatką I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Literackim w Krakowie w 1995 roku, I  nagrody na VII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie w 2006 roku oraz Nagrody Prezydenta Miasta Gliwic dla młodych twórców kultury w roku 1998. W 2002 roku została LADY D. w konkursie im. Krystyny Bochenek w kategorii kultura i sztuka, otrzymała również nagrodę LOŻY LIDERÓW „Trybuny Śląskiej za rok 2003. W 2014 roku Katarzyna Warachim została wyróżniona w konkursie GLIWICZANIN BEZ BARIER.

Ulubioną techniką malarki jest olej na płótnie i na papierze. Rzadziej posługuje się akwarelą. Głównym motywem jej prac są: pierroty, klauni i pajace, a także motywy roślinne i zwierzęce. Swoje obrazy prezentowała na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju (Warszawa, Wrocław, Gdynia i Bydgoszcz) i za granicą (Lichtenstein, Praga, Budapeszt, Kaliningrad, Hamburg).

Wystawę można oglądać od 17 kwietnia do 15 maja 2023 r. Wstęp wolny.

Przedsięwzięcie jest częścią projektu „Kultura bez barier”, realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.