W Gliwicach powstały mieszkania usamodzielniające dla osób z niepełnosprawnościami

W Gliwicach powstały mieszkania usamodzielniające dla osób z niepełnosprawnościami

Fot. M. Baranowski/ UM Gliwice

W Gliwicach powstały mieszkania usamodzielniające dla osób z niepełnosprawnościami

Opublikowane: 12.12.2024 / Sekcja: Miasto  Niepełnosprawność  Zdrowie 

Dwa mieszkania – każde o powierzchni 30 m², w pełni wyposażone i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową – powstały przy ul. Liliowej na Trynku. Z początkiem nowego roku zamieszkają w nich panowie Adam i Sławek, pracownicy Gliwickiego Zakładu Aktywności Zawodowej, kształcącego i aktywizującego osoby ze specjalnymi potrzebami, którzy będą się w nich uczyli samodzielnego funkcjonowania. W oddaniu przekazanych przez miasto, a następnie wyremontowanych i wyposażonych przez GZAZ lokali uczestniczył m.in. zastępca prezydent Gliwic, Łukasz Gorczyński. 

Dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania tych mieszkań. Klucze do nich mamy przyjemność przekazać Adamowi i Sławkowi – pracownikom GZAZ-u, którzy będą tutaj nie tylko mieszkali, ale także zostaną otoczeni opieką. Bardzo cieszy mnie, że zakład zapewnia im nie tylko pracę, ale i mieszkanie, które powinno być prawem każdego człowieka. Jest to bardzo wzruszający i społecznie ważny moment. Mam nadzieję, że tego typu projekty będą realizowane w przyszłości i takich mieszkań będzie jeszcze więcej – mówił zastępca prezydent.

Nowe mieszkania powstały w wolnostojącym parterowym budynku przy ul. Liliowej na Trynku. Należący do zasobów miejskich obiekt został przekazany GZAZ-owi, który wyremontował i zaadaptował je do nowej roli. Od stycznia przyszłego roku znajdujące się w budynku dwa lokale będą bowiem pełniły funkcję mieszkań usamodzielniających dla pracowników zakładu. To kolejny ważny krok w kierunku rozwijania w Gliwicach integracji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami.

Naszym celem jest nie tylko zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami pracy, ale także pomoc w osiąganiu samodzielności w życiu codziennym. Przekazanie tych mieszkań to kolejny krok w realizacji tej idei. Zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, by nasi pracownicy czuli się pewnie i komfortowo, zarówno w pracy, jak i poza nią – mówi Tomasz Ocieczek, dyrektor GZAZ.

Mieszkania mają wszystko, czego potrzeba do komfortowego życia

Każdy z oddanych lokali ma powierzchnię 30 m². Jedno mieszkanie składa się z odrębnego pokoju, kuchni i łazienki, a drugie z pokoju z aneksem kuchennym i łazienki. Pomieszczenia są komfortowe i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. GZAZ zadbał także o wyposażenie lokali. W każdym z mieszkań zainstalowano armaturę, pojawiły się też meble oraz urządzenia, takie jak pralka, zmywarka, lodówka, piekarnik czy drobne sprzęty kuchenne. Lokale posiadają więc wszystko, co zapewni komfort i bezpieczeństwo ich mieszkańcom. Koszt inwestycji wyniósł ponad 280 tysięcy złotych. 

Nowych lokatorów wesprze specjalny asystent

W jednym z lokali zamieszka pan Adam, a w drugim pan Sławek. W adaptacji do nowych warunków życia oraz procesie usamodzielniania się wspierać ich będzie zatrudniony przez GZAZ asystent. Osoba ta pomoże podopiecznym w codziennych obowiązkach oraz integracji społecznej, pokazując im jak samodzielnie zrobić zakupy, zaplanować budżet, umówić się na wizytę do specjalisty czy wziąć udział w interesujących wydarzeniach kulturalnych. W ten sposób przygotuje lokatorów do samodzielnego funkcjonowania także poza miejscem pracy. 

Czym jest GZAZ?

Gliwicki Zakład Aktywności Zawodowej (GZAZ) działający przy ul. Dolnej Wsi 74 w Gliwicach powstał jako pierwszy tego typu ośrodek w Polsce. Zajmuje się kształceniem młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz pomaga jej płynnie przejść do aktywności zawodowej. Zatrudnia osoby z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności, które świadczą profesjonalne usługi poligraficzne i introligatorskie, sprzątają, a w ostatnim czasie także drukują modele w technologii 3D. GZAZ stawia na rozwój i wsparcie swoich pracowników, dążąc do tego, aby osoby z niepełnosprawnościami mogły pełniej uczestniczyć w życiu zawodowym i społecznym, a także realizować swoje osobiste cele. Takie rozwiązanie stało się wzorem dla innych samorządów, które podejmują podobne inicjatywy. (ml/GZAZ)

Klucze do mieszkań Nowi lokatorzy trzymający klucze i pozujący z prezydentem Gorczyńskim oraz dyrektorem Ocieczkiem Radna Filipkowska z nowymi lokatorami Wnętrze jednego z mieszkań Lokator oglądający nowe mieszkanie Lokator przy stole Wnętrze mieszkania Drzwi mieszkania z wstążką Uczestnicy wydarzenia tańczący lokomotywę